Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Caligrafía de los sueños” as Want to Read:
Caligrafía de los sueños
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Caligrafía de los sueños

3.51  ·  Rating details ·  292 ratings  ·  38 reviews
La nueva novela de Juan Marsé después del Premio Cervantes. Una historia de amor imposible en la Barcelona de posguerra.
A mediados de los cuarenta, Ringo es un chiquillo de quince años que pasa las horas muertas en el bar de la señora Paquita, moviendo los dedos sobre la mesa, como si repasara las lecciones de piano que su familia ya no puede pagarle.

En esa taberna del bar
...more
Hardcover, 436 pages
Published February 11th 2011 by Lumen (first published January 2011)
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Caligrafía de los sueños, please sign up.

Be the first to ask a question about Caligrafía de los sueños

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 3.51  · 
Rating details
 ·  292 ratings  ·  38 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Caligrafía de los sueños
°°°·.°·..·°¯°·._.· ʜᴇʟᴇɴ Ροζουλί Εωσφόρος ·._.·°¯°·.·° .·°°° ★·.·´¯`·.·★ Ⓥⓔⓡⓝⓤⓢ Ⓟⓞⓡⓣⓘⓣⓞⓡ Ⓐⓡⓒⓐⓝⓤⓢ Ταμετούρο  Αμ
"ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΕΚΛΕΠΤΥΣΜΕΝΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.

ΧΟΡΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΜΑΖΕΨΑΜΕ ΣΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΤΩΝ ΕΡΕΙΠΙΩΝ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΜΑΣ.
ΜΑΥΡΕΣ ΠΑΠΑΡΟΥΝΕΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΜΕ ΣΤΑ ΜΝΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΘΕΣΕΩΝ ΜΑΣ.

ΕΠΙΜΗΚΗ ΦΥΛΛΑ ΑΠΟ ΔΕΝΤΡΑ ΑΝΑΙΣΧΥΝΤΑ ΠΟΥ ΚΟΥΝΟΥΝ ΤΑ ΚΛΑΔΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ ΟΧΘΕΣ ΤΩΝ ΚΟΛΑΣΜΕΝΩΝ ΠΟΤΑΜΩΝ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ".
*Pessoa Fernando «Το βιβλίο της ανησυχίας»
•Το πρώτο απόσπασμα που σκεφτηκα τελειώνοντας την «Καλλιγραφία των ονείρων».
•••••••••••••••••••••••••••••••••
...more
Makis Dionis
Dec 03, 2017 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: flamenco
Αργός ρυθμός μελωδικού μπολερό...Cabaretera, mi dulce arrabalera.. Κ πίστη στον ζωογόνο έρωτα
Vasileios
Oct 19, 2011 rated it really liked it
Shelves: read-in-spanish
https://www.vintagestories.gr/h-kalli...

Είναι το πρώτο βιβλίο που διαβάζω από τον Juan Marsé, αρχικά μου φάνηκε πολύ ελκυστικός ο τίτλος του και προσέχοντας τη βιβλιογραφία και τη βιογραφία του με έκανε να το διαβάσω. Ένα βιβλίο με φόντο τη Βαρκελώνη του 40 και κυρίως τη γειτονιά της Gracia, μας καλωσορίζει σε έναν κόσμο με οικείο αέρα και νοσταλγία που αν και γεμάτο αναφορές σε δρόμους, μαγαζιά και μέρη της εποχής, δεν θα αφήσει αδιάφορο και τον αναγνώστη που δεν τα γνωρίζει.

Ο ήρωας του βιβλίου
...more
Kuszma
Nov 10, 2019 rated it really liked it  ·  review of another edition
Kamaszregény a 40-es, 50-es évek Barcelonájából, amit ugyan megtört Franco félfasiszta rendszere, de a hamu alatt izzik még a vörös parázs. Központi szereplője, Ringo, a prolik lakta Virágos patak utcában lakik, és mint Tutajostól Luke Skywalkerig minden emberfia, aki a gyerekkorból lábalna át a felnőttlétbe, az identitását keresi. Számára még a lepukkant környék az apacsok vadászmezeje, a verebek a Kilimandzsáró lejtőinek keselyűi, a szomszéd lány pedig lenge szűz, akit hol a vérszomjas indiáno ...more
David
Oct 12, 2016 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: spanish-lit, español
This is my second Marsé book read and I really enjoyed his style, his topics and characters. I would give it a 4.5. My first book read, Últimas tardes con Teresa was written in 1966; this book in 2011. Últimas tardes con Teresa is set in the 1950s; this one is actually earlier in 1940s. Both in his native Barcelona.

