Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Dva proti Říši” as Want to Read:
Dva proti Říši
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Dva proti Říši

4.75  ·  Rating details ·  281 ratings  ·  34 reviews
Historický román o atentátu českých výsadkářů na Reinharda Heydricha v roce 1942.
Hardcover, 480 pages
Published 2007 by Knižní klub
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Dva proti Říši, please sign up.

Be the first to ask a question about Dva proti Říši

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

Showing 1-30
4.75  · 
Rating details
 ·  281 ratings  ·  34 reviews


More filters
 | 
Sort order
Anysha
Dec 08, 2014 rated it it was amazing
Shelves: favourites
Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Historická fakta podává formou neskutečně poutavého příběhu, ve kterém nechybí napětí, emoce, informace o exilové vládě v Londýně, odbojových hnutích a obecně politické situaci v době Protektorátu. Autor má za sebou téměř mravenčí práci zkoumání archivů, takže kniha má velmi vysokou informační hodnotu - například o vysokých nacistických představitelích a jejich vzájemných vztazích jsem se dozvěděla víc než z učebnic dějepisu - plus příběhová forma h ...more
Michal Davídek
Jan 19, 2017 rated it it was amazing
Tak tohle je opravdický čtenářský zážitek, místy jsem měl husí kůži a často litoval jak nezáživně nám tuhle historii na základce podali. Vylíčení atmosféry jak v Anglii, tak v Čechách a Praze naprosto vtáhne do děje. Přiznám se, že se mi do posledních kapitol moc nechtělo ne kvůli knize jako takové, ale zkrátka jsem s hrdiny příběhu žil tak, že jsem chtěl jejich nevyhnutelný osud co nejvíc oddálit.

Mistrně napsáno a i když autor v doslovu píše, že ne vše se mohlo takto přesně přihodit a místy to
...more
Bosorka
Jun 22, 2018 rated it it was amazing
Parádní. Známým událostem 2. světové války dodalo románové zpracování opravdový šmrnc. Strhující, napínavé, dechberoucí, hrdlo stahující. Čtenáři rozšiřuje obzory ještě více, postavy jsou skvěle vykreslené, z hlavy se kniha jen tak nevykouří. Prostě za plný počet.
Filip
Oct 21, 2015 rated it really liked it
Když jsem Dva proti Říši četl, často jsem si říkal, že něco takového zní jako fajn příběh, který by se mohl promítnout do mnoho knih, které se zabývají snahou o atentát a ulehčení už tak komplikované situace. Postavy byly dokonale vykreslené, především jejich charaktery – Gabčík a Kubiš, symbol naděje a němečtí důstojníci SS, pěkné podlí chlápkové. Když nějaká z postav zradila, bylo mi to líto; když někdo umřel, musel jsem potlačit slzičku. Za celou dobu jsem si ale musel opakovat jednu věc.
Že v
...more
Peťulka Balážová
Jan 13, 2016 rated it it was amazing
Shelves: doporučuji
Skvěle napsaná knížka, která vás vtáhne do děje nezávisle na tom, jestli se zajímáte o historii nebo ne. Určitě doporučuji, a to nejen pro to, abyste se poučili o našich dějinách. Kniha je opravdu čtivá, autor střídá krátké kapitolky, aby zaujal čtenáře. A i když víte, jak příběh dopadne, bude vás kniha bavit až do konce.
Tomáš Smrkovský
Nov 08, 2018 rated it it was amazing
Strhující příběh hvězdné chvíle našich dějin. Zkuste nebrecet u finále mini příběhů rodiny moravcovy a zelenkovych..
Yoricka
Feb 19, 2018 rated it it was amazing
Ač autor není dějepiscem z povolání, poutavost příběhu nešla ani trochu na úkor historické přesnosti, což je velkým positivem. Kladně nemohu hodnotit jen tu frustraci, která ve mně byla vyvolána společně s ohromnou chutí rozbít nějakýmu neonáckovi ciferník.
Marek
Aug 12, 2011 rated it it was amazing
Must-read (nejen) pro všechny Čechy.

