Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Ein Regenschirm für diesen Tag” as Want to Read:
Ein Regenschirm für diesen Tag
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Ein Regenschirm für diesen Tag

3.63  ·  Rating details ·  364 Ratings  ·  22 Reviews
Geld verdienen kann man mit den unterschiedlichsten Tätigkeiten. Zum Beispiel, indem einer seinem Bedürfnis nach distanzierter Betrachtung der Welt folgt, als Probeläufer für Luxushalbschuhe. Er duchstreift die Stadt mit englischem Schuhwerk, trifft dabei zwangsläufig auf eine seiner offenbar zahlreichen früheren Freundinnen, verfaßt Gutachten, für die er 200 Mark bekommt. ...more
Paperback, 173 pages
Published April 1st 2003 by Deutscher Taschenbuch Verlag (first published 2001)
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Ein Regenschirm für diesen Tag, please sign up.

Be the first to ask a question about Ein Regenschirm für diesen Tag

Community Reviews

(showing 1-30)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Arzu
Apr 21, 2015 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: roman
son zamanların en keyifli kitabı..
dünyada kendi icazeti olmaksızın bulunduğu duygusuyla yaşayan, isimsiz bi' ayakkabı denetçisiyle sokaklarda yürüyor; onun derin gözlemlerine kulak vermeden edemiyorsunuz..

çeviri başarılı, kapak yine çok güzel.. (jaguar kitap'ı sevdiğimi daha önce söylemiş miydim?

minik bi' uyarı; monologdan hoşlanmayanlar sevmeyebilir, aman dikkat ;))
Uyuyan Adam
Oct 06, 2014 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Severek ve eğlenerek okuduğum bir kitap. Olayları veya kurgusuyla değil, ete kemiğe büründürdüğü ve kendini sevdiren ana kahramanıyla parlayan kitaplardan. Yazar, okurun kahramanı içselleştirmesini başarıyla gerçekleştirmiş. Bir süre sonra yolda yürürken kendinizi onun gibi düşünürken yakalıyorsunuz.

Bu kitap bana 'Hızlandıkça Azalıyorum'u hatırlattı. Her iki kitapta da yaşlarını almış, sosyal ilişkilerden kaçınan, kendilerini ve çevrelerini dikkatle gözlemleyen, zengin iç dünyaya sahip kahramanl
...more
Ipek Soran
Mar 07, 2016 rated it really liked it  ·  review of another edition
aslında 4,5.
Reinhold
Mar 09, 2009 rated it it was amazing  ·  review of another edition
the title in German, "An umbrella for this day" quotes a sentence of the book which goes about as follows (my tanslation) "... many people regard their lives as one long rainy day - and their body as an umbrella for this day."
Beside bonmots like this it is most of all the mood, the inner atmosphere of the protagonist who reports his observations while roaming the city Frankfurt, that pleases me. Because of perfect fit to my own, on certain days - when there are no plans and time enough just to
...more
Cem
Aug 15, 2016 rated it liked it  ·  review of another edition
Ayakkabı denetçiliği yapıyor kahramanımız.Bütün gün ayağında yepyeni ayakkabılarla dolaşmak ve sonra yürürken edindiği hissiyatı olabildiğince eksiksiz bir rapor halinde yazmak zorunda.

Kafası karışmışların,yarı delilerin ve kafası bozulmuşların civarında olmaktan hoşlanıyor.
Mevcudiyeti tesadüften başka bir şeye bağlı olmayan biri olarak tanımlıyor kendini.Yollarda sürekli tanıdığı birilerine rastlıyor.Yürümeyi,çocukluğunu düşünmemek için bir strateji olarak kullanıyor.

Kahramanımız çok fazla kend
...more
Jos
Feb 14, 2014 rated it liked it
None of the protagonists is able to take on the challenge of life. It starts with the first-person narrator who observes life from an outsider perspective, passively. He considers his life as not 'approved'. Other persons suffer similar fates. They are bored by life, annoyed by other people and their average lives, looking for a meaning or hiding away in the security of aimless jobs.

