Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Puslu Kıtalar Atlası” as Want to Read:
Puslu Kıtalar Atlası
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Puslu Kıtalar Atlası

4.52  ·  Rating details ·  13,471 ratings  ·  510 reviews
Yeniçeriler kapıyı zorlarken Uzun İhsan Efendi hâlâ malûm konuyu düşünüyor, fakat işin içinden bir türlü çıkamıyordu…
“Rendekâr doğru mu söylüyor? Düşünüyorum, öyleyse varım. Oldukça makûl. Fakat bundan tam tersi bir sonuç, varolmadığım, bir düş olduğum sonucu da çıkar: Düşünen bir adamı düşünüyorum. Düşündüğümü bildiğim için, ben varım. Düşündüğünü bildiğim için,
...more
Paperback, 238 pages
Published 2005 by İletişim Yayınevi (first published January 1995)
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Puslu Kıtalar Atlası, please sign up.

Be the first to ask a question about Puslu Kıtalar Atlası

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 4.52  · 
Rating details
 ·  13,471 ratings  ·  510 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Puslu Kıtalar Atlası
Doğan
Aug 29, 2012 rated it liked it
İlk izlenim: Offf kapak çok güzel be! 2bin küsür kişi de oylamış, 4.5 ortalama. Türk yazar. Bu kitap okunur hacı. Daha ne olsun!

Kitabın ilk çeyreği: Haydi bismillah! Bir dakika bi yanlışlık olmalı. Bu giriş cümlesi...
Ulema, cühela ve ehli dubara; ehli namus, ehli işret ve erbab-ı livata rivayet ve ilan, hikâyet ve beyan etmişlerdir ki kun-ı Kâinattan 7079 yıl, İsa Mesih'ten 1681 ve Hicretten dahi 10 92 yıl sonra, adına Kostantiniye derler tarrakası meşhur bir kent vardı.
Allahım ben naptım. Bu
...more
Yakup
Jan 28, 2017 rated it it was amazing
Düşlerde düşünsel bir evren yaratmak ve bu pratikte yaratıcı olmak...Bizler gerçeklikten sıkıldığımız anlar olmaz mı?Bir masal kulağımıza okunurken içinde var olup bu dünyadaki gerçek sandığımız gerçeklikten feragat etmek isteyip ikilem de kaldığımız hiç mi olmamıştır? Her düşün bir dünyası ve her dünyanın da bir dinamiği vardır.
Mükemmel bir dil ile okuduğum ve Felsefenin bir tarihi romanda bu kadar incelikle kurgusal olarak verildiğine şahit olmadım. Her cümlede her sözcüğün boşa gitmemesine
...more
Mustafa Şahin
Dec 02, 2011 rated it it was amazing
Bu kitabı uzun zamandır okumayı düşünüyordum; ancak fırsat olmuyordu. Sonra bir pazar günü nasıl olduysa elime geçti kitap. Ardından da zaten olan oldu. Bitirmeden elimden bırakamadım.

İhsan Oktay Anar gibi bir hayal dünyam olsun isterdim. Çok güzel yazmış. Ben özellikle kitabın giriş kısmını, oradaki İstanbul tasvirini çok beğendim.