What makes this book tick?

Here is the opening. Our main character, ten-year old Ringo sees Vicky Mir, an older woman neighbour, dressed in a bathrobe throw herself to the tram rails
...more
Write
Jun 16, 2012 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Adorei! Faz algum tempo que não "comia" um livro tão saboroso. Mas que prato tão bem servido! Depois deste livro, apareceu a vontade da corrida impulsiva às livrarias para comprar tudo o que há deste autor.
Excelente.
...more
Simona
Jan 06, 2020 rated it liked it  ·  review of another edition
Krasne vykreslene postavy, avsak dej velmi vlacny, pomaly....
Shotgun
Kaligrafie snů je jedním z těch románů, u kterých se moc nedá vyprávět děj knihy ale úžasně vás strhnou atmosférou a prostředím ve kterém se odehrávají. V tomto případě je to poválečná Barcelona. Především její dělnické čtvrti, kde obyčejní lidé bojují s nepřízní osudu a nedostatkem peněz.
-- Jak jsem zmiňoval, tak román neobsahuje moc děje ale staví na perfektně prokreslených postavách, pečlivě a košatě zbudované atmosféře a pomalém a valivém tempu vyprávění se spoustou odboček a spodních tónů.
...more
gesztenye63
Nov 10, 2019 rated it really liked it  ·  review of another edition
Furcsán megtéveszt, végül mégis célra vezet a regény címe. Az álmok kalligráfiája valami szürreális, mágikus-misztikusba hajló, áttetszően lebegő képi világot ígér, amihez képest meglehetősen tiszta, nyíltszíni leíró-emlékező realizmust kapunk, csodásan őszinte, kitárulkozó önéletrajzi elemekkel dúsan meghintve. És mégis… Pontosan a kölyök-szemszög teszi, hogy a történetmesélő emlékezet nem lehet pusztán realista. Az emlékek szaggatottan váltakozó, öntörvényükben szinte követhetetlenül, az idősí ...more
Tripfiction
Set in 1940s Barcelona

‘The arsehole of the world’ is how the Rat Catcher (the father of Ringo, the main character of The Calligraphy of Dreams) describes the Barcelona of the 1940s – a very far cry from the present day chic, tourist capital of Catalonia. And I guess Marsé should know – he was born in Barcelona in 1933 and educated at the College of the Divine Master in the city. He then went on to be an apprentice jeweller (exactly as Ringo in the book…) before leaving the city for thirteen year
...more
Dymbula
Jan 28, 2018 rated it really liked it  ·  review of another edition
Krásně nadhozený příběh z Barcelony z pohledu patnáctiletýho kluka. A překvapení v závěru. Při čtení jsem pociťoval úplně fotografickou euforii a tiše záviděl, že jsem v té době tam nebyl a nemohl fotit. Autor je fotografem slova.
Vít Kotačka
Jun 08, 2015 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: spain
Mňam! Juan Marsé, toho já můžu. Škoda, že česky toho zatím vyšlo tak málo. Řekl bych, že to nebude autor pro každého - přece jenom, jeho styl je dost specifický a náročný. Ale pro mne má samé dobré přísady - (moje milovaná) Barcelona, velmi lehké erotično, krásný jazyk a vybroušená pointa, která mne překvapila.

Tématicky se Kaligrafie snů hodně blíží Ještěrčím ocáskům - Barcelona v dobách bezbřehé Francovy diktatury, příběh z pohledu dospívajícího chlapce, výrazná postava chlapcovy matky atd. A
...more
M_ Nevesta
Knížka to byla hrozně zajímavá, ale přiznám se, že jsem ji nejspíš nedokázala úplně vstřebat a tím pádem ani docenit. Byla chyba rozečítat ji v období, kdy jsem byla zavalena učením. Mezi čtením jsem měla několikadenní rozestupy, což mi neumožnilo se úplně vžít do postav a atmosféry. Jednou se k příběhu určitě ráda vrátím a věřím, že napodruhé se mi bude líbit víc.
Juan Carlos
Aug 02, 2020 rated it it was amazing
Me ha gustado mucho. Lástima que lo haya leído a raíz de haber muerto su autor. Debería de haberlo hecho mucho antes. Es una gozada leer a un maestro y Juan Marsé lo era en vida y seguirá siéndolo siempre porque ya forma parte de la historia eterna e inmortal de la literatura española.

