Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Lucemburská zahrada” as Want to Read:
Lucemburská zahrada
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Lucemburská zahrada

3.53  ·  Rating details ·  165 Ratings  ·  20 Reviews
Filozofické podobenství se sci-fi prvky vypráví příběh dramatických zvratů během jednoho léta v životě pařížského profesora.

Profesor filozofie Paul počátkem prázdnin cosi hledá na internetu a omylem napíše zadání s překlepem. Na takto vzniklé nesmyslné slovo objeví jediný odkaz, který ze zvědavosti prozkoumá. Jde o fragment fantasy románu s dlouhými pasážemi v neexistující
...more
Hardcover, 176 pages
Published 2011 by Druhé město
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Lucemburská zahrada, please sign up.

Be the first to ask a question about Lucemburská zahrada

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

(showing 1-30)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Lukáš Palán
Jun 22, 2015 rated it it was ok
Shelves: czech
Michal Ajvaz alias Kundera číslo dvě žije, už napsal prý něco kolem dvaceti knih, ale ty jsem samozřejmě nečetl, abych nebyl ovlivněn při hodnocení jeho dvacáté první knihy. Tomu se vážení říká objektivita.

Lucemburská zahrada je příběh francouzského učitele, který se omylem upíše a napíše do google místo BIG TIT MILF ASSFUCK jakési podivné slovo, které ho dovede na stopu podivína Rosse, který byl očividně ještě víc mindfuck než Iveta Bartošová po jedenáctý dopoledne.

Zápletka tedy pořádnej horo
...more
Pavol Hardos
Aug 19, 2013 rated it it was ok
Shelves: czech, fiction
Nič tu nefunguje, pohromade to drží len na dobré slovo. Jednou interpretáciou je, že hlavná postava vplyvom fragmentárneho fantasy trpí jedno leto krátkym pominutím mysle (ak teda autor naozaj neočakáva že budeme brať vážne hlúposti o náhlom rozšírenom vnímaní a prúde vesmíru), trpiac touto nediagnostikovanou duševnou poruchou všeličo zažije a napokon sa cíti lepšie a veci sa vrátia do starých kolají (spoiler!). Ak je táto interpretácia mylná, tak uberte z hodnotenia ešte jednu hviezdu. Nakoniec ...more
Jakub
Feb 25, 2014 rated it liked it
Kdyby tohle byla moje první Ajvazova kniha a mně bylo dvacet, tak bych asi dal hvězdiček víc. Ale už mám za sebou Návrat starého varana, Prázdné ulice, Zlatý věk, a další kniha už žádné nadšení nevyvolává... spíš nostalgii. Je to, jako byste viděli kamaráda ze střední, který měl skvělou rockovou kapelu a všichni spolužáci a spolužačky ho strašně žrali, ale teď je o deset později, on má pořád tu stejnou kapelu, dělá pořád stejný fórky, ale už to nějak nefunguje.

Ajvaz je pro mě česká kopie Borgese
...more
Arnost Stedry
Sep 07, 2012 rated it it was amazing
Vlastně nevím, čím začít. Slovem, které je na počátku a které zadané do Google vrátí právě jeden výsledek? Plótínem, ze kterého toto slovo vzniklo? Nebo snad umělým jazykem, ze kterého pochází? A pak tu máme ještě narážky na markionovskou gnózi, matematiku, fyziku, hudbu a mnoho intertextualních hříček včetně té o zahradě, ve které se cestičky rozvětvují. Občas jsem měl pocit, že takovýmto komprimátem lze nasytit mnoho hladovějicích příběhů.

Navzdory hutnému stavebnímu materiálu se poslední Ajva
...more
Suhrob
Aug 05, 2013 rated it really liked it
The short novel starts promising - a philosophy professor accidentally stumbles on a constructed fantasy language that somehow (in the strongest Sapir-Whorf sense possible?) temporarily opens his perception to a heracleitean/buddhistic flow-nature of reality and gets him romantically involved risking his marriage.