"Pane prezidente! To je...to je úžasné!," řekl plukovník Moravec.
Na prezidentově unavené tváři se mihl sotva znatelný úsměv. "Ano, to rozhodně je. Dokázali jsme to. Britové odvolali svůj podpis pod Mnichovskou dohodou. Je to záruka toho, že Československo bude po válce obnoveno ve svých původních hranicích."
"Nevypadáte příliš šťastně, pane," konstatoval Moravec.
"Já samozřejmě jsem šťastný, ale nemůžu zapomenout na cenu, jakou nás to stálo."
[...]
Dr. Edvard Bene
...more
Eruvie
Naprosto strhující. I když jsem od začátku věděla, jak to celé skončí, stejně jsem se nemohla odtrhnout. Brilantně napsané... s klidem bych to zařadila do povinné četby na školách.

update: už podruhé se mi stalo, že jsem přečetla knihu ze seznamu četby k maturitě, aniž bych o tom měla sebemenší tušení... docela příjemné překvapení! :)
Jirka Hiemer
Jul 25, 2016 rated it it was amazing
Vyborny roman psany beznymi vyrazovymi prostredky. Zaslouzi si vsechnu pochvalu a oceneni, ktere ziskal
Romana
Jun 18, 2019 rated it it was amazing
Silné čtení. O Anthropoidu mám načteno/nakoukáno dost, ale tahle knížka je tak nabitá informacemi - o ostatních paradesantních skupinách, jejich členech a osudech, taky o protektorátní nacistické skvadře a vyšetřování jak parašutistických výsadků obecně, tak atentátu na Heydricha konkrétně - a navíc napsaných tak napínavou a poutavou formou, že to působí plasticky a živě a člověk se nedokáže odtrhnout, i když ví, do jak mrazivého finále příběh spěje. A odpustí i drobné stylistické a faktické ned ...more
Petr Müller
Jun 24, 2018 rated it it was amazing
Neuvěřitelně čtivý román o jedné z nejvýznamnějších událostí našich moderních dějin. Začíná od výcviku vojáků, a vidíme nejen pohled parašutistů a odboje, ale i pohled druhé strany. Opravdu musím doporučit-
Antonín Sander
Oct 17, 2018 rated it it was amazing
Shelves: history, fiction
Děkuji panu autorovi za knihu, která vypráví o skutečných událostech, jejichž zápletku většina z nás zná, takovým způsobem, že strčí do kapsy většinu dnešních moderních thrillerů. Mráz po zádech.
Jiří Šulc nevynechal nic z brutality reality. Doporučuji. Bez příkras.
Schacco
Feb 09, 2017 rated it it was amazing
Výborně napsaná, strhující kniha. To snad ani není historický román, nýbrž obživlá historie.
Luboš
Jul 26, 2013 rated it it was amazing
Shelves: true-story
Musíte přečíst! Neuvědomil jsem si, že jedna z motivací k operaci byla snaha o odvolání spojeneckého podpisu pod Mnichovskou dohodou, protože rozhodně nebylo jisté, že Hitler válku prohraje, mohl uzavřít separátní mír a my bychom už navždy zůstali součástí Německa.