Barcelona. Los años 40. El racionamiento. De fondo, la represión. Las dificultades para sacar la familia adelante. Las ilusiones y fantasías infantiles. La escapada a través de los tebeos. La invención de 'aventis
...more
Paulo Caiado
Jun 02, 2015 rated it really liked it  ·  review of another edition
Juan Marsé conquistou em 2008 o Prémio Cervantes, que é a mais importante distinção para a literatura de lingua castelhana. Muitos consideram-no um dos maiores escritores actuais de Espanha. António Lobo Antunes que escreve o prefácio diz ser «um dos maiores escritores espanhóis vivos, [e acrescenta:] e não digo o maior porque não os li todos».
Não sei, este é o primeiro livro dele que leio (uma rara distinção hoje em dia que tento dar primazia, em boa gestão do tempo, aos escritores de lingua p
...more
Sara
Jun 15, 2012 rated it really liked it  ·  review of another edition
Não conhecia este autor, foi o primeiro livro do Juan Marsé que li.

Confesso que comprei o livro porque me senti atraída pela capa e pelo título e, apesar de ser diferente daquilo que imaginei inicialmente, é uma óptima obra.

Fala da vida de Ringo, um rapaz de 15 anos com algumas peculiaridades, nomeadamente relacionadas com o seu nascimento, com a sua paixão pela música, e com os seus relacionamentos.
O livro mostra-nos a perspectiva (ainda) inocente da vida de um rapaz que vive a juventude na alt
...more
Juan
Apr 25, 2019 rated it really liked it
Novela ambientada a finales de los 40 en Barcelona. La vida en la calle de gente de a pie con los problemas y las alegrías de la gente menos pudiente.

Me encanta cómo relata Marsé. Por algo es Premio Cervantes
Erwin Maack
Mar 28, 2020 rated it really liked it  ·  review of another edition
“Acredita que só nesse território ignoto e abrupto da escrita e suas ressonâncias encontrará a passagem luminosa que vai das palavras aos fatos, um lugar propício para repelir o ambiente hostil e se reinventar. Queria ser capaz de proclamar que na maior parte do tempo seu espírito não está onde ele costuma ser visto em pessoa, sentado na praça ondulada do parque Güell com um livro nas mãos ou nesta mesa ao lado da janela de um bar sombrio, e sim bem longe do bairro e da cidade, em paragens muito ...more
Tina Tamman
Having read his "Shanghai Nights", I expected a similar magic but it did not work this time. "The Calligraphy of Dreams" is similar in a way but I did not warm to any of the characters, did not feel curious, did not really engage. I kept wondering that there must be a reason for the boy losing a finger very early on and the loss will become important as the story progresses, but it never came to anything. And so I am baffled as to why he had to lose a finger at all.
Postwar Spain is of course in
...more
Felix Martin
Dec 15, 2020 rated it really liked it
Una novela extraordinaria de quien para mí ha sido una de las voces más importantes, originales y literarias de la literatura española de los últimos 60 años: Juan Marsé.

Siguiendo los sueños, pasos, caminatas, lecturas, películas y vida de un joven adoptado en la Barcelona de los años 40, el lector descubre una ciudad mágica donde putas, taberneros, trabajadores, niños desolados y mujeres despechadas y abandonadas, sobreviven en una posguerra dura, tamizada por esa visión tan mágica y peculiar q
...more
Francielly
Dec 25, 2018 rated it it was amazing
Tipikus felnövéstörténet, amiben összeütközik Ringo még gyermeki szemlélete a háborúban megcsömörlött felnőttek kegyetlenségével és világának brutalitásával. Érinti a képzelet és a valóság világát, a felnőttek és gyerekek világa s még sorolhatnam.
'' Csak ezt mondhatom neked: ne várj rám, hagyd, hogy én várjalak téged mindenütt, minden létező dologban. Az országot, ahová most megyek, Shangrilának hívják, és azt mondják, képzeletbeli ország. De ha egyszer megálmodtuk, mit számít, ha hazugság!''
Sz
...more
Luís Vieira
May 19, 2019 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Subscrevo cada palavra do prefácio de Lobo Antunes: “ ...a prosa é trabalhada, calibrada, medida numa precisão de relojoeiro. E consegue, como qualquer grande artista, que o leitor não sinta o trabalho, sinta apenas a alegria da obra acabada, em que da palavra, cada sílaba, cada vírgula, é minuciosamente pesada de modo a fluir numa simplicidade de água buscando o seu caminho nas frinchas do soalho”
Yuri Sharon
Aug 20, 2020 rated it liked it  ·  review of another edition
Shelves: fiction
While it does finish on time, this novel plods somewhat along the way. It concerns an adolescent who is not able to see what is before him when love and desire are turned inside out. And while truth may ultimately catch up with him, understanding too late how things stood seems to be the moment when regret takes hold of a life. Another “letter” novel, which ultimately feels a wee bit like a cheap trick.
Elena Colasante
Uno stile complicato a cui costa fatica abituarsi nei primi capitoli. Una storia triste e dolente. Alla fine si fa il tifo per i vinti e i deboli e si resta con un sapore dolce amaro, a suo modo piacevole. Sullo sfondo, di sfuggita ma non troppo, la Spagna repubblicana che perde e Franco che si impone. Come detto: si fa il tifo per chi perde.
Beatriz Fiore
Oct 04, 2018 rated it it was ok
No me ha gustado la forma de narrar, demasiado liosa.

