Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Yavaşla! ” as Want to Read:
Yavaşla!
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Yavaşla!

3.91  ·  Rating details ·  335 ratings  ·  36 reviews
"Her şey çok hızlı gerçekleştiğinde kimse hiçbir şeyden emin olamaz, kendisinden bile" diye yazmıştı Kundera, Yavaşlık adlı romanında. Gerçekten de hız bizi uyuşturuyor. Artık her yerde ve hiçbir yerdeyiz. Aslında bütün varlığımızla hiçbir yerde değiliz, parça parça orada ve buradayız. Hızlandıkça zaman kazanmıyor, sadece parçalanıyoruz.

Kendimizi bulmak için hayatın kendi
...more
224 pages
Published 2010
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Yavaşla!, please sign up.

Be the first to ask a question about Yavaşla!

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 3.91  · 
Rating details
 ·  335 ratings  ·  36 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Yavaşla!
Berfin Kanat
May 04, 2018 rated it really liked it
İlk defa Kemal Sayar okudum. Deneme tarzındaki yazılarında kullandığı samimi sevdim, sadece bazen eski kelimeler gözüme takıldı onları da araştırıp anlamlarını öğrendim artık. =) Sayar bu kitabında, günümüz hayatının hızından göremediğimiz, insanın ihtiyaç duyduğu ve kaybetmek üzere olduğu değerler üzere yazmış. Bununla birlikte günümüz Türkiye sorunlarına da değinmiş. Koşuşturmaca içinde göremediklerimizi fark etmek, daha doğrusu koşmayı bırakıp yavaşlamak ve hatta durmak için güzel bir kaynak. ...more
Esma T
Nov 07, 2014 rated it it was amazing
Kemal Sayar hayatı ve yaşam şeklimizi, modern çağın bize getirdikleri ve bizden götürdüklerini, zamana ayak uydurmak için hayatı nasıl kaçırdığımızı o kadar güzel bir biçimde sunmuş ki okurken hem farkındalık kazanıyorsunuz hemde sanki sohbet ediyormuşsunuz gibi keyif alarak konunun içerisine giriyorsunuz. Her sayfada çok ayrı ve çok güzel noktalara öyle güzel denilmiş ki..
Okurken modern çağa ayak uydurmak için nasıl insani değerlerden vazgeçtiğimizi, hayır ben öyle değilimdir derken aslında tam
...more
Anil Koroglu
May 14, 2020 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Sohbet havasında modern hayatın gerçeklerini ve farkında olmadığımız bir sürü şeyi anlatan Harika bir kitaptı.
Selin
May 02, 2020 rated it it was amazing
Sevmek için zaman ayırmak gerekir. Bilmek için zamana ihtiyaç duyarız. Güzelliği ancak zaman ayırarak fark ederiz. Zamanla olgunlaşırız. Lütfen yavaş gidiniz..(sy 38)
huzeyfe
May 12, 2015 rated it really liked it
Bir Kemal Sayar eseri. Yani, yine ince noktaları, detayları yakalayan hayatın hızından ve tekdüzeliğinden bizi çekip çıkarabilecek güzel bir deneme kitabı.

Ayrıntılı yorum gelecek...
Suleuzundereblog
Mar 24, 2019 rated it really liked it  ·  review of another edition
2017 yılında Yorum Atölyesi bloğunda yazar önerisi olarak Kemal Sayar tanıtılmıştı. Yazıda, yazarla tanışmak için Yavaşla kitabının uygun olduğu yazılmıştı. O günden beri yazar da kitabı da aklımda. 2018’de D&R’da Yavaşla kitabını %50 indirimli yakalayınca almıştım. 2019’da da kitabı okudum.

