Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Wanna z kolumnadą” as Want to Read:
Wanna z kolumnadą
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Wanna z kolumnadą

by
4.42  ·  Rating details ·  868 ratings  ·  51 reviews
Polska miała jeden z najlepszych systemów planowania przestrzennego w Europie, a wiele krajów podpatrywało go i wdrażało u siebie. Na przykład Niemcy. Tak było przed wojną. Po wojnie system został scentralizowany. A w nowej Polsce nikt nie planuje ani centralnie, ani przestrzennie.

Bo planowanie przestrzenne jest nudne i sprowadza się do ustaw, przepisów, wykresów, szkiców
...more
Hardcover, 248 pages
Published September 25th 2013 by Czarne
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Wanna z kolumnadą, please sign up.

Be the first to ask a question about Wanna z kolumnadą

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

Showing 1-30
4.42  · 
Rating details
 ·  868 ratings  ·  51 reviews


More filters
 | 
Sort order
M.
Sep 28, 2013 rated it it was amazing
Kiedy kilka lat temu mieszkałam w centrum Madrytu, na śmietniku często widziałam meble. To były dobrej jakości meble, stare, na pewno zniszczone, ale zniszczenie wynikało z normalnego użytkowania i nie było nieodwracalne. Wystarczyło o nie zadbać. Moja koleżanka powiedziała wtedy, że ma ochotę potrząsnąć ludźmi, którzy wyrzucają piękne, stare meble, a potem idą do pobliskiego Lidla czy chińskiego sklepu i kupują lśniącą nowością tandetę.
Choroba, o której pisze Filip Springer nie dotyczy wyłączni
...more
Jakub
Jan 26, 2014 rated it it was amazing
Nie będę pierwszym ani ostatnim który to powie: "Wanna z kolumnadą" powinna być obowiązkową lekturą szkolną w liceach. Może wtedy, po kilkudziesięciu latach, coś się w przestrzeni publicznej zmieni na lepsze.
Bartosz Bukowski
Dec 10, 2013 rated it really liked it
Shelves: mam
Żadna inna książka, nawet "Archipelag Gułag", nie wylądowała u mnie tyle razy na ścianie, ciśnięta w złości, co "Wanna z kolumnadą". Porażający i depresyjny zapis polskiego bezhołowia, ignorancji i tumiwisizmu w dziedzinie, która powinna być jedną z najistotniejszych: gospodarki wspólną przestrzenią życiową. Tę książkę powinno się sprzedawać w komplecie z bardzo ciemnymi okularami i tabletkami uspokajającymi.
Ola Loobeensky
Mar 28, 2014 rated it really liked it
„Chcieliśmy dać wartość miastu*”

Mając w pamięci to, z jaką rezygnacją Filip Springer wypowiadał się podczas spotkania okołahansenowskiego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, spodziewałam się, że w Wannie z kolumnadą trudno będzie znaleźć przebłyski optymizmu, tym bardziej, że ich wyszukiwanie oznacza w tym przypadku tytaniczny wysiłek. A jeżeli już coś miłego się pokaże, to i tak zaraz sprawcy całego zamieszania zostaną przekupieni / zrezygnują / dostaną zatoru żylnego ze skutkiem śmierteln
...more
Stanisław Bręczewski
Apr 01, 2014 rated it it was amazing
"Przeszkadza, strasznie brzydko od tego jest, ale co zrobić, no nie?"
Tomasz Skórski
Nov 09, 2013 rated it it was amazing
Doskonała, wnikliwa i bardzo smutna książka o brzydocie i braku ładu przestrzennego, agresywnych reklamach, gigantycznych hotelach, pastelozie i bezguściu. I braku nadziei. Znakomite. Bardzo polecam.
Kinga
Mar 03, 2017 rated it it was amazing
"Każde polskie miasto, które ma rzeką, ma też jakiś grzech z nią związany. Najlżejszy z katalogu to grzech zaniechania. Najcięższy - zabójstwo z premedytacją."