The failure of the narrator's antagonist, a mediocre photographer, is instrumental in finally mastering his own fa
...more
Stephen
Feb 19, 2009 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: 2009
I wonder what prompted New Directions to title Genazino's book The Shoe Tester of Frankfurt instead of translating the German, An Umbrella for This Day? I imagine there were good reasons for this decision. The chosen title does, perhaps, express the eccentricity of the novel better than the latter, but An Umbrella..., is more appropriate for the tone of the work.

It is redundant to call the novel melancholic, which it is. But describing it as such seems almost inescapable. In this case, inevitabl
...more
Bettina Lippenberger
May 28, 2016 rated it it was amazing
Meine Inhaltsangabe:
Ein Mann denkt über die Absurditäten des Lebens nach. Gebeutelt vom Verlassen werden seiner Lebenspartnerin Lisa, trifft er immer wieder auf Dinge die ihm bedeutsames Denken abfordern. Obwohl er manchmal gern einfach seine Jacke in einen Busch, Geröll oder in die Fluten werfen würde. Nur um zu beobachten wie sich seine Jacke verhält und wie sie sich verändert. Das Leben ist verrückt und irgendwann wird aus dem vor sich hin leben und den Nachdenklichkeiten einfach ein Leben mi
...more
Seda
Nov 21, 2014 rated it it was ok  ·  review of another edition
O Gün İçin Bir Şemsiye, Jaguar Kitap'tan okuduğum ilk kitap. Bıkkın ve amaçsız, orta yaşlı bir ayakkabı denetçisinin gözlerinden yaşadığı çevreye, insanlara ve dünyaya ait gözlemler eşliğinde hayattan bir kesit sunuluyor bu kitapta. Sıradan bir karakterin yaptığı bilinçli ve dikkatli gözlemler, yaşadığı ilişkiler ve aldığı kararlar belirli bir konu olmaksızın çoğunlukla monologlarla anlatılmış. Akıcı ve ilginç başlayan birkaç sayfanın ve üzerinde düşünülecek bir iki satırın dışında O Gün İçin Bi ...more
Gertrude & Victoria
The Shoe Tester of Frankfurt by Wilhelm Genazino is a humorous vignette of a shoe tester. Genazino's sketch of the unnamed main character and existential anti-hero, is of a man searching for some meaning through his wanderings about town.

He works for a shoe manufacturer which takes him all over Frankfurt testing new foot wear. As he walks through busy streets of the old districts, he sometimes runs into past acquaintances, some of whom were girlfriends, and this gives him a starting point for hi
...more
Jessica
Mar 09, 2009 rated it really liked it  ·  review of another edition
Recommended to Jessica by: Reinhold
Genazino came highly recommended to me by a German friend; as far as I know this is the only book of his yet translated to English. The novel is voice-driven; the voice quirky and full of the narrator's observations, musings. I didn't fall in love with it (or him), but it grew on me so that by the end it had achieved an unexpected effect, as in fact his life shows movement in terms of his relationships and work. There was (for me) an unexpected sweetness to it by the end.

The translation is fine
...more
Natali
Feb 15, 2010 rated it it was ok  ·  review of another edition
I picked up this book to learn about Frankfurt, or at least the spirit of the city. That isn't what this book is about. It is about a character who is constantly trying to escape his own dizzying intellect. While there are some clever passages, I just don't feel like this is an original premise or even an original way to approach it. We are all trying to escape our own dizzying intellect in some way. Also, writing about the mundane in interesting prose does not necessarily make the subject matte ...more
Papatya Taşpınar
frankfurt sokaklarında içsesi eşliğinde yeni ayakkabı denetimi yapmak üzere yürüyen 46 yaşında bir adam. karşısına çıkan insanlar, manzaralar, geçmişi, aşkları, hesaplaşmaları ve çatışmaları tabii ki. varoluşçu bir anlatı diyebiliriz pekala; gözlem yeteneği çok çok iyi. yine de okunması zor buldum, belki duygudurumum uygun değildi, belki havalar ama karamsarlaştım okurken. yine de dünya edebiyatı meraklılarına tavsiye ederim ve aylak aylak dolaşmayı sevenlere.
Mustafa Şahin
Apr 05, 2016 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: world-literature
Sakin ve kendi kafasının içinde kendi sorularıyla uğraşan bir adamla dolaştım bu kitabı okurken. Bir haftalık ara vermem gerekti okurken, döndüğümde adam onu bıraktığım köprüde beni bekliyordu. Başa sona ihtiyaç duymayan tespit ve düşüncelerimizle bir müddet daha yürüdük. Şimdi o kendi dünyasında ben de kendi dünyamda yaşamlarımıza devam ediyoruz.