Ben kişisel gelişim kitaplarını pek sevmem. Bu tarz kitapları okurken sıkılırım çünkü ne düşünülmesi gerektiğini, nasıl davranılması gerektiğini zaten bilirim. Sorun bunları uygulamaya geçirememem. Kişisel g
...more
Barbaros
Oct 13, 2019 rated it it was amazing
Kemal Sayar insana iyi geliyor. "Ben" dünyasında insanın anlam ve duygu arayışına cevaplar sunuyor. Tek seferde bitirilecek bir kitap değil,  sindire sindire okunmalı. ...more
Soner Efe
May 05, 2019 rated it it was amazing
Her sayfası popüler kültür tabiriyle instagram'lık ifadelerle dolu kitap. Ülkemizin, milletimizin, kendimizin içinde bulunduğu temel problemler çok enfes tesbit edilmiş. Bir çoğuna aşina olduğumuz halde tesbitler çok yerinde. Bir çok noktada çözüm de sunulmuş ama bence onun için ayrı bir çalışma yapılsa değer, çünkü çözümler çok sınırlı. Günümüz AKP Türkiye'sinin geldiği acı nokta isim verilmeden anlatılmış. Benim bu milletten açıkçası pek ümidim kalmadı. Beyaz Zambaklar Ülkesindeki Finlandiya d ...more
Aydın Tezcan
Nov 03, 2019 rated it it was amazing
Shelves: 2019
Birçok deneme yazısından oluşuyor ve hemen hemen hepsi benim düşüncelerimle örtüşüyor ve benden çok daha güzel ve yalın olarak o düşünceyi anlatıyor.
Herkese tavsiye ederim.
Beyza Yavuzcan
Jun 19, 2020 rated it it was ok
İlk kitabıydı okuduğum yazarın. Bence kesinlikle kayda değer bir kitap ve yazım değil. Kemal Sayar'ın birikimi ortada. Fakat bunu gözümüze sokmak ister gibi sık sık kullandığı alıntı ve örneklemeler fazla yapmacık geldi bana. Yersiz miydi birçoğu hayır, fakat kişisellikten de bir hayli uzaklaştırmış kitabı. Yeni şeyler söylediğini düşünmüyorum durum anlatısı var daha çok ki deneme adı altında var olan bir kitap için hiç iyi değil. Minimal çizimler fena değildi ama pek de gerekli değildi lüzumsuz ...more
Fatih Durmuş
Nov 13, 2019 rated it really liked it
Kemal SAYAR’ı TRT’de yaptığı programın bir bölümüne rast gelmem sayesinde tanıdım. O bölümün linkini aşağıya bırakıyorum, sohbeti çok tatlıydı akşam yemekten sonra çay içerken güzel gider :)

https://www.youtube.com/watch?v=JZTHb...

Bu programı izledikten sonra da Kemal SAYAR’ı Twitter’dan da takip etmeye başladım. Orda da güzel şeyler yazıyor takip edebilirsiniz. Yazar psikiyatrist olduğu için çok daha farklı bir gözle bakabiliyor olaylara.

