Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Libri i bardhë” as Want to Read:
Libri i bardhë
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Libri i bardhë

by
4.43  ·  Rating details ·  54 ratings  ·  14 reviews
Dikush zbulon një jetë tjetër, ose diçka të ngjashme me të… dikujt, ëndrra refuzon t’i përfundojë… dhe cila është dhurata më e mirë për dikë që nuk dëshiron ta shohësh me sy?… po sikur ajo që shkruan të jetë e tmerrshme, por jo aq sa ajo që nuk shkruan?… keni rezervuar një takim me princin e natës, një leksion me nxënësen e djallit dhe do pushtoheni nga dëshira të errëta, ...more
ebook, 4th, 236 pages
Published January 20th 2013 by Enkelejd Lamaj (first published March 15th 2011)
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Libri i bardhë, please sign up.

Be the first to ask a question about Libri i bardhë

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 4.43  · 
Rating details
 ·  54 ratings  ·  14 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Libri i bardhë
Denada Hoxha
May 30, 2013 rated it it was amazing
Shelves: shqip
Tregime teper interesante, te shkruara dhe treguara shume bukur.

. . .

E fitova kete liber duke marre pjese ne Goodreads Giveaway dhe zbulova qe eshte vertet shume bukur te marresh nje liber te dedikuar personalisht nga autori. E kisha lexuar ne Kindle, por ne leter eshte krejt dicka ndryshe. Tregimet jane teper te vecanta, autori di te luaje shume mire me fjalet, aq sa te rremben e te fut ne rrjedhe te leximit qe me fjaline e pare e pastaj s'te leshon me. Ndoshta ka te tjere qe shkruaje kete zhan
...more
Besa Lika
Feb 24, 2013 rated it it was amazing  ·  review of another edition
U kenaqa vertet shume duke lexuar keto tregime. Te fresketa, interesante dhe teper frymezuese. Tregime qe te mbajne pezull, dhe qe autori i ka ndertuar ne nje menyre te tille qe te duhet sikur je duke "i pare" me teper sesa je duke i lexuar. Sigurisht qe si ne cdo permbledhje me tregime, ka nga ato qe te pelqenje me shume dhe nga ata qe te pelqejne me pak.

1. LIBRI I BARDHË................ *****
2. TAXI 5........................ *****
3. MËNGJES....................... ****
4. “MADE IN INDIA”........
...more
Aurora
Jul 03, 2013 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: albanian-lit
Pa u ndalur specifikisht ne secilen prej historive, ne vija te pergjithshme leximi ishte mjaft i kenaqshem.
Bashke me anen fantastike, shpesh kishte dhe elemente perditshmerie me baze realiteti te cilat kombinoheshin me te mjaft mire. Gjuha eshte e thjeshte, e pasur, aktuale. Pershkrimi i rrjedhshem dhe suspanca (celesi i ketij zhanri) perhere e pranishme.
Do te me kishte pelqyer vetem, qe tregimet te ishin paksa me universale.
Gjithashtu shpreh deshiren, duke patur parasysh te mesipermet, qe ne
...more
Adela
Jan 25, 2013 rated it it was amazing
Hera e pare qe lexoj tregime te ketij zhanri ne shqip, te shkruar nga nje autor shqiptar dhe kam mbetur shume e befasuar. Tregimet jane kaq origjinale, te treguara me nje gjuhe te thjeshte por teper depertuese, qe te rrembejne qe nga fillimi e te mbajne pezull gjer ne fund. Dhe autori di te luaje vertet me friken.
Mateo
Jan 27, 2013 rated it it was amazing
Tregime vertet jashte te zakonshmes dhe te tilla qe te mbesin ne mendje per gjate. Edhe menyra dhe stili i te treguarit jane te vecanta krejt.
Era
Aug 15, 2019 rated it it was amazing
i didn't read it yet but from the describe it looks pretty cool and i think it's gonna be interesting and mysterious ...more
Drilon Mata
Feb 04, 2013 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Cdonjeri prej tregimeve eshte nje bote me vete. Kjo eshte cka me pelqeu, mosperseritja e vetes dhe origjinaliteti. Gjeja tjeter qe te ben menjehere per vete eshte fantazia dhe menyra se si e transmeton ajo. Ne fakt, duke i lexuar tregimet, te duket sikur je duke i pare filma, aq lehtesisht te injektohet kjo fantazi. Dhe menyra e te treguarit mund te jete vertet me fjale te thjeshte, por krejt ndryshe nga stili qe eshte i sofistikuar dhe i vecante.

