Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Saturnin” as Want to Read:
Saturnin
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Saturnin

(Saturnin #1)

4.45  ·  Rating details ·  3,766 ratings  ·  121 reviews
Zdenek Jirotka's famous humorous novel was first published in 1942 and since then, there have been more than 15 Czech editions. Over sixty years later, English-speaking readers can become acquainted with Jirotka's novel, whose main hero is the legendary faithful servant Saturnin, fighting with aunt Katerina and her son Milouš. The book is accompanied by original colour ill ...more
Hardcover, 263 pages
Published May 1st 2006 by Karolinum (first published 1942)
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Saturnin, please sign up.

Be the first to ask a question about Saturnin

Community Reviews

Showing 1-30
Rating details
Sort: Default
|
Filter
Marek
Aug 11, 2011 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: read-in-czech
Dělníci míchali v kádi jakousi podivnou směs a dílovedoucí se ptal strýce Františka, co z toho vlastně bude. Strýc byl zachmuřen a v záchvatu náhlé upřímnosti řekl: "Ví Bůh." Byl velmi překvapen, když po této lakonické odpovědi jeho spolupracovníci propadli panice a dali se na zběsilý útěk. Domnívali se, že strýc řekl: "Výbuch".
Tobias
Jun 01, 2011 rated it it was amazing
I count Saturnin among the best humoristic literature ever written in Czech. Jirotka has achieved the ultimate goal - that is to create entertaining, witty, funny, yet intelligent piece of humoristic literature that is a joy to read.
As far as the English translation is concerned I think that bearing in mind the fact that Saturnin is (for example) full of puns based on Czech language there can propabably never be a translation which would capture the perfection of this piece in its entirety.
anežka
Jul 03, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Inteligentní, geniální, humorné - tak bych ve zkratce popsala dílo Zdeňka Jirotky. Během čtení se vám párkrát stane, že se docela nahlas zasmějete, začnete nenávidět tetu Kateřinu, pochopíte, jak dobrodružnou duši má Saturnin a jak inteligentní slečna Barbora je. Nakonci čtení si můžete odpovědět na otázku, co vy byste udělali s opuštěným talířem plným koblih (a pokud jste si nazačátku knihy odpověděli, že nic, na konci čtení se odpověď může docela změnit).
Lauren
Jun 23, 2009 rated it really liked it
This book was a gift from my Czech friend, Jarek Kolarik who highly recommends it as a follow-up to my having read "Good Soldier Svjec"
Definitely another example of the wonderfully quirky Czech humor. Crazy cast of characters. Fun read.
Caroline
Sep 28, 2011 rated it really liked it
from the Afterword:

...in many cases Jirotka’s Saturnin is the book recommended [to a traveler who asks for a book to read when returning home from Czech Republic]. This is not just because the visitor doesn’t look up to the challenge of Hrabal or Kundera. It is because they are asking for something ‘typically Czech’.


Imagine a young man without much to do, a lovely modern young woman, a rich uncle, a harridan aunt, a fatuous cousin, and entering the scene, a gentleman’s gentleman who deftly and d
...more
Marky
Oct 02, 2015 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Recenze:
http://marky-books.blogspot.cz/2016/0...
http://marky-books.blogspot.cz/2017/0...
~~~
Reakce po dočtení: Audiokniha je snad ještě lepší než papírová forma... Dlouho jsme se tak nezasmála :D
~~~
Hodnocení: 5 hvězdiček
Klára Slezáková
Jun 15, 2014 rated it it was amazing
Jedna z mých oblíbených knih. Už jenom ten začátek s koblihami... Dokonalé.
Celá knížka je vážně zábavná a vtipná, zároveň pěkně napsaná a čtivá. Nepustí především kvůli své jaksi pozitivní tónině. Krása!
Book's Calling
May 01, 2018 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Co říct? Tušil jsem, že to bude láska. A nemýlil jsem se. Knihu jsem poslouchal v audioverzi. Pecka!
Stephanie
Oct 04, 2009 rated it really liked it
i have been looking for an english language copy of this book since i heard it mentioned in a commentary by kurt anderson on studio 360 a few years ago in which he described it as the inspiration for a cafe in prague where you can buy a dozen day old jelly donuts to throw at the other customers (or not depending on your character). i'm only a little bit in but it is already proving deliciously absurd.
Julia
Mar 07, 2010 rated it it was amazing
Shelves: 2010-list
Saturnin is the Jeeves of Czech literature, with his own sardonic slavic twist. He's also one of the Czechs most favorite literary characters and I can certainly see why.