Kitaba gelince yazarın en çok satan kitabı bu olduğu için
...more
Erva
May 18, 2020 rated it it was amazing
Günümüz dünyasına tanıklık etmemizi kolaylaştıran, yaşadıklarımızı ve tanık olduklarımızı derinden sorgulamamıza sebep olan çok önemli bir kitap. Yazarın kullandığı imgeler ve kelime seçimi takdire şayan. Kısa bölümlerden oluşması sıkılma ihtimalinizi minimalleştiriyor. Çok fazla dönüp dönüp sayfalarını karıştırdığım kitaplarım olmamıştır ama bu kitabın henüz okurken bile dönüp tekrar tekrar okuduğum ve derinlemesine anlamaya çalıştığım çok özel bölümleri var.
Damla
Dec 05, 2015 rated it it was amazing
Altında son model bir araba. İbre vurmuş 250km'yi. Sonsuz bir hız ve alabildiğince adrenalin bedeninde..sonra..sonra..sonrası karanlık..yankılanan bir ses..sönen nefes..solan yüz..
Yavaşla!mak için geç kalmamak için bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. "Hız tutkunuz" varsa tezcanlı dedikleri türdenseniz ve sanki hayatı kaçırıyor gibi hissediyorsanız "Yavaşla!"ma vakti gelmiştir demek.
...more
Miragesy
Jul 17, 2017 rated it it was amazing
Hız eksenli bir hayata eklemlenmek durumunda kalan ve bu kısır döngüden rahatsız olanlar Yavaşlayın! diyor kitapta. Ben o kadar hızlıydım ki bu kitabı iki kere okudum yavaşlayabilmek için. Çok faydalı.. Herkese okumasını tavsiye ederim...
Burcu
Nov 08, 2016 rated it liked it
Kemal Sayar ne yazarsa okumalı..Merhamet Devrimi okuduklarımın en iyisi olsa da bu kitabı da sevdim.
Emine
Apr 21, 2019 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Uzun zamandır okuduğum kitaplar arasında beni en çok içine çeken kitap oldu. Neredeyse altı çizilmedik cümle bırakmayacaktım. Kemal beyin yüreğine kalemine sağlık.
Kevser Ozer
Sep 17, 2019 rated it it was amazing
Tekrar tekrar okunasi bir kitap...
Betül Bozkurt
Jun 11, 2019 rated it liked it
Neden bana Kemal Sayar kitapları eskisi kadar doyurucu gelmiyor😕
Inci
Dec 06, 2017 rated it it was amazing
Üslubu, değinilen konulardaki anlamları, bütünüyle çok beğendim. Hocamın diğer kitaplarını da muhakkak okurum.
Hacer
Mar 01, 2020 rated it it was amazing
Gündelik hayatın düzenlenmesi, detayları fark etmek ve iç dinginliği için doğru tespitler ve öneriler içeriyor
Özper Çetin
Aug 13, 2018 rated it really liked it
Şahsen kişisel gelişim tarzı, akıl fikir vermek "kişiyi aydınlatmak" üzerine kurulu kitaplardan hoşlanmıyorum. Gerçi bu kitabı kişisel gelişime sokmak çok doğru mu ondan bile emin değilim şu anda. yine de bugüne kadar kişisel gelişim minvalinde elime alıp okumaya koyulduğum bir kaç kitaptan biriydi ve muhakkak ki önyargıyla başladım fakat yer yer çizerek okumayı seven biri olarak buna dair potansiyelimi bu kitabın sayfalarında bolca kullandığımı söyleyebilirim. biraz da dertleşmek gibiydi belki ...more
Sudefteri
Nov 09, 2020 rated it really liked it  ·  review of another edition
Bu, yazarla tanışma kitabımdı. Önce e-kitap olarak okumaya başladım. 70. sayfaya geldiğimde hem altı çizili cümlelerimin çokluğundan hem de aldığım lezzetten ötürü fiziki olarak devam etme kararı aldım. Artık küçük notları, bana hatırlattıklarını da sayfanın boşluklarına yazabilecektim. Fakat bu mümkün olmadı pek. Çünkü sayfada kalan boşluklar gereksiz ve anlamsız çizgilerle ki yayınevine göre süslemelerle işgal edilmişti. Konu başlıklarındaki resimlerden de hoşlanmadım. Sonrasında kitaba devam ...more
Şafak ATAY
May 08, 2018 rated it really liked it
"Neoliberal projenin en olumsuz etkilerinden bir tanesi, bütün acıyı en incinebilir insanların üzerine yıkması."

"Halbuki sahicilik, insanın kendi kısıtlamalarıyla da yüzleşebilmesi demek."

"Hiçbir canlı yok ki zeval bulmasın. Hayat müziğin sesini birlikte dinlemektir. Kimse başkasının ölümünü ölemez, kabul. Ama o son nefese kadar kainatı saran o eşsiz müziği birlikte işitebiliriz, değil mi? Şimdi o tedirgin bakışlarını yerden kaldır da kendi ölümüne bak. Hayatı genişlet."