İşte böyle bir kitaptı, iyi ki okumuşum.
TBaran
Nov 23, 2015 rated it really liked it  ·  review of another edition
Kitap tanıtım yazısından da görüleceği gibi,"aykırı" bir anlatıcının yaşamının kısa bir bölümüne tanıklık ediyoruz.

Anlatıcı, kolay anlaşılabilecek, sevilebilecek, empati kurulabilcek biri değil. Çarpıcı gözlemleri, hayatı sorgulama biçimi, yargıları da öyle.

Zaman zaman tedirgin edici, okura kahramanın çok mahrem anılarına, hayatına giriyormuş rahatsızlığı veren ilginç bir okuma.
Ladislav
Nov 05, 2013 rated it really liked it  ·  review of another edition
Hodně dobré. Ta jedna hvězda dolů je kvůli tomu, že vás příběh sám moc netáhne dopředu, "nečte se to samo". Přemýšlivá kniha, kde samotný příběh vlastně ani žádnou extra roli nehraje. Spíš jde o takové pozorování vnitřního i vnějšího světa skrz literární vtělení. I když je to čtení téměř zenové, uzemňuje vás chladný německý odstup a autorova záliba v rozporech a paradoxech.
Ece
Nov 30, 2014 rated it it was ok  ·  review of another edition
Yapay çevirisine rağmen kitabı hem uzun olmadığı hem de bazı bölümlerinden gerçekten zevk alabildiğim için bitirebildim. Kitabın öne sürdüğü fikirlere çoğu yerde katılmış olsam da anlatımında bir özgünlük yoktu, sıradandı.
Ayşe
Mar 19, 2016 rated it it was amazing  ·  review of another edition
kahramanın mutsuzluğu ve başarısızlığı öyle güzel anlatılmış ki insan kendini rahatsız olmaktan kurtaramıyor.
Dragana
Story of aimless midlife-crisis sponger gets more interesting as it progresses.
Rachel Ryan
Feb 02, 2013 rated it it was amazing
This book was over too soon. Beautiful stream of consciousness, philosophical ponderings of the banal, the extraordinary and the wonderment of all experiences.
Claire Paravel
Feb 03, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Just a marvelous book that is hard to put down.
Dolly Dimple
rated it really liked it
Sep 19, 2011
Clara
rated it it was ok
Oct 23, 2012
Diana
rated it it was amazing
Sep 18, 2013
Christoph
rated it really liked it
Mar 20, 2012
isi
rated it liked it
Feb 17, 2015
Georg Gruhl
rated it liked it
Jan 14, 2017
WC Chang
rated it really liked it
Oct 14, 2014
Hulyacln
"Hayatlarının yağmurlu ve uzun bir günden,bedenlerinin de o gün için bir şemsiyeden başka bir şey olmadığını hissetme noktasına gelmiş insanlar" için bir enstitü kurma hayali,ayakkabı denetçiliği gereği arşınlanan yollar ve karşılaşılan tanıdık simalar..
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
 • Das bin doch ich
 • Die Nacht, die Lichter: Stories
 • Simple Stories
 • On a Day Like This
 • Der Turm: Geschichte aus einem versunkenen Land
 • Das war ich nicht
 • Ein ganzes Leben
 • Spinner
 • Der Hals der Giraffe
 • Visitation
 • So zärtlich war Suleyken
 • Corpus Delicti. Ein Prozess
 • Das finstere Tal
 • Helden wie wir
 • The Have-nots
 • Soloalbum
 • The Hothouse
 • The Assistant
113057
Wilhelm Genazino (born 22 January 1943, Mannheim) is a German journalist and author.

In the 1960s, he studied German, philosophy and sociology at Johann Wolfgang Goethe University in Frankfurt am Main. He worked as a journalist until 1965. During this time, he worked, inter alia, for the satirical magazine Pardon and co-edited the magazine Lesezeichen. Since 1970 he has been working as a freelance
...more
More about Wilhelm Genazino...

Share This Book