I'm looking forward to reading Saturnin in Czech next - the English version has a translation echo to it that makes me wish for the Czech.
Lenka
Nov 14, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Nechápu, že jsem to četla až teď :)
Markéta
Jul 31, 2011 rated it it was amazing
Shelves: 2011, owned
Dostat tak tuhle knížku pod stromeček a k tomu talíř koblih :-)
Jirka Sikyta
Feb 01, 2017 rated it really liked it
Klasika! Smích až k breku... navíc pořád vidím před sebou Víznera.
Tereza S.
Oct 06, 2018 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Nedávno jsem opět viděla seriál, už asi po stopadesáté, tak jsem dostala chuť i na knihu. Četla jsem ji jenom jednou a ani si nejsem jistá, jestli jsem ji dočetla, nějak se mi to hodně slejvá s tím seriálem. Ale už je to nějaký pátek, tak jsem si to chtěla oživit. Seriál se knihy docela věrně drží, až na nějaké detaily samozřejmě, ale to snad ani nejde.

Ale bavila jsem se úplně stejně. Saturnina prostě miluju, ať už je na papíře nebo na obrazovce. Miluju ty jeho vtípky, různé taškařice, co vymýšl
...more
Pavel
Dec 21, 2018 rated it really liked it
Asi nejmilejší knížka o psychopatovi, co existuje.

Saturnin je komorník, jenž elegantně, nenápadně a často s humorem terorizuje fyzicky i psychicky všechny, kteří jakýmkoliv způsobem stojí ve štěstí hlavnímu hrdinovi. Ten je zase pro změnu roztomile nevinným a jemným džentlmenem, který se zamilovává do krásné Barbory.

Ale bez nějakého zbytečně hlubokého rozboru - Saturnin je především velice zábavná knížka. Působí originálně, a když už si čtenář myslí, že se bude děj trochu opakovat, začne se v ní
...more
Vaclav Kocian
Oct 10, 2018 rated it it was amazing
[audiokniha]
skvělý lehký humor, teta Kateřina a situace, které může vymyslet opravdu jen Saturnin sám. Navíc krásně namluveno Oldřichem Víznerem.
Karla Huebner
Rereading this over Thanksgiving, I kept laughing out loud--I had remembered that it was funny, but not that it was hilarious. Rather like Wodehouse's Bertie Wooster and Jeeves, this classic novel is narrated by a young man who has acquired a very clever manservant. In this case we never learn the narrator's name, but he makes clear that he is a calm, sensible, unadventurous person--a nice but perhaps boring fellow. Saturnin's advent leads him (among other things) to gain an undeserved reputatio ...more
Eidam289
Aug 22, 2014 rated it it was amazing
Shelves: classics
Jedna z najzábavnejších kníh aké som kedy prečítala. Veľmi mi to pripomínalo knihu Stopárov sprievodca po galaxii, najmä nepravdepodobnými scénami a postavami, ktoré sú na jednu stranu strašne realistické a na druhú stranu úplne šialené. Humor pôsobil nenásilne, a aj keď tie príhody boli priam absurdné, v slede udalostí prišli skoro logické a nemohla som si ani spomenúť ako ináč by sa to dalo vyriešiť.
Rozprávačom je nepomenovaný tridsaťročný muž a príbeh je jeho spomienka na 3 týždne strávené
...more
Roseb612
Jun 15, 2016 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: cz-literatura, humor
Saturnin byl pro mě vždy humoristická klasika, poprvé jsem ho četla snad někde ve dvanácti a do dneška jsem ho měla zafixovaného jako "velkou švandu" - bohužel při tomto čtení mi to až tak nepřišlo. Možná knížce ublížilo, že jsem před pár lety viděla kus seriálu a z postav v mé hlavě se tak stali Havelka, Vízner atd. a už jsem se od toho nedokázala oprostit. Tohle je jeden z těch případů, kdy filmové zpracování knížce spíš ublíží.