Las descripciones eran eternas y más acciones muy lentas. No me ha producido ninguna intriga por conocer qué pasaba porque no le veía la lógica a la forma en la que se estaba armando el argumento.

Es mi primera lectura de este autor y no creo que repita, no es mi estilo.
Michaela
Sep 23, 2017 rated it it was ok  ·  review of another edition
Shelves: books-in-czech
The story is ok I guess but it took me a long time to finish this book as after each 5 pages I fell asleep.
Illyria
Books from around the world: Spain
Paulo Caiado
Jun 15, 2015 rated it really liked it  ·  review of another edition
Juan Marsé conquistou em 2008 o Prémio Cervantes, que é a mais importante distinção para a literatura de lingua castelhana. Muitos consideram-no um dos maiores escritores actuais de Espanha. António Lobo Antunes que escreve o prefácio diz ser «um dos maiores escritores espanhóis vivos, [e acrescenta:] e não digo o maior porque não os li todos».
Não sei, este é o primeiro livro dele que leio (uma rara distinção hoje em dia que tento dar primazia, em boa gestão do tempo, aos escritores de lingua p
...more
Manel Haro
Feb 24, 2016 rated it really liked it
"Caligrafía de los sueños" es lo de siempre, pero con más Marsé que nunca. Aquí el autor sigue con los mismos barrios y sus temas recurrentes y hasta reaparecen algunos de sus clásicos personajes, como el entrañable capitán Blay y el señor Sucre, de "El embrujo de Shanghai". De hecho, Ringo ya aparecía en "Si te dicen que caí": especialista en contar aventis, como lo es también en esta nueva novela. Todo podría resumirse en que si al lector le gusta lo que escribe Marsé, "Caligrafía de los sueño ...more
Maria Is Reading
May 22, 2020 rated it really liked it  ·  review of another edition
Δεν ξέρω, εμένα αυτό το βιβλίο μου φαίνεται υποτιμημένο- τουλάχιστον στην ελληνική του έκδοση. Η ανάλυση των χαρακτήρων είναι καλή, τα αρώματα και τα χρώματα του κόσμου που ζουν μεταφέρονται άρτια στον αναγνώστη και η αγάπη γι' αυτούς ισορροπεί με την απέχθεια και τον οίκτο απέναντι στην αυτοκαταστροφή τους. Όλο το βιβλίο είναι ένα μείγμα γλυκόπικρο, που το τελειώνεις σχετικά γρήγορα, αλλά το σκέφτεσαι για μέρες μετά.
Αν το βρείτε κάπου παραμελημένο, σώστε το.
...more
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 10 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • Nos richesses
 • Rocanegras
 • A Long Petal of the Sea
 • راوية الأفلام
 • Book Love
 • O Teu Rosto Será o Último
 • Cooking for Picasso
 • M. Il figlio del secolo
 • Nada
 • Los renglones torcidos de Dios
 • La ridícula idea de no volver a verte
 • Snow (St. John Strafford, #1)
 • Lo raro es vivir
 • Murder Is Easy (Superintendent Battle, #4)
 • The Secret of Chimneys (Superintendent Battle, #1)
 • Πυθαγόρεια εγκλήματα
 • Hasta que el mundo vuelva a creer en la magia (Sin Mar, #4)
 • Uncle Petros and Goldbach's Conjecture: A Novel of Mathematical Obsession
See similar books…
130 followers
Juan Marsé Carbó​ nació el 8 de enero de 1933 en Barcelona. Publica su primera novela en 1961. En 1961 se traslada a París y trabaja como ayudante de laboratorio junto a Jacques Monod. En 1965 logra el Premio Biblioteca Breve. En 1978 consiguió el Premio Planeta. Sus novelas también han ganado el premio Ciudad de Barcelona, el premio Ateneo de Sevilla, el Premio de la Crítica y el Premio Europa y ...more

Related Articles

  Some people love books. Some people fall in love. And some people love books about falling in love. Every month our team sorts through...
38 likes · 8 comments
“Banned books always smell suspicious” 0 likes
More quotes…