Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Lëkura e qenit: roman” as Want to Read:
Lëkura e qenit: roman
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Lëkura e qenit: roman

3.84  ·  Rating details ·  125 Ratings  ·  4 Reviews
Një histori dashurie e rishfaqur në tri breza, një takim plot pikëpyetje e të panjohura me mijëvjeçarin e ri, një përpjekje për t'u çliruar nga dhembjet e së kaluarës. Po a është e mundur të shpëtojmë nga ankthi i hijeve tona?
288 pages
Published 2003 by Botimet Toena
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Community Reviews

(showing 1-30)
Rating details
Sort: Default
|
Filter
Evisa
Nov 19, 2014 rated it it was amazing
"Letersia eshte femer, mendova. Letersia me ishte shfaqur gjithmone si femer, ndryshonin vetem pamjet e saj ne kohe dhe hapesire dhe une s’kisha bere gje tjeter vecse kisha vrapuar drejt saj, isha perpjekur ta zoteroja, i tmerruar se nuk do te isha i aft eta zoteroja, i tmerruar me teper nga mberritja e shpejte e atij casti kur harxhohesha deri ne piken e fundit dhe mbetesha bosh, me ndjesine se dilja i mundur nga nje beteje qe s’do ta fitoja dot kurre."
Veron
Jun 23, 2014 rated it it was amazing
Recommended to Veron by: cousin
Nje nga kryeveprat e Fatos Kongolit qe me ka lene me te vertet pershtypje te thella heren e pare kur e kam lexuar !
t0mkat
Proza e Kongolit është elegante dhe tërheqëse... Është e pamundur të mos e lexosh me një frymë dhe jo çuditërisht mbetet me ty për një kohë të gjatë pasi e ke "përpirë" librin.
César Carranza
May 21, 2014 rated it really liked it  ·  review of another edition
Un ambiente depresivo, y diferentes situaciones que el protagonista vive, hacen en algunos momentos un poco sofocantes las sensaciones, esto no lo hace malo, sólo que se necesita un humor para él
Naim H
rated it it was amazing
Sep 17, 2009
Martyna
rated it liked it
Aug 13, 2012
Janeite Reader Writer
rated it did not like it
Mar 01, 2018
Lazarus-II
rated it it was ok
Jul 07, 2018
Thoma Spiri
rated it it was amazing
Feb 16, 2014
Laugent Zanaj
rated it liked it
Jan 31, 2018
Eiken Gjoroveni
rated it it was amazing
Sep 10, 2014
Albert Dervishaj
rated it really liked it
May 01, 2014
Arbnesha Kryeziu Goga
rated it really liked it
Aug 07, 2014
Izabela
rated it liked it
Jul 21, 2009
Enis Bajrami
rated it liked it
Nov 13, 2013
Genta
rated it really liked it
Dec 13, 2015
Gustavo Barbosa Ferreira
rated it really liked it
Jun 06, 2018
Egzon
rated it really liked it
Nov 20, 2016
MariannaInAfrica
rated it really liked it
Feb 05, 2018
Shkurtamernica
rated it it was amazing
Jan 10, 2016
Erta Cenko
rated it it was amazing
Jul 13, 2013
Olti
rated it it was ok
Dec 11, 2014
Ylli Tafarshiku
rated it liked it
Jul 21, 2014
Skerdi
rated it really liked it
Feb 15, 2016
Emi
rated it really liked it
Oct 16, 2011
Norketa Merkuri
rated it liked it
Mar 16, 2013
Blerina
rated it it was amazing
Aug 07, 2012
Kushtrim123
rated it really liked it
May 20, 2017
Aliona
rated it liked it
Feb 13, 2015
Blerina Çizmja
rated it liked it
Jan 27, 2017
« previous 1 3 4 5 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
53 followers
Fatos Kongoli has recently become one of the most forceful and convincing representatives of contemporary Albanian prose.

He studied mathematics in China during the tense years of the Sino-Albanian alliance.

Kongoli chose not to publish any major works during the dictatorship. Rather than this, he devoted his creative energies at the time to an obscure and apolitical career as a mathematician, and
...more