Midway the novel shifts somewhat in tone and provides contrived explanation for (almost) everything. The closure is then mediated by the russian theoretical physicist Irina in the jungl
...more
Lukas Cabala
Jan 17, 2017 rated it really liked it
v týchto podivnostiach sa Ajvaz vyžíva. Aj sem presvitalo druhí mesto.
za mňa dobré..
Štěpán
Jun 21, 2012 rated it really liked it
Čtení to bylo překvapivě zajímavé, ale odbočka k Irině tak nějak celkově nepasovala ke zbytku knihy.
TheVampireBookworm
Aug 11, 2017 rated it really liked it
Už se vám někdy stalo, že byste si přečetli nějaký smyšlený text a ten vám změnil život? Teď tím nemyslím nově nabytou informaci, která se vám bude hodit, ale něco, co vám pomůže na svět koukat novýma očima. To se stalo protagonistovi této knihy. Překlikl se, když zadával do vyhledavače slovo, našel něco, co nehledal, ale stejně mu to nedalo a musel to přečíst. Prokrastinace je šílená věc. A najednou, když šel na procházku, cosi se v jeho životě začalo měnit. Jenže co dělat s tím, když se realit ...more
Barbora
Mar 12, 2017 rated it it was amazing
Lucemburská zahrada pro mě byla teprve druhá Ajvazova kniha (po Cestě na jih) a líbila se mi moc! Počáteční lom-byggadori (překlep) mě vtáhnul a lynorin og monedd ulym (věty otevřeného románu) mě už nepustily: ) Příběh jsem doslova zhltla (i díky tomu, jak je krátký).
Nechtělo se mi ale ještě loučit, tak jsem v sobotu ráno zasedla k překladu a to mě vtáhlo podruhé... Byla jsem skoro jako Paul, když k němu promlouvala Paříž a praskliny ve zdech: ) Yggurština najednou získávala smysl, jak jsem dopl
...more
Marie
Jun 30, 2014 rated it really liked it
Shelves: contemporary, scifi
Ajvaz vládne skvěle jazykem - to se mu musí nechat! Ze zcela všedního dne nás unese do světa, kde možné je všechno, kde neplatí žádná pravidla, kde se celý dosavadní život jaksi zadrhne, překlopí, obrátí vzhůru nohama a udělá několik více či méně elegantních piruet, aby se po tomto tanci na hranici šílenství zase pokorně vrátil do pokojných vod . Pokud na tuto hru přistoupíte, nudit se nebudete, A navíc je to sympaticky tenká kniha - budiž to spisovateli připsáno k dobru:)
Marcela
Sep 11, 2012 rated it liked it
Tohle bylo hodně zvláštní čtení. Pro milovníky složitých souvětí a lingvistických lahůdek to bude ráj, pro ostatní utrpení. Na začátku mě kniha nijak neoslovila, nemohla jsem se do ní vůbec začíst, jenže pak se něco zlomilo a já jsem najednou byla v druhé polovině, ani nevím jak. Velké plus má autor za zajímavé ženské postavy. Lepší než průměr, hodnotila bych mezi 3 až 4 hvězdičkami.
Vilém Zouhar
Mar 13, 2016 rated it really liked it
So absurd one has no choice but to rejoice over it's gripping and thought provoking plot. Michal Ajvaz is not the best writer: his prose is dry and unattractive, but somehow it all fits together and makes an astonishingly great book. The superficiality of the story makes the realization of the presence of uncanningly pervasive ideas only more suprising.
Lucie
May 28, 2016 rated it really liked it
Hodně zajímavá kniha. Zpočátku jsem si říkala „co to proboha je?!“, dlouhé pasáže textu v neznámé řeči...No, měla jsem chuť knihu odložit. A ještě že jsem tak neudělala, protože příběh, který se poté rozběhne, je rozhodně hodně zajímavý a docela jiný, než jaké znám od českých autorů a který bych tedy očekávala.
Lucie
Aug 03, 2013 rated it it was amazing
Název knihy ve mně evokoval úplně jinou představu o tom, co se bude na 172 stránkách dít. Po přečtení..ano, je to příběh..a krásně napsaný. Z hlavní dějové linie, jako větve ze stromu, pomalu vyrůstají další příběhy, které jako by neměly nic společného. A taky se mi moc líbil konec..konečně kniha bez tří teček na konci..prostě uzavřený příběh.
Ludmila Kovaříková
Jun 16, 2012 rated it really liked it
Nejprve mě uchvátil fantasy příběh, který Paul četl - uvažování nad hranicemi dobra a zla mezi pasážemi v neznámém jazyce. Překvapily mě popisy mystických zážitků pramenících z pochopení podstaty jazyka. Další pokračování mě však zklamalo, neviděla jsem nebo nepochopila souvislost s dalšími příběhy (Paulova milenka, pomsta manželky, příběh Iriny, Paulovo smíření s minulými zážitky)
Radim Kučera
Jan 24, 2013 rated it liked it
Není to zlé, ale spíš, než Prázdné ulice, to už připomíná nějaký intelektuálský pokus o zpracování příběhu Lary Croft (či Indiana Jonese). Což není nutně špatně, jen tomu jaksi chybí dramatičtější vyústění, které by si to v takovou chvíli zasloužilo. Ale četba je to osvěžující, o tom žádná.
Kryštof Selucký
Nov 13, 2016 rated it liked it
Shelves: owned-books
Kvalitní kniha. Originální nápady, zajímavé zápletky. Oceňuji především originální a hravou práci s jazykem. Přesto se mi Druhé město líbilo více. Mimochodem - zkoušel někdo rozluštit alespoň části fiktivních pasáží na základě slovníčku na konci knihy? :)
Ondrej
May 19, 2015 rated it it was amazing
Shelves: sci-fi-fantasy
Je to jedna z nejpozoruhodnějších knih, kterou jsem dosud přečetl.
Rozhodně bych ji doporučil pro další čtenáře. :-)