Moja opinia: Trzy razy tak. Dlaczego? Przede wszystkim, poruszane przez autora tematy są bliskie mojemu sercu. Miasto i jego rozwój przestrzenny. Ład przestrzenny. Rzeka w mieście. To książka omawiająca zagadnienia, którymi zajmowałam się na studiach i w mojej pracy magisterskiej. Filip Springer zadbał o przedstawienie przykładów z różny
...more
An
Feb 03, 2017 rated it it was amazing
Bardzo przygnębiająca książka, można dojść do wniosku, że jedyne lekarstwo na tę chorobę, to zlikwidować całą Polskę i zacząć od nowa.
Kat
Mar 07, 2015 rated it it was amazing
Shelves: reportaż
wszystko w punkt, wszystko racja. świetne teksty + zdjęcia dla ilustracji problemów. trzeba pisać takie książki (Filipie, proszę o więcej!) i trzeba je czytać.
choć i tak każdy z nas jest tylko spojrzeniem. za 26 groszy.
Agnieszka
Feb 12, 2018 rated it really liked it
Shelves: 2018
We wstępie do swojej książki, Filip Springer pisze "Ta książka jest o tym, że w Polsce jest brzydko i wszystko wskazuje na to, że wkrótce będzie jeszcze brzydziej. Tak, szczęśliwego zakończenia tutaj nie widać". Nie jest to zbyt optymistyczna wizja dla czytelnika, który podchodzi do lektury wiedząc, że dobrze nie jest, ale licząc na pewną poprawę.

Nie czytałam jeszcze "Księgi zachwytów", a wieść niesie, że to ponoć jedyna książka Springera, która nie pokazuje jedynie samej beznadziei polskiego kr
...more
Gosia
Feb 23, 2017 rated it really liked it
Nie potrzebuję żadnych tablic informacyjnych żeby wiedzieć, że przekroczyłam zachodnią granicę. Wystarczy pół kilometra i człowiek zaczyna oddychać jakoś tak głębiej - znika las bilbordów, znikają bloki pomalowane na majtkowy róż (czyt. pastele) i nawet trawa jest jakby bardziej zielona. Jest przestrzeń, jest przyjemnie, jest czysto. I cholera mnie brała przy czytaniu Springera, bo z brutalną szczerością wyjaśnia, dlaczego u nas tak nigdy nie będzie (a przynajmniej nie za mojego życia). I że jes ...more
Mikolaj
Jun 14, 2014 rated it it was amazing
Wanna z kolumnadą, czyli historie z estetycznej barbarii.

Chaos przestrzenny i estetyczny, planowanie urbanistyczne pod dyktat deweloperów i inwestorów, nieudolna polityka miejska skutkująca zamieraniem centrów miast i niekontrolowaną suburbizacją.

Antyestetyczne budowle, gigantomania i ślepota estetyczna inwestorów. Pasteloza (rewelacyjne określenie, które trafiło do języka potocznego). Kociokwik reklamy zewnętrznej. Dyktat pieniądza. Brak względu na interesy i prawa innych.

Niekompetencja, bezra
...more
Monika
Jan 21, 2015 rated it really liked it
Wiedziałam, że Polska jest brzydka, ale nie wiedziałam, że aż tak. Już nie spojrzę na polski krajobraz tym samym okiem co przedtem.
Oprócz pastelozy powinno się zdefiniować także inne typowo polskie zjawiska lub choroby - januszozę i wąsozę (wąsalozę?).

Ale może warto jednak pobawić się w miejską partyzantkę?
Justyna Politańska
Apr 13, 2018 rated it it was amazing
Czytanie Springera to swego rodzaju masochizm. Bo jak inaczej nazwać zadręczanie się tym, jak w Polsce brzydko, chaotycznie i aspołecznie?