Perfundimisht, kujt i pelqen "letersia e frikes"
...more
Ines Alla
Jan 26, 2013 rated it it was amazing
Recommends it for: cilitdo qe deshiron te lexoje tregime te shkruara bukur
Tre gjera jane te sigurta pasi ke mbaruar se lexuari tregimet e ketij libri: e pare eshte qe do te te trazojne vertet, e dyta eshte qe do te te mbeten ne mendje per nje kohe te papercaktuar dhe e treta eshte qe deshiron t'i lexosh perseri nga e para... vetem se heren e dyte do deshirosh te mos i lexosh naten. ...more
Elona Hoxhalli
May 31, 2013 rated it it was amazing
Nje permbledhje shume e mire me tregime. Disa me pelqyen tej mase shume (Gruaja e fotografit mbi te gjithe), disa te tjere disi me pak. Megjithate qe te gjitha me mbajten te mberthyer gjer ne fund dhe kjo ishte dicka shume e bukur.
Anisa
May 28, 2013 rated it it was amazing
Tregime qe te rrembejne qe nga fjalia e pare, te shkruara bukur dhe me nje teknike qe te mberthen dhe te ngjit pas cdo paragrafi. Tek tuk ka ndonj gabim drejtshkrimor, por per kete i heq cdo faj shkrimtarit dhe ia ve botuesit.
Matilda
Feb 12, 2013 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Teper e befasuar nga keto tregime, qe me pelqyen tej mase.
Dorina Bebja
Feb 05, 2013 rated it it was amazing
I mireshkruar. Perfshires!
Jona L.
Jan 28, 2013 rated it it was amazing
Tregime rrembyese dhe turbulluese, por mbi te gjitha te shkruara bukur dhe me stil nje unik, qe te mban te lidhur pas historise qe nga faqja e pare deri tek e fundit.
Blerina Daci
rated it it was amazing
Nov 27, 2015
Juliana
rated it it was amazing
Dec 26, 2012
Elona
rated it it was amazing
Oct 24, 2018
Luerta Hoxha
rated it really liked it
Jul 09, 2013
Megi
rated it it was ok
May 18, 2015
Haris Haxhimehmeti
rated it it was amazing
Apr 03, 2017
Esmeralda Hoxha
rated it it was amazing
Jan 27, 2019
Nerta
rated it it was amazing
Jan 31, 2013
Blerta
rated it it was amazing
Feb 19, 2013
Klodiana
rated it liked it
Oct 22, 2019
Tivu Al
rated it it was amazing
Jan 29, 2013
Ervin Dhima
rated it it was amazing
Apr 14, 2015
Goldfrapp
rated it did not like it
Apr 21, 2013
Leotrin Xhemaili
rated it it was amazing
May 12, 2020
Alb.krist
rated it did not like it
Dec 20, 2014
Enisa
rated it it was ok
Dec 10, 2019
Lata Hazizaj
rated it really liked it
May 25, 2020
« previous 1 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • The German House
 • Persepolis: The Story of a Childhood (Persepolis, #1)
 • Children of Virtue and Vengeance (Legacy of Orïsha, #2)
 • Darka e Gabuar
 • The Story of Art
 • L'amico ritrovato
 • Se mi guardi esisto
 • Frida: A Biography of Frida Kahlo
 • Come un respiro
 • Walk Through Walls: A Memoir
 • The Goldfinch
 • Shakespeare Never Did This
 • Per questo mi chiamo Giovanni
 • Inferno
 • Chronicle of a Death Foretold
 • White Nights
 • Una casa di bambola; Peer Gynt
 • We Should All Be Feminists
See similar books…
62 followers
Enkelejd Lamaj ( lindur më 20 nëntor 1978 në Lushnje) shkrimtar shqiptar nga Shqipëria.

Pasionin për të lexuar dhe shkruar e ka gjetur qysh në fëmijëri. Por do të vinte viti 2003 kur do të prezantohej për herë të parë me një përmbledhje me tregime horror të titulluar “Fytyra tjetër e natës”. Rrëfimet e tij sfidojnë lexuesin në luftën midis të mirës dhe të keqes, të ndërlikuarës dhe të thjeshtës, të
...more

News & Interviews

Need another excuse to treat yourself to a new book this week? We've got you covered with the buzziest new releases of the day. To create our...
23 likes · 4 comments