Jump to ratings and reviews
Rate this book

Gruaja e fotografit

Rate this book
Çdo qytezë ka historitë e veta. E, në çdo qytezë, sado e vogël që të jetë një histori, është e sìgurt se do i hyjë në xhep dikujt, ose disave.

ebook

First published November 30, 2012

Loading interface...
Loading interface...

About the author

Enkelejd Lamaj

11 books73 followers
Enkelejd Lamaj ( lindur më 20 nëntor 1978 në Lushnje) shkrimtar shqiptar nga Shqipëria.

Pasionin për të lexuar dhe shkruar e ka gjetur qysh në fëmijëri. Por do të vinte viti 2003 kur do të prezantohej për herë të parë me një përmbledhje me tregime horror të titulluar “Fytyra tjetër e natës”. Rrëfimet e tij sfidojnë lexuesin në luftën midis të mirës dhe të keqes, të ndërlikuarës dhe të thjeshtës, të besueshmes dhe të pabesueshmes.

Mbas një periudhe pothuajse katër vjeçare në Itali, ku punoi në sektorin e turizmit, kthehet në Shqipëri dhe fillon studimet e larta për drejtësi, në Tiranë, në Universitetin Jo Publik “Luarasi”, Fakulteti Juridik. Diplomohet në vitin 2008 dhe tani, jeton dhe punon në Tiranë, ku krahas ushtrimit të profesionit të juristit, vazhdon edhe të shkruajë.


KA PUBLIKUAR:

- Gjithçka që ke (Roman)”, Arka e Noes, 2021.
- Ndonjëherë qëndrojnë përgjithmonë (Tregime)”, Botimet Dudaj, 2019.
- Ajo e errëta (Roman)”, Botimet Dudaj, 2018.
- Vendi diku midis (Roman)”, Botime ADA, 2014.
- "Libri i bardhe (Tregime)", Bota Shqiptare, 2011; Smashwords Albanian Edition, 2012;
- Fytyra tjeter e nates (Tregime)”, Ombra GVG, 2003.

SINGLES:

- "Gruaja e fotografit (Tregim)", Smashwords E-Book Edition 2012;
- Taxi 5, Smashwords E-Book Edition 2012;
- Kercimi i pare (Tregim)”, Smashwords E-Book Edition 2011;
- Gjimnazistet e semure (Tregim)”, Smashwords E-Book Edition 2011;

TJETËR:

* Tregimi i shkurtër “Ujku" / Revista Letrare “Mehr Licht!” (Nr. 42, Prill 2012)
* Tregimi i shkurtër “Ricordi perdutti" / Antologia di scritori albanesi “Il mare si lasciava attraversare”, Besa Editrice (Italia), Novembre 2011;
* Tregimi i shkurtër “Taxi 5″ / “Tregimet e makthit” – Nr.4 /Janar, 2010

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
20 (80%)
4 stars
3 (12%)
3 stars
1 (4%)
2 stars
0 (0%)
1 star
1 (4%)
Displaying 1 - 4 of 4 reviews
Profile Image for Suela.
5 reviews
February 1, 2013
Padyshim tregimi me i bukur qe gjendet tek Libri i bardhe. Gruaja e fotografit eshte nje nga ata tregime qe sapo e mbaron, deshiron ta lexosh perseri. Kete here me nje sy tjeter, ndoshta duke pare dhe menduar mbi gjithe ato gjera te vogla qe rrethojne jeten tone te perditshme...dhe papritur nis e behesh i kujdesshem nga gjithe gjerave qe ben. Eshte si rrefimi i nje tragjedie te paralajmeruar, por qe ne fund autori te le me nje pyetje, qe cdonjeri te mund te jape pegjigjen e tij.
Profile Image for Jona L..
4 reviews
February 3, 2013
Historia e gruas se fotografit, apo historia e teorise mbi rendesine e gjerave te vogla mund te jete pa frike historia e cdonjerit prej nesh. Kjo eshte ndoshta arsyeja pse ky tregim me erdhi kaq natyrshem, kaq real dhe kaq i frikshem njekohesisht.
Displaying 1 - 4 of 4 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.