Jump to ratings and reviews
Rate this book

Kelimelerin Derin Sessizliği

Rate this book
Umut; hayallerimizdeki belirsin bir gülüşün adıydı...

"Bir hayalin peşinden gidiyorduk. Geçmişi geride bırakırken bir bilinmeze doğru yaklaşıyorduk. Hayatımdaki tek varlığım olan annemle zaman yolunda yürüyor, bir şeyler fısıldayan kaderin bizi bir rüzgâr gibi savurmasına engel olamıyorduk.

Büyük umutlarla bir mucize olmasını bekliyorduk..."

Göçmen olarak geldiği Amerika'da iki farklı kültür arasında sıkışıp kalan Kim isimli Çinli bir genç kızın hayatını anlatan Kelimelerin Derin Sessizliği, kendi şansını yaratan kahramanların hikâyesine odaklanıyor. Mucizelere inanmayanları durup bir kez daha düşünmeye davet eden bu roman, aynı zamanda genç bir kızın aşkla ve hayatla tanışmasını şiirsel bir dille anlatırken, kadınlığa geçiş sürecini dokunaklı satırlarında gizliyor.

Yazarın kendi hayatından yola çıkarak kaleme aldığı Kelimelerin Derin Sessizliği, yayımlandığı andan itibaren New York Times çok satanlar listesinde yerini almış, on sekiz dile çevrilmiş ve uluslararası alanda çok sayıda ödülle onurlandırılmıştır.

"Göç, yoksulluk ve gerçekleşmesi umut edilen hayaller... Tüm bu temalar ancak bu kadar samimi bir dille anlatılabilir."
-Publishers Weekly-

"Farklı bir kültürün yarattığı baskıya maruz kalan masum bir genç kızın dokunaklı hikâyesini anlatan Kwok iyi bir iş çıkarmış."
-USA Today-

"Amerikan rüyasının ağırlığı altında ezilen bir kızın yol hikâyesi, çarpıcı anlatımı ve içten diliyle dikkatleri üzerine çekiyor..."
-Vogue-

"Hayatın gerçeklerine her yönüyle bakmayı başaran bu roman pek çoğumuz için motive edici ve yol gösterici olacak."
-The New York Times-

384 pages, Paperback

First published April 29, 2010

Loading interface...
Loading interface...

About the author

Jean Kwok

11 books1,751 followers
Jean Kwok is the New York Times and international bestselling, award-winning author of SEARCHING FOR SYLVIE LEE, GIRL IN TRANSLATION and MAMBO IN CHINATOWN. Her work has been published in twenty countries and taught in universities, colleges, and high schools across the world. An instant New York Times bestseller, SEARCHING FOR SYLVIE LEE was selected by Jenna Bush Hager for the Today Show Book Club, Emma Roberts for the Belletrist Book Club, Oprah Winfrey for her summer reading list and called “this summer’s book club sensation” by Entertainment Weekly. Jean has been selected for numerous honors, including the American Library Association Alex Award, the Chinese American Librarians Association Best Book Award, and the Sunday Times EFG Short Story Award international shortlist. She is trilingual, fluent in Dutch, Chinese, and English, and studied Latin for seven years. Jean immigrated from Hong Kong to Brooklyn when she was five and worked in a Chinatown clothing factory for much of her childhood. She received her bachelor's degree from Harvard and completed an MFA in fiction at Columbia University. She currently lives in the Netherlands with her husband, two boys and three cats.

Learn more about Jean here:
www.jeankwok.com
https://www.facebook.com/JeanKwokAuthor

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
15,632 (29%)
4 stars
24,640 (45%)
3 stars
11,060 (20%)
2 stars
1,919 (3%)
1 star
599 (1%)

Loading...

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.