Şahsi kanaatim okunması gereken bir kitap olduğu yönünde, kesinlikle değeceğine inanıyorum.
Aslı Can
İhsan Oktay Anar kim bilir hangi yanlış anlaşılmalar sonucu mavi bi iksir içtikten sonra fark etmiş ki zamanda ve mekanda istediği gibi hareket edebiliyormuş. Böylece bir anda kendini bu hikayenin içinde buluvermiş ve bire bir şahit olmuş bütün olanlara. Hem orada hem de burada olabilmesi ile tanınırmış fakat onu ne orada ne de burada görebilen kimse de yokmuş. Her yerde olduğu için hiçbir yerde olamamaktan mustaripmiş. Bu kitap bi nevi '' Ben varım. Her şeyi görüyorum.'' demenin en karşı ...more
Cemre
May 05, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Çok methedilen kitaplar bende o kitaptan uzak durma isteği uyandırıyor her zaman; çünkü okursam herkes gibi sevemeyeceğimden, beğenemeyeceğimden korkuyorum. Puslu Kıtalar Atlası'nı da bunca zaman okumama sebebim buydu. Hep merak ettim; ama başlamaya cesaret edemedim. Bir de "dili çok ağır, hikâyeye giremedim" minvalince yorumlar gördükçe uzak durdum. Pişmanım, keşke İhsan Oktay Anar ile daha önceden tanışsaydım. Gerçekten masalsı bir anlatımı var, alıp sizi başka bir diyara götürüveriyor. Başta ...more
Baris Ozyurt
"Düşündüğüm için ben var değilim, sizler varsınız. Sizler benim zihnimdeki düşüncelerden ibaretsiniz."(s.190)
Mümin
Dec 23, 2016 rated it it was amazing
Shelves: fantastic
Galata'sı, Konstantiniyye'si, uzak ve gizemli ülkeleri, acayip mahluklardan müteşekkil karakter kadrosu, felsefeye dokunuşu ve büyük hikayenin içindeki küçük yaşam kesitleriyle büyülü bir yolculuk deneyimi yaşadığım kitap.
Banu Pluie
Apr 08, 2009 rated it really liked it  ·  review of another edition
Dünya Bir Düştür.
Ama Düşlere Dokunmak Mümkün Olabilir mi?

Tarihi bir kitab okuyacak olduğunuzu sanıyorken daha önsözde uyarınızı alıyorsunuz: "Bu bir tarihi roman değildir." Fantastik yeni bir dünyaya girerken şu cümlelerle başlıyor :

"Ulema, cühela ve ehli dubara; ehli namus, ehli işret ve erbab-ı livata rivayet ve ilan, hikâyet ve beyan etmişlerdir ki kun-ı kâinattan 7079 yıl, İsa Mesih'ten 1681 ve hicretten dahi 1092 yıl sonra, adına Konstantiniye derler tarrakası meşhur bir kent vardı."

...more
Sinem A.
Mar 16, 2015 rated it it was amazing  ·  review of another edition
kitabı çok beğendim icin değil Ihsan Oktay Anar ı böyle bir şeye ikna etmiş olmasına beş yıldız veriyorum. bir de gercekten cok büyük bir emek. çok ince bir çalışma fikirkere ellere sağlık.
Fuat
Sep 10, 2019 rated it it was amazing
Valla hayal gücüne sağlık be amca. Ne güzel ince ince işlemişsin kitabı öyle, insan okudukça hap atası geliyor çünkü belli yani bambaşka kafalarla yazılmış bir kitap ve insan özeniyor valla.
Sine
Nov 22, 2011 rated it it was amazing
Shelves: favorites
Bir kitabı hem çok sever, okumaya doyamazsınız; bütün işinizi gücünüzü bırakıp okumak istersiniz... Hem de bitecek diye ödünüz kopar, okumaya kıyamazsınız. İşte bu da o kitaplardan biri.
Burak
Oct 18, 2015 rated it it was amazing
Shelves: literature
gözlerin
güneşin okları gibi parlak
aydınlatıyor karanlıkları
bir şimşek gibi çakmak çakmak