A jednak dobrze mi z myślą, że są w naszym pięknym kraju ludzie tacy, jak Springer: którzy nie tylko myślą podobnie do mnie, ale jeszcze wytykają jak jest. Autor śledzi patologie, korupcyjne zagrywki przy zmienianiu planów zagospodarowania przestrzennego (hotele Gołębiewski mają swoją mroczną historię), niekompetencję urzędników (która doprowadziła do nielega
...more
Iwona
Nov 04, 2017 rated it it was amazing
Shelves: 2017
Uwielbiam Filipa Springera za to jego niesamowite oko do szczegółów i świetne opisy otaczającej nas rzeczywistości. Książka momentami jest potwornie smutna i przerażająca.
Nie zdawałam sobie sprawy z niektórych wyrosłych w polskim krajobrazie koszmarków architektury. Jak również nie miałam pojęcia o idiotycznych przepisach związanych z reklamą wielkoformatową. Wielu rzeczy na temat architektury i planowania przestrzennego (a raczej jego braku) można się z książki dowiedzieć. Polecam zarówno miło
...more
Piotr
Oct 01, 2018 rated it it was amazing
Zabawna i jednocześnie przerażająca książka o polskim podejściu do architektury. Myślę, że każdy może i powinien ją przeczytać. Esej, a raczej stek bzdur, Stasiuka jako podsumowanie, to jakieś nieporozumienie. Nie wiem kto w redakcji Czarnego na to się zgodził.
Rafał Szczech
Apr 05, 2017 rated it liked it
Jedna gwiazdka mniej za lekki chaos i niewykorzystany potencjał zdjęć ilustrujących reportaż.
Lashana
Mar 25, 2015 rated it really liked it
Shelves: reportarze
Ładnych parę lat temu spółdzielnia postanowiła ocieplić (i przy okazji pomalować) blok, w którym mieszkają moi rodzice. No i pomalowali. Na 6 różnych odcieni pastelowej żółci. Wyobraźcie sobie jedenastopiętrową jajecznicę. Szerokości przecznicy na dodatek. Pięknie, prawda?
Jadę przez miasto. Szukam zakrętu. Punkt orientacyjny – cztery wielkie billboardy na jednym rogu, a każdy brzydki jak nieszczęście.
Odwiedzam znajomą. Osiedle ogrodzone, nadkładam drogi, żeby znaleźć bramkę. Wchodzę w końcu, czu
...more
Karolina Janiszewska
Mar 17, 2014 rated it it was amazing
Polska brzydotą stoi. Problem jaki jest, każdy widzi. Ale kiedy się o nim przeczyta, staje się jeszcze bardziej wyraźny. Jak sam autor zaznaczył na wstępie - książka nie ma dobrego zakończenia. I faktycznie, można się załamać. I zapłakać. Jest źle, bardzo źle i nie wygląda na to, aby miało być lepiej. Pan Springer doskonale to opisuje. Kawał dobrego reportażu. Polecam wszystkim, którzy nie boją się okrutnej prawdy o brzydocie polskich miast, zdają sobie z niej sprawę i nie podoba im się taki sta ...more
Piotr Stapp
May 08, 2017 rated it it was amazing
Poland is an ugly country. Moreover, this process is totally under control and makes a progress every year. A lot of pieces take part in it: tragic advertisements on every street, ancient style restaurants with Polish food, housing estates without infrastructure, etc.