Některé momenty jsou pořád skvělé - teta Kateřina, "bláznivý" děd
...more
Jessica
Aug 18, 2007 rated it liked it
Shelves: 2007
When I was given this book the giver likened it to Jeeves and Wooster, and I think that's a fairly accurate comparison. It was very well translated- the text a pleasure to read- with a dry humour throughout.
However, what this book lacked was a sense of suspense: of making the reader turn the pages ever faster in order to discover more, whether that be the plot or the writing. The chapters were quite self-contained, and I think the whole would make an excellent television series.
I did enjoy the b
...more
Eliška Večeřová
Jun 27, 2016 rated it it was amazing
Saturnin is a humorous novel about dangerous servant Saturnin, which constantly turns his master's life upside down.
Dokonale zábavná knížka, ideální odpočinková četba, která vás zabaví i pobaví. Vzhledem k tomu, o jak krátké čtení se jedná vás nemůže začít nudit! Budete přihlížet životu jednoho obyčejného muže, který zažívá neobyčejná dobrodružství naprosto nedobrovolně. Celý jeho život je jako jízda na tobogánu, o kterém nemá ponětí, jak se na něj dostal. Vřele doporučuji!
Divya
Jan 06, 2017 rated it really liked it
Bright, breezy, fun. It's been a while since I've read any PG Wodehouse and I've never read Jerome K Jerome - two main influences cited - so can't compare right now but Miss Barbara probably >> Miss Madeline Bassett. It hasn't aged badly given it was written in 1942. I am undecided about whether I like the innumerable digressions - into the decline of craftsmanship or the holy war on novelists etc. (which stand well on their own), but happy to take it all as it is :)
laurdes
Upřímný, laskavý, jemný a zároveň velice vytříbený humor, za který by se ani britští autoři nemuseli stydět. Kniha se líbila, bavila, ale ten vnitřní vztah, o kterém řada čtenářů mluví, tak ten jsem si asi k Saturninovi, slečně Barboře, tetě Kateřině ani Miloušovi nevytvořila. Třeba příště, někdy jindy, až mě Saturnin zastihne v jiné náladě.
Lenka Jílková
Jan 30, 2015 rated it it was amazing
Shelves: maturita, classics
Jedna z nejlepších k maturitě :3
Radka
Aug 27, 2010 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: czech-books
Before reading The Shadow of the Wind, this was my favourite book. Now its number 2. Amazing. ...more
Tereza Fuková
Sep 05, 2011 rated it it was amazing
Saturnin se krásně čte, je vtipný a okouzlující. Co mě ovšem zklamalo, byla poslední kapitola. Ale stejně to byla krása.
annejude
Feb 21, 2012 rated it it was amazing
Jéje, tak toto bylo skvělé počtení:)
Ema
Aug 24, 2018 rated it it was amazing
Skvělý!
gauldy
Feb 04, 2013 rated it really liked it  ·  review of another edition
Snad se na mě nikdo nebude zlobit, když prohlásím, že od velkolepého Saturnina jsem na základě referencí čekal zážitek na celý život. Nedostalo se mi jej, obávám se. Alespoň ne v takové míře.

"Podle předběžného vyšetřování se zdá, že se událost zběhla takto: vyrušený lupič se pokusil zastrašit p. Saturnina ostře nabitým revolverem. Pan Saturnin mu zbraň vyrazil z ruky a vyhodil ji oknem do zahrady, kde byla později nalezena. Potom pronesl p. Saturnin delší řeč, ve které se snažil vyložit lupiči,
...more
Klara B.
Jan 16, 2016 rated it it was amazing
Shelves: comedy, czech, literature
DOBA A MÍSTO DEJE:
Dej této knihy se odehrává ve 20.-30. letech 20. století v Praze a v okolí nejakého malého mesta.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:
Saturnin - svérázný sluha, který je velmi vynalézavý, dovede si poradit v každé situaci, protože pocítá naprosto se vším.

DEJ:
Sluhu Saturnina prijal do svých služeb jeden úplne obycejný obyvatel Prahy (v knize není napsáno jeho jméno). Jeho pán je s jeho službami spokojený. Nejdrív Saturnin pro neho sehnal hausbót a tak se odstehovali z bytu. Na jeho pr
...more
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
topics  posts  views  last activity   
Čtenářský klub Cz/Sk: Saturnin - Z. Jirotka 3 32 May 26, 2013 01:38AM  
 • Kytice
 • Dášeňka, čili život štěněte
 • Hrdý Budžes
 • Záhada hlavolamu (Stínadelská trilogie, #1)
 • Bylo nás pět
 • Fimfárum
 • Spalovač mrtvol
 • Romeo, Julie a tma
 • Krysař
 • Báječná léta pod psa
 • Žítkovské bohyně
 • Smrt krásných srnců
 • Blues pro bláznivou holku
 • Tracy's Tiger
 • A Prayer for Katerina Horovitzova
 • Křest svatého Vladimíra
 • The Night Club: Part One
 • Prague Tales
23 followers
Zdeněk Jirotka was born in Ostrava on January 7, 1911 and died in Prague on April 12, 2003.

After not finishing his studies at secondary school he served out as a bricklayer, later (1933) he graduated from building technical school in Hradec Králové.

After finishing the school he entered the Czechoslovak Army, where he served till 1940 as an infantry officer. Then he worked at the Ministry of public
...more

Other books in the series

Saturnin (2 books)
 • Saturnin se vrací
No trivia or quizzes yet. Add some now »