İnsan, gözleri karanlıkları aydınlatan bir açıklık, evrenin tüm enerjisinin kendisini gerçekleştirdiği, canlandığı, hayat bulduğu, yani evrenin, onun içinden, onun sayesinde kendi hakkında bilince sahip olduğu bir çeşit gedik, bir girdaptır. Bu dünyada, bu dünyayı, ve dünya üzerinde de bu evreni, her ne varsa, her nasılsa o haliyle, deneyimlemek için bulunur. Bu deneyim çeşit çeşittir. Bunu, Uzun İhsan
...more
Türkay
Beş yıldızın yeterli olmadığı, her karesinin her sayfasının sanat eseri niteliği taşıdığı bir grafik-roman...
İlban Ertem, Anar'ın Puslu Kıtalar Atlasını, bambaşka bir biçime getirmiş... Kanlı, canlı her an cildin içinden fırlayacakmışcasına yaşayan karakterler, özenle seçilmiş mekanlar, detaylar... Çizimlere bakmaya, kitabı okumaya hele de bitirmeye hiç kıyamayacaksınız...
Kütüphanenizin değerli kitaplarınıza ayırdığınız bölümde bir yer açın, ama ulaşılması size kolay olsun ki, tekrar tekrar alın
...more
Gülçin Akın
Apr 14, 2019 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: favourites
Ağır bir dille başlasa da ilerledikçe o ilk paragraftaki dil kayboluyor. Anlamını bilmediğim hiçbir kelimeyi "Cümlenin ne anlattığı belli." diyerek geçmedim ve hepsinin anlamlarına bakıp not ettim. Yine de kitaptan aldığım keyfi asla baltalamadı bu durum. Hatta böyle bir dille karşılaştığım için çok mutluyum.
Hikâye içinde hikâyeleri, her karakterin birbirinden özgün geçmişlerini anlatarak tanıtması ve tanıştığımız karakterlerin bir yerlerde birbirlerine bağlanmasıyla çok güzel bir kurguya sahip.
...more
Hakan Aslantürk
Mar 01, 2012 rated it it was amazing
Shelves: favorites
İnanılmaz bir üslupla yazılmış ve yazıldığı zaman Türkiye edebiyatında yepyeni bir çığır açmıştır.

Anar'ın, kitabın henüz başında Galata Kulesi ile ilgili yazdıkları harikadır:

"Ulema, cühela ve ehli dubara; ehli namus, ehli işret ve erbab-ı livata rivayet ve ilan, hikayet ve beyan etmişlerdir ki, kun-ı kainattan 7079, İsa Mesih'ten 1681 ve Hicretten dahi 1092 yıl sonra, adına Konstantiniye derler tarrakası meşhur bir kent vardı. Ceneviz taifesinin buraya ilk gelen gemilerine karanlıkta uçan bir
...more
Esra
Jan 24, 2018 rated it really liked it
Tam anlamıyla inception tarzı bir kitaptı, hikaye hikayeyi doğurdu, yetmedi olaylar birbirine girdi ama merak ettirdiği için bu özelliği fazla göze batmıyor.
Leyla
Feb 10, 2017 rated it it was amazing
Her şey / bir şey olabilmek maharet değil, kolaysa "hiç" olabilsene!
Duygu Öksünlü Beytur
Muhteşem!
Meraklısına tam şölen niyetine geçmiş.
Renklikalem
Dec 05, 2016 rated it really liked it
uzun bir masal okumus gibiyim. son 50 sayfa adeta akti diyebilirim okurken. kitabin masalsi uslubuna kapildim daha fazla okumak istedim. bitmesin istedim. baska bir son bekledim ama bittikten sonra da baska bir sonu bu kadar yakistiramayacagimi dusundum.

itiraf ediyorum bazi yerlerinde cok kafam karisti. zaman zaman geri dondum, zaman zaman okumaya devam edip anlamayi bekledim. simdi bakinca goruyorum ki toplam 10 gunde okumusum bu sebeple bir turlu kitabin akisina dahil olamadim, diline ve
...more
Kübra Yağmur Aslanhan
Kitabın içeriği ile ilgili bu kadar bilgisiz olunca ilk sayfadan ne okuduğumu, ne okuyacağımı merak ettim. İlk cümleler o kadar ağır bir dil ile ilerliyordu ki devamında daha normalleşen anlatımı rahat bir nefes aldırdı.
Osmanlı Türkçesi ile aram iyi olmasına rağmen ara ara durup bu neydi şimdi diye düşündüğüm olmadı dersem, yalanın kuyruklusu olur tabii.

Kitabı oluşturan hayal gücünü tebrik etmek lazım. İç içe geçmiş, yüksek tempolu bu kitabın yazarının diğer kitaplarını merak ediyorum.