Člověk si nutně klade otázku, jak by se zachoval sám, zda by pro vyšší princip mravní obětoval rodinu. Ovšem nemůže si uspokojivě odpovědět z tepla domova. Máme to štěstí, že žijeme v klidné době a nemusíme taková rozhodnutí činit. Těž
...more
Tereza Dobšovičová
Sep 11, 2014 rated it it was amazing
Dámy a pánové, představuji vám knihu 'Dva proti říši'. Jedná se o příběh skupiny Anthropoid a dalších parašutistických skupin, stejně tak jako českého odboje za Protektorátu. Jiří Šulc se statečně zhostil úkolu napsat tuto knihu a tím poodkryl kus naší historie, která je v našem povědomí stále jen značně mlhavá. Vlastně si ani nepamatuji, že bychom se o tom v deváté třídě učili. Přitom jsme se jako jediný národ zmohli k něčemu takového, jako zabít třetího člověka v Třetí říši!
Musím říct, že pan
...more
Honza Pobořil
Dec 18, 2016 rated it it was amazing
Kniha historicky přesně vypráví tři paralelní příběhy, které se vždy po několika stránkách střídají a popisují stejné události, ale z různých stran - z britské exilové armády, pak i vojáků vysazených v Protektorátu, českého odboje a vyšetřovatelů na Gestapu. Obvláště třetí jmenované je zajímavé, protože se v literatuře jejich pohled moc nevyskytuje, obvykle bývají příslušníci Gestaba a SS odosobněni. Kniha si také nehraje a změkčování reality, ale popisuje i to co na zadržených páchalo gestapo - ...more
Klára
Sep 11, 2015 rated it it was amazing
Výborná kniha, plná informací, životních příběhů, emocí i věrně vylíčených charakterů postav. Ač jsem věděla, jak příběh skončí, nebránila mi znalost příběhu místy tajit dech napětím a v duchu povzbuzovat jednotlivé postavy. Místy jsem měla trochu problém s brutalitou některých pasáží, nicméně oceňuji, že se autor v popisech brutálních scén nevyžívá víc, než by bylo nutné pro zachování autentičnosti díla. Také oceňuji práci s charakterem postav - jsou vylíčeny tak, že jsem často našla pochopení ...more
Jan Pocestnej
Jul 27, 2015 rated it really liked it
Celkově není v knize až tak moc brutality, ale místy docela dost. Přiznávám, že mé znalosti této historie nejsou moc dobré na to, abych poznal, kdy autor fabuluje a kdy ne. To mi trochu vadí, protože se pak nemohu spolehnout na to, co se z knížky dozvím. Ale to je jednoduše vlasnost tohoto druhu literatury, a proto od toho při hodnocení odhlížím. Občas mi vadila "komornost" vyprávění, tj. snaha, aby se ve událo před čtenářovýma očima s co nejmenším počtem lidí. Za to hvězdička dolů.
Kristýna Obrdlíková
Upřímně, nevím, co přesně na té knize mnozí vidí. Určitě téma. To je kvalitně faktograficky podložené a popsané. Dobře to vystihuje vše, co se kolem operace dělo. Ale nemohla jsem se zbavit dojmu, že co do kvality samotného textu jde jen o jakési nejnutnější slepování a lehkou fabulaci. Nebavilo mě to, postavám jsem moc nevěřila a to navzdory pravdivosti příběhu. Možná je to rys válečných románů.
Lencza
Mar 07, 2013 rated it it was amazing
Přestože mě tahle knížka na první pohled vůbec nelákala, okamžitě jsem se začetla. A dokonce jsem byla i motivovaná orientovat se v množství postav a pamatovat si jejich jména (což nebylo jednoduché). Zajímavé téma, poutavě uchopené, vzbuzuje další spousty otázek a zájem o dobu 2. světové války - proč se takhle neučí děják?
Mariella
Sep 11, 2014 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: audio-book
Proc jsem to poslouchala tak dlouho:
1. protoze je to bozi kniha,
2. protoze jsem se bala konce,
3. protoze jsem se musela uklidnovat, abych si sve nastvani na Gestapo nevybijela na svem mobilu,
4. protoze jsem potrebovala omalovanky,
5. protoze to ma sestnact hodin,
6. protoze to bylo neskutecne bozi a ja si to potrebovala vychutnat.
Luce
Výborná záležitost. Reálný historický příběh podaný strhujícím způsobem. Velkým přínosem audioknihy je ale Ladislav Frej, jehož podání je excelentní a povyšuje nahrávku na další úroveň.
Událost, kterou známe mnozí jen z učebnic dějepisu, ale jejíž podrobnosti jsou tímto způsobem předkládány opravdu "čtivě", aby zaujaly každého posluchače/čtenáře. Opravdu doporučuju všem.
Veronika
Sep 28, 2015 rated it it was amazing
Shelves: 2015
Výborně napsaná kniha! Nejvíce mě zasáhla část na konci knihy, kde je seznam osob, které v knize vystupovaly, a zemřely pro obranu vlasti v podobě pomoci vojákům. Hrdiny tedy nebyli jen vojáci, ale i obyčejní lidé, kterých si opravdu vážím, protože neztratili naději.
Vojtěch
Jul 14, 2014 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: i-own, audio
Přesně mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Velmi sugestivní vyprávění, hlavně ten konec Ladislav Frej dokázal krásně vystihnout. Rozhodně jedna z lepších knih, které jsem měl tu možnost v poslední době poslechnout!
Lucie Sisakova
Aug 22, 2015 rated it it was amazing
Kazdej Cech povinne precist! Naprosto fenomenalni a historicky celkem presna kniha o atentatu. Jasne, sam Sulc ja konci pripousti lehkou fabulaci, ale to mu v ramci ