Jump to ratings and reviews
Rate this book

Zemsta

Rate this book
Lektura z opracowaniem. Zemsta

120 pages, Hardcover

First published January 1, 1838

63 people are currently reading
915 people want to read

About the author

Aleksander Fredro

110 books24 followers
Aleksander Fredro was a Polish poet, playwright and author active during Polish Romanticism in the period of partitions by neighboring empires. His works, including plays written in octosyllabic verse (Zemsta) and in prose (Damy i Huzary) as well as fables, belong to the canon of Polish literature. Fredro was harshly criticized by some of his contemporaries for light-hearted humor or even alleged immorality (Seweryn Goszczyński, 1835) which led to years of his literary silence. Many of Fredro's dozens of plays were published and popularized only after his death. His best-known works have been translated into English, French, German, Russian, Czech, Romanian, Hungarian and Slovak.

Source: wikipedia.com

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
2,088 (13%)
4 stars
3,935 (25%)
3 stars
5,033 (32%)
2 stars
3,064 (19%)
1 star
1,311 (8%)
Displaying 1 - 30 of 1,124 reviews
Profile Image for alice.
104 reviews4 followers
July 17, 2022
Do dziś nie wiem na chuj tej babie krokodyl
Profile Image for Katherine.
37 reviews1 follower
March 3, 2022
Fredro chyba był na czymś mocnym
Profile Image for Nati.
32 reviews1 follower
April 13, 2023
Zemste to ja zrobię na Fredrym
Profile Image for virgia.
186 reviews
April 11, 2023
nie wiem pod czego wpływem to bylo pisane ale smiem twierdzic, ze mocno weszlo
Profile Image for liwia.
338 reviews22 followers
January 15, 2022
2,25/5.
Rozumiem,że powinnam poznać. Poznałam.
Nie uważam to za nic ciekawego („Dziady” forever in my heart),jednak doceniam w pewien sposób.
Profile Image for dobedobeebo.
5 reviews
July 3, 2023
moje ulubione queerowe enemies to lovers😍😍😍
Profile Image for Amelia.
13 reviews1 follower
February 5, 2023
Kolejny polski pisarz, który pisząc książkę, a obecnie lekturę dla klasy 7 szkoły podstawowej, zapewne nie był w stanie trzeźwości.
Profile Image for Gabs 🫧.
606 reviews33 followers
March 10, 2021
Czytam to trzeci raz i dopiero teraz rozumiem, jaka koszmarna jest ta książka.

Początkowo była ona dla mnie neutralna, ani dobra, ani zła. Zdarzyło mi się nawet przy niej uśmiechnąć pod nosem - szczególnie w sytuacjach z Papkinem. Ale teraz, kończąc moją edukację... Boże jedyny, to jest tak źle napisane, nudne, wyczerpujące, chaotyczne i niemające sensu, jak żadna inna książka. Naprawdę się zastanawiam, dlaczego jest to lekturą ogwiazdkowaną w polskim szkolnictwie - młodzież gimnazjalna nie zrozumie groteski i humoru, a młodzież licealna znienawidzi ten utwór przy powtórkach maturalnych, bo dojdzie do tego samego wniosku, co ja.
Profile Image for paulinka ৩ৎ.
76 reviews12 followers
August 26, 2024
Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba więc zabierzcie to cholerstwo ode mnie jak najdalej.
Profile Image for lena maria.
101 reviews1 follower
February 18, 2023
can we talk about my love for “Zemsta”?? 🙄
Naprawde uwielbiam te ksiazke, bawi mnie po prostu, kazdy rodzaj komizmu jest w niej swietnie rozwiniety. Mam nawet bilety na „Zemste” 😭😭😭.
Dodatkowo przy klasowym czytaniu bylam Podstolina, wiec slay.
Profile Image for misia.
27 reviews2 followers
June 4, 2022
ja nie wiem czemu ludzie tak hejtuja ta książkę,nie jest cudowna ale na prwno lepsza niż pan tadek i quo vadis
jestem fanka podstoliny🛐
Profile Image for Joanna Slow.
473 reviews45 followers
January 24, 2022
Odnoszę wrażenie, że jakaś dziwna zmiana zaszła między pokoleniami w odbiorze języka i po raz kolejny miałam się okazję o tym przekonać czytając “Zemstę” na głos wspólnie z moim siódmoklasistą. Wyraźnie widzę, że moim dzieciom trudniej jest zrozumieć język Fredry czy Sienkiewicza niż kiedyś mnie. Wspólne czytanie, im pomaga w zrozumieniu, a mnie pozwala skonfrontować się ze wspomnieniami. „Zemsta” wypadła w tym zderzeniu, lepiej niż się spodziewałam, było bardziej zabawnie, niż rubasznie. No i to faktycznie całkiem udany obrazek polskiej obyczajowości niekoniecznie minionej.
Profile Image for natala.
81 reviews12 followers
April 14, 2017
za drugim razem spodobało mi się dużo bardziej
Profile Image for Wiktoria.
6 reviews3 followers
January 6, 2023
Jak dobrze ze już skończyłam ją czytać 😻😻
Profile Image for karolina ♡.
109 reviews25 followers
January 20, 2022
aaaaaaaaaaa to było okropne druga najgorsza lektura szkolna wraz z pustyni i w puszczy. nawet moja polonistka uważa, że ta lektura w ogóle nie jest nam potrzebna
Displaying 1 - 30 of 1,124 reviews

Join the discussion

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.