Líbil se mi děj i zápletka. Ross, jako matematik byl skvělý.
Adela
Apr 17, 2012 rated it liked it
Shelves: owned
It was hard to read it for me because there wasn't any direct discourse
Ellstra
Feb 29, 2016 rated it liked it
I liked the descriptions and the flow of the language but that was all. Characters behave strangely and for a long time there is no addressing the issue of Paul's infidelity.
Michaela
rated it liked it
Jan 10, 2015
Radka
rated it it was ok
Apr 01, 2013
Patricie
rated it really liked it
Jan 27, 2017
Melita
rated it it was amazing
Jun 16, 2012
Dana
rated it really liked it
Nov 19, 2013
Jan Alfery
rated it liked it
May 15, 2016
Adam
rated it really liked it
Nov 05, 2013
Zia
rated it liked it
Jun 22, 2014
Denija
rated it liked it
Nov 27, 2015
Tereza Záhorcová
rated it liked it
Nov 08, 2012
« previous 1 3 4 5 6 next »
topics  posts  views  last activity   
yggurština 1 8 Aug 14, 2012 08:17PM  
1732747
Michal Ajvaz is a Czech novelist, essayist, poet, and translator. He is a researcher at Prague's Center for Theoretical Studies. In addition to fiction, he has published an essay on Derrida, a book-length meditation on Borges, and a philosophical study on the act of seeing. In 2005, he was awarded the Jaroslav Seifert Prize for his novel Prázdné ulice (Empty Streets).
More about Michal Ajvaz...

Share This Book

“Nevím," řekla Irina. "Nepřipadalo mi, že se s Claiřinou temnou řekou něco změnilo. Je možné, že Claire přestane slyšet její šumění, že se od ní navždycky osvobodí. Ale já si nemyslím, že se to stane. Řekla bych, že představa, že musí nastat buď katastrofa, nebo mír, se ve tvé hlavě zrodila z předsudku, kterým všichni trpíme, z přesvědčení, že věci musí mít nějaký konec. Ale ony nemusí mít konec, ani šťastný, ani nešťastný, a obvykle ho nemají, to jen lidi mají zvyk prohlásit některý okamžik plynutí za konec, protože to takhle je v televizi." (148)” 1 likes
More quotes…