Buna
...more
Segese
Jun 06, 2016 rated it it was amazing  ·  review of another edition
"Ama bilmek ve şahit olmak en büyük mutluluktur. Macera ise büyük bir ibadettir; çünkü O'nun eserini tanımanın başka bir yolu olduğunu görebilmiş değilim."
Sevil
May 06, 2011 rated it it was amazing
rastgele, sırf kapağını beğendiğim için aldığım bir kitap; ancak bugüne kadar okuduğum ve bana tarihi koklatabilen birkaç eserden biri..
sadece okumak istemiştim bu kitabı okurken, o an için yemek yiyip su içmek bile fuzuliydi. nefes almak ise okuduğumu anlamak için gerekliydi sanırım :)
aşırı beğendim bu kitabı, şiddetle tavsiye edebileceğim 3-4 kitaptan biri =)
Ebru
Jul 01, 2016 rated it really liked it
Kitaptan notlar:
- Ey kör! Aç gözünü de düşlerden uyan. Simurg'u göremesen de bari küçük bir serçeyi gör. Kaf Dağı'na varamasan bile hiç olmazsa evinden çıkıp kırlara açıl; böcekleri, kuşları, çiçekleri ve yepeleri seyret
- Ama bilmek ve şahit olmak en büyük mutluluktur.
- Dünyada insanların korktuğu tek şey öğrenmekti. Acıyı susuzluğu, açlığı ve üzüntüyü öğrenmek onların uykularını kaçırıyor, bu yüzden daha rahat döşeklere, daha leziz yemeklere ve daha neşeli dostlara sığınıyorlardı.
- Bilgi doğru
...more
Merdan
Oct 19, 2018 rated it it was amazing
"Ulema, cühela ve ehli dubara; ehli namus, ehli işret ve erbab-ı livata rivayet ve ilan, hikâyet ve beyan etmişlerdir ki kun-ı kâinattan 7079 yıl, İsa Mesih'ten 1681 ve hicretten dahi 1092 yıl sonra, adına Konstantiniye derler tarrakası meşhur bir kent vardı."
...
Haktan
Sep 06, 2016 rated it really liked it  ·  review of another edition
Çok övülen kitaplara karşı şüpheyle yaklaşan biri olarak bu kitabı okumayı uzun zamandır erteliyordum. Ne var ki, bundan böyle ben de kitabı çok övenler kervanına katılıyorum.

Masal tadında, okunması çok rahat, eğlenceli bir kitap Puslu Kıtalar Atlası. Roman birkaç yüzyıl öncesi İstanbul'da geçiyor ve bu durum benim için kitabı çok daha ilgi çekici kıldı. O dönem İstanbul yaşamına dair ayrıntıları öğrenmek, bugün gezdiğimiz semt adlarını yüzyıllar öncesi geçen bir romanda görmek heyecan
...more
Tuncer Şengöz
Feb 19, 2017 rated it it was amazing
Yaklaşık 20 sene arayla iki kez okudum. İkinci okumada, kitapta anlatılan hikayelerin çoğunu hatırlamadım. Muhtemelen üçüncü okumam da da hatırlamayacağım. Ama bu kitabı üçüncü kez okuyacağım kesin. Çünkü çok sıra dışı bir roman ve Türk edebiyatında bir köşe taşı; sizi gündelik hayatınızın sıradanlığından alıyor, bambaşka dünyalara götürüyor, bazen de derin derin düşündürüyor. Zaman zaman romanda kullanılan eski Türkçe dil yoruyor, ancak asla sıkıcı değil. Kelime dağarcığınıza yeni kelimeler ...more
Patiareh
Jan 07, 2019 rated it it was amazing
Bu kitabı bunca zaman okumamış olduğum için gerçekten kendime kızdım. Son üç gün her işi gücü bırakıp yoğunlaştım ve bitirdim. Uzun zamandır dilin bu kadar iyi kullanıldığı, hayal gücünün bu kadar güzel bir olay örgüsüyle birleştiği bir kitap okumamıştım. Öyleki kitabı okudukça radyo tiyatrosu gibi bir de evdekilere anlata anlata bitirdim.
İhsan Oktay Anar okuma serüvenimin başlangıcı olacak dediğim bu kitabu okumuş olduğum için gerçekten çok mutluyum. Tek şaşırdığım şey neden filmi ya da dizisi
...more
Berk
Jun 27, 2019 rated it liked it
Kitaba başlamadan önce kitabı okumuş arkadaşlarım çok övmüşlerdi bu romanı, hatta bir arkadaşım "henüz okumamış olduğun için ve şimdi ilk defa okuyacağın için çok şanslısın" demişti. Ne var ki bu roman bende aynı etkiyi yapmadı. Romandan etkilenmediğim gibi bu romanı çok beğenen arkadaşlarımın bu romanda ne bulduklarını da anlayamadım. Bununla birlikte bu kitap hakkındaki fikirlerini bana söyleyen arkadaşlarımın edebiyat zevklerinin iyi olduğunu bildiğimden bu romana dair bir şeyleri okurken ...more
Umut Çalışan
Şimdi yaklaşın, sanırım internet ortamlarındaki en aykırı yorumlardan birini yapacağım. Kusura bakmayın ama başıma bir iş gelmeyecekse ben beğenmedim. Tamam, gerçekten harika bir dünya, muhteşem bir konsept üstüne kurulu. Neredeyse “Orta Dünya” kuracak bir zemin hazırlanmış. Ancak anlatım öyle ağdalı, öyle süslü ki keyif kaçırıyor. Hoş eda, hoş seda, pür eda, pür cefa gırla. Girizgah çok uzun, asıl macera çok geç başlıyor, saçma sapan bir yere gidiyor, birden bire bitiyor.