Flip Springer know Polish problems well and describes them with nice writing style and humor. Photos + some kind of dictionary makes this book perfect for an evening or two.
L.
Aug 25, 2015 rated it liked it
Mimo wszystko, tak jak Stasiuk, jestem fanką tej dzikości serca (posłowie). Ale dobrze, że te reportaże, ręką Springera pisane, powstały. Może otworzą oczy tym, którzy uparcie mają je zamknięte i po omacku wyciągają rękę po (nielegalny) szmal.
Rafał
Jan 20, 2016 rated it really liked it
Shelves: e-book
Ta książka nie jest o przestrzeni. Ta książka jest o Polsce. Ty musisz przeczytać tę książkę.
Entropia
Nov 30, 2018 rated it really liked it
Shelves: polish
It's probably bit awkward that I write English review of book released only in Polish, and about polish problems with spatial order, but I wrote all my previous reviews in English, so for the sake of consistency I decided to do so this time too.
I was seeing Wanna z kolumnadą on my recommendation feed. Initially I was ignoring it, since those types of books are usually not my cup of cake. But with time I was getting to curious and hoped to get at least some answers to question: Why does Poland l
...more
Joanna
Oct 08, 2017 rated it really liked it
Mój pierwszy kontakt z Filipem Springerem, poza prasą i internetem. Bardzo udany. Reportaże w tym zbiorze dotykają reklam wielkoformatowych, pasteli wszechobecnych na fasadach bloków i kamienic, osiedli w środku pustyni i innych estetycznych i urbanistycznych koszmarów. Springer opisuje przyczyny tego stanu rzeczy, zarówno prawne jak i te siedzące w nas. Smutne to, że chyba nie ma nadziei by wokół nas zrobiło się ładniej, jeśli polskie dzieci w ciągu 9 lat podstawówki i gimnazjum na zajęciach pl ...more
wiktoria
Feb 26, 2017 rated it it was amazing
Shelves: 2017
Nie spodziewałam się, że ta książka zrobi na mnie aż tak duże wrażenie. Filip Springer przedstawił w niej zasmucający obraz polskiej architektury, który otworzył mi oczy na to, na co wcześniej, nie wiedzieć czemu, zupełnie nie zwracałam uwagi. Jego reportaże sprawiły, że moje spojrzenie na otaczającą mnie przestrzeń zmieniło się o sto osiemdziesiąt stopni. Jestem sobie ogromnie wdzięczna, że zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę i nie będzie przesadą stwierdzenie, że "Wannę z kolumnadą" powinie ...more
Barbara Anna
May 06, 2019 rated it it was amazing
Bardzo dobra, jak każda Springera. Wydana już kilka lat temu, dlatego zastanawiam się czy cos nie zmieniło się na lepsze. Na pewno trochę tak. Za każdym razem jak przyjeżdżam do Polski widzę małe ale konkretne zmiany na lepsze. I porównuje z zagranica i widzę, ze wszędzie jest to samo. Te same reklamy, te same bloki (chociaż nie wszędzie pokolorowane). Ta książka pasowałaby i do Słowacji, i do Anglii pewnie i może do francuskich przedmieść.
Edy
Jul 09, 2017 rated it really liked it
4.0
Podobało mi się, reportaże napisane w taki sposób, że czyta się wszystko jak powieść. No i bardzo interesujący temat, chyba jeszcze nigdy się z nim nie spotkałam i nie sądziłam, że w ogóle może kogoś interesować.
Agni
Jul 09, 2018 rated it it was amazing
Świetna książka. Jeśli jesteś osobą wrażliwą na otaczającą cię przestrzeń, historie i przykłady zaprezentowane w książce podniosą ci ciśnienie... ale może też skłonią do zastanowienia się co ty możesz zrobić żeby było ładniej i sensowniej w polskich miastach.
Agnieszka
Sep 24, 2017 rated it really liked it
Polska jest najpaskudniejsza, a Springer powinien zawsze tak pisać, nie jakieś miasta archipelagi. Nie jest to tak mocne jak 13 pięter, bo i temat nieco lżejszy, tam podstawowe prawa człowieka i bardzo poważne ludzkie dramaty, tu po prostu brzydota i bezguście. Ale też boli.
Dominika
Jul 25, 2017 rated it liked it
3,5 /5
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
topics  posts  views  last activity   
Co sądzicie o Filipie Springerze i jego pisaniu? 2 27 Jan 20, 2016 01:24PM  

Readers also enjoyed

 • Jutro przypłynie królowa
 • Białe. Zimna wyspa Spitsbergen
 • Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian
 • 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła
 • Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie
 • Białystok. Biała siła, czarna pamięć
 • Modlitwa o deszcz
 • 81:1. Opowieści z Wysp Owczych
 • Biała gorączka
 • Rzeczy, których nie wyrzuciłem
 • Angole
 • Ganbare! Warsztaty umierania
 • Dzisiaj narysujemy śmierć
 • Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji
 • Autoportret reportera
 • Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji
 • Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji
 • Japoński wachlarz
See similar books…
179 followers
Filip Springer (ur. 1982) — reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze. Jego reporterski debiut – książka Miedzianka. Historia znikania – zna ...more