Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Пустина” as Want to Read:
Пустина
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Пустина

4.06  ·  Rating details ·  123 Ratings  ·  1 Review
Иако Пустина е роман со историска тема, тој е всушност психолошки роман.

Земајќи ја за основа на анализа историската тема на солунските атентатори,чии протагонисти се заколнуваат сите до еден да умрат во името на Македонија, Абаџиев свесно се откажува од акциониот дел на солунските атентатори.

Пустина почнува од часот кога сета акција на уривање е завршена, кога солунските а
...more
146 pages
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Пустина, please sign up.

Be the first to ask a question about Пустина

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

(showing 1-30)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Stefan Serafimoski
Nov 30, 2013 rated it it was amazing
Меѓу подобрите примероци од македонската литература кои ги имам прочитано, иако на почетокот, кога ми беше зададена како дел од задолжителната литература за програмата по македонски јазик, воопшто не ми се допадна идејата да ја читам.

Доста детален опис на двата главни лика, на ситуациите во кои се наоѓаат, како и на сништата на Арсо.
Boban Georgiev
rated it it was amazing
May 12, 2012
Ljupco Nikolovski
rated it really liked it
Jan 17, 2017
Bisera
rated it really liked it
Dec 07, 2012
María
rated it liked it
Apr 08, 2016
Jovanka Pachovska
rated it really liked it
Dec 25, 2014
Marko
rated it really liked it
Jun 14, 2015
Ana
rated it really liked it
Feb 25, 2017
Arment Aliu
rated it liked it
Dec 04, 2014
Katerina
rated it it was amazing
Oct 28, 2013
Blagica Z
rated it it was amazing
May 13, 2012
Andzela
rated it liked it
Jan 31, 2014
bibliophile
rated it did not like it
Jan 28, 2013
Biljana
rated it really liked it
Aug 06, 2014
Srna Damcevski
rated it really liked it
Jul 25, 2015
Zlatko
rated it it was ok
Jan 16, 2014
Ivona Ristova
rated it it was amazing
Mar 29, 2014
Evgenija
rated it really liked it
May 23, 2014
Соња Николова
rated it it was amazing
Jan 22, 2014
Maya
rated it it was amazing
Dec 29, 2014
Angie
rated it it was amazing
May 15, 2015
Teodora
rated it liked it
Jul 14, 2013
Anja
rated it liked it
Feb 24, 2013
Ivana
rated it really liked it
Dec 27, 2012
Anelim
rated it it was amazing
Jun 17, 2016
Кате Страте
rated it it was amazing
Jan 05, 2014
Tace
rated it it was ok
Jan 28, 2014
Carpe Diem
rated it it was amazing
Oct 23, 2013
Александра
rated it it was amazing
Mar 14, 2017
Dance Baceva
rated it it was amazing
Feb 24, 2013
« previous 1 3 4 5 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Share This Book

No trivia or quizzes yet. Add some now »