"Zalim bir dünyada, oğull
...more
Ayça Ödemişlioğlu
Apr 09, 2020 rated it it was ok
Shelves: consedering
Yazar modernleşmeyle birlikte oluşan bir çok toplumsal soruna değinmiş ve bunları farklı başlıklar altında toplamış. Ancak anlatılanlar bildiğimizden pek de farklı şeyler değil. farklı bir bakış açısı veya üslupla yazılmamış. Bana ayrı bir bakış açısı sunup ufkumu genişletmedi. Kendisi bir öğretim üyesi olan yazarın daha pek çok örneklemlerle ve öyküleştirmeyle anlatmak istediklerini daha çekici kılmasını dilerdim.
Ece
Jan 18, 2021 rated it liked it
Shelves: read-in-2021
"Gök bize bağırmaz, rüzgâr ve dağ bağırmaz. Onları duymak için biraz sessizleşip kalbe dönmeliyiz. Kalp kendisine usulca söylenen her güzel sözü duyar, çünkü sakin olan güzeldir. Yavaşlık sadece hızın azaltılması değil, aynı zamanda bir telaşsızlık hali. Yetişecek bir yerimiz yok, burada ve anda olanın tanığıyız. O geniş şimdinin içindeyiz." ...more
Mustafa Diyor Ki
Dec 08, 2019 rated it really liked it
“Ancak layığınca sevilmiş çocuklar bıçağın kanatabileceğini, kötü sözün can yıkabileceğini bilebilir. Kainatı, yurdunu, insanlarını sevebilen anne babalar; çocuklarını hayatın seslerine açabilen anne babalar başkasını incitmenin bir insan için ne büyük bir zillet olduğunu anlatabilir.”
Elif Köse
Dec 16, 2020 rated it liked it
Hız çağının mağdurlarını yavaşlatmak, durup düşündürmek ve sorgulatmak için tavsiyeler vereceğini umuyordum. Bu beklentiyle başladığım için biraz beklentimin altında kaldı kitap. Köşe yazılarının derlemesi gibi olmuş.
Nicle
Oct 16, 2019 rated it it was amazing
Sometimes it is necessary to stand and look ... What am I doing in this life. How do I live.
Bilge
Jan 17, 2021 rated it really liked it  ·  review of another edition
".... temiz ve dürüst insanları hayata bağlayan küçük sevinçler vardır." ...more
Emrah
Jan 24, 2021 rated it liked it
Cok begendigimi soyleyemiyecegim, her ne kadar tespitler dogru olsada ifade edisi,yazilanlari yalin buldum, icsellestirecek bir donanim goremedim.
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • İnsan Ne İle Yaşar?
 • A Philosophy of Walking
 • Uzun Hikaye
 • Bir Ömür Nasıl Yaşanır?
 • Yaban
 • Nohut Oda
 • Beyaz Gemi
 • Senin Suçun Değil
 • İnsan Olmak
 • Doğunun Limanları
 • Kara Yarısı
 • Sıradan Zaferler
 • Muhtelif Evhamlar Kitabı
 • Hayır Diyebilme Sanatı
 • Kuşlar Yasına Gider
 • Âşıklar Bayramı
 • benlik
See similar books…
66 followers
Türk psikiyatri hekimi (psikiyatr), yazar.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Kemal Sayar, uzmanlığını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri ana bilim dalında tamamlamıştır. Daha sonra sıra ile Vakıf Gureba Eğitim Hastanesi'nde ve Çorlu Asker Hastanesi'nde Psikiyatri Uzmanı olarak çalışmıştır. 28 Kasım 2000'de psikiyatri doçenti unvanı almıştır. 2000-2004 yılları arasında Kara
...more

Related Articles

“I'm in a weird place because the book is about to come out. So I'm basically just walking around like a raw nerve and I'm not sure that I...
43 likes · 9 comments
No trivia or quizzes yet. Add some now »
“independent, and independent of the subject.” 0 likes
“Hız mimariyi de değiştiriyor. Artık 'revnaklı şehirler' e, durup temaşa edeceğimiz süslemeli, oymalı binalara ihtiyaç yok. Hızlanan sürücünün gözü tarafından daha kolay algılanacak beton ve cam karışım binalar şehirlerin yeni tarzını oluşturuyor.” 0 likes
More quotes…