Als de machtige zakenman Guggenheimer bij toeval ontdekt dat het medium literatuur het volgens bepaalde prognoses in de 21ste eeuw volop gaat maken, schiet hij op de hem eigen wijze uit de startblokken en besluit hij om uitgever te worden _ en meteen ook de allerbeste uitgever die ooit is opgestaan in het Vlaamse letterenland. Hij begint als hoofd van Uitgeverij Guggenheimer concurrerende bedrijven te dwarsbomen en ook een aantal literaire boegbeelden blijft niet ongeschonden. Daarnaast zorgt hij er natuurlijk voor dat hij een uniek fonds op poten krijgt. Zijn hoofd loopt om, maar hij houdt niet op voordat zijn doel bereikt een Guggenheimer-boek op nummer 1, nummer 2 en nummer 3 van de Vlaamse boekentoptien.
Herman Brusselmans (1957) publiceerde meer dan vijftig andere boeken. Hij wordt zowel verguisd als verafgood. Hij is een zeer belangrijk schrijver.
Eenmaal in de lach geschoten hield ik niet meer op. hans goedkoop, nrc handelsblad
Brusselmans is rock-n-roll. Het bestaat uit drie simpele akkoorden, maar vervelen doet het nooit. de limburger
Herman Brusselmans is een Vlaamse schrijver, dichter en columnist. Hij debuteerde in de jaren tachtig en groeide uit tot een van de meest productieve en herkenbare stemmen in de Nederlandstalige literatuur. Brusselmans schrijft romans, verhalen, poëzie en columns, waarin autobiografische elementen, satire en maatschappijkritiek regelmatig samenkomen. Hij schuwt controverse niet en was meermaals onderwerp van publieke discussies en rechtszaken, wat zijn imago als polemisch auteur versterkte. Tegelijkertijd wordt hij geprezen om zijn taalgevoel, timing en vermogen om banaliteit en existentiële vervreemding te combineren. Hij geldt als een eigenzinnige, invloedrijke figuur binnen de Vlaamse literatuur, die bewust buiten het literaire establishment opereert.
Nu pas las ik voor het eerst een Brusselmans, en het beviel behoorlijk goed. Guggenheimer is natuurlijk een enorme eikel die verdrinkt in geld, vrouwen, miljaardezjus en zijn eigen gelijk en dat maakt hem een heerlijk karakter. Vooral om de dialogen en om zijn mijmeringen - als zijn hoofd weer om loopt - heb ik vaak moeten lachen. Grappig is ook dat de vertelinstantie, en eigenlijk de hele wereld, om onbegrijpelijke redenen behoorlijk op de hand van Guggenheimer is, al kan met name assistent Debbie soms ook even 'woedend' weglopen, om hem een halve zin later te vragen of ze hem even zal pijpen.
De chaos, de sluimerende eenzaamheid en existentialisme, het totale gebrek aan moraliteit en zelfs zo nu en dan het aanhalen van de Joodse achtergrond en het ss-horloge van Hugo Boss zouden het boek haast een plek in de naoorlogse literatuur kunnen geven, al lijkt Brusselmans vooral met genres te spelen en 'gewoon' een soort Pulp Fiction te hebben willen schrijven. American Psycho is ook niet ver weg. Lekker boek hoor.
Duidelijk het boek teveel, amai. Valt simpel samen te vatten in 75% pure nutteloze rommel en 25% goeie Brusselmans. Jammer dat dit boek ook een pak langer is dan de voorgaande boeken waardoor je je echt door veel rommel heen moet worstelen. Guggenheimer zou grappige dialogen en opmerkingen moeten zijn, opwindende interactie tussen Mister G en andere mensen, maar in dit derde deel verzandt het toch vooral in compleet niet grappige en helaas veel te lange monologen ofwel afgestoken tegen andere personages ofwel in zijn eigen hoofd. Na 75% van het boek verandert dat, komt het plot eindelijk op gang, zien we weer grappige dialogen, actie en kolderieke onzin. Maar het is too little, too late.
De vorige delen waren nog enigszins leuk, dit niet. Halverwege gestopt met lezen en diagonaal doorgebladerd. Jammer, want het Guggenheimerconcept is in theorie best goed. Maar eindeloze herhaling van steeds hetzelfde type monologen en zogenaamde spitsvondigheden is niet hetzelfde als een effectieve running gag. En de flauwe, grove en smakeloze emmers stront die over bekende Vlamingen worden uitgestort zijn ook verre van fris. Laat maar.
echt heerlijk om te zien hoe Brusselmans het normale leven op de hak neemt. Zijn schrijfstijl is direct en helder. Ik heb de boeken in mijn vakantie verslonden.
dit boek is eigenlijk hetzelfde als deel 1 en 2 alleen is guggenheimer nu een ander bedrijf aan het opzetten. Verder is het dezelfde sleur. Fantasieloos.
Gewoon wat je ervan verwacht. Een boek vol onzin maar wel weer grappig. In m'n herinnering waren de eerste twee uit de serie wel nog grappiger, maar kan ook komen doordat m'n hoofd nu omloopt.
3e Guggenheimer boek. Waarschijnlijk heb ik last van Guggenheimer moeheid, want ikvond het boek minder dan deel 2 of 1. Sommige delen vond ik erg over de top. Hij neust en moord er op los en daar begon ik me op een gegeven moment aan te ergeren. Maar buiten dit om heb ik ook wel weer prima vermaakt met dit boek.
Iets minder dan de eerste twee. Ik hou wel van Brusselmans platvloerse humor, maar er moet een limiet zijn van bruine streep - en strontgrapjes. Ik heb er alleszins van genoten, dat wel. Guggenheimer is een geweldig personage. 3.5
Het duurt lang vooraleer het verhaal op gang komt, maar de laatste 100p brengen een goed verhaal met een onverwachte wending. De laatste 50p waren voor mij de 4e ster waard.