Doğru tahlil ettiysem
...more
Ludmilla
Mar 14, 2015 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: favoriler
ilban ertem'in çizimleri şahane, kitabı da çok iyi resimlemiş. ancak konuşma balonlarındaki sıralamalar, konuşmaların yerleşimi ve yer yer yanlış yazımlar okuma zevkini azaltıyor. bazı sayfalarda kafam çok karıştığı için kareler arasında birkaç kere gidip geldim. daha özenli bir iş çıkarılabileceğini düşünüyorum. 2. baskıda düzelteceklerini umuyorum, tabii gönül isterdi ki bu ilk basımı alan bizler de mağdur olmayalım ama neyse. ilban ertem'in eline sağlık.
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
topics  posts  views  last activity   
Turkish Reading C...: Puslu Kıtalar Atlası ile ilgili tartışma 11 120 Jan 28, 2015 07:08PM  

Readers also enjoyed

 • Saatleri Ayarlama Enstitüsü
 • Aylak Adam
 • Kürk Mantolu Madonna
 • Kuyucaklı Yusuf
 • Tutunamayanlar
 • Bir Ömür Nasıl Yaşanır?
 • İçimizdeki Şeytan
 • Anayurt Oteli
 • Yaban
 • İnce Memed 1 (İnce Memed, #1)
 • Tehlikeli Oyunlar
 • Dublörün Dilemması
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
 • Sevda Dolu Bir Yaz
 • Oğullar ve Rencide Ruhlar (Alper Kamu, #1)
 • Samarkand
 • Ruhi Mücerret
 • Serenad
See similar books…
1,229 followers
Türk yazardır. Lisans, master ve doktora eğitimini Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde yaptı. Aynı okulda öğretim üyeliğinden emekli olmuştur.

Her bir kitabının çok uzun araştırmalardan sonra yazıldığı içerdikleri ağır tarihi bilgi ile göze çarpar. Eserleri pek çok küçük hikâye etrafında örülmüş büyük bir roman biçimindedir.

Yazın biçim göndermeler içerir. Kabaca birkaç örnek vermek gerekirse
...more
“Bu dünyada insanların korktuğu tek şey öğrenmekti. Acıyı, susuzluğu ve üzüntüyü öğrenmek onların uykularını kaçırıyor, bu yüzden daha rahat döşeklere, daha leziz yemeklere ve daha neşeli dostlara sığınıyorlardı. Dünyaya olan kayıtsızlıkları bazen o kerteye varıyordu ki, kendilerine altın ve gümüşten, zevk ve sefadan, lezzet ve şehvetten bir alem kurup, keder ve ızdırap fikirlerinin kafalarına girmesine izin vermiyorlardı.” 52 likes
“Git ve benim göremediklerimi gör, benim dokunamadıklarıma dokun, sevemediklerimi sev ve hatta, bu babanın çekmeye cesaret edemediği acıları çek. Dünyadan ve onun binbir halinden korkma.” 43 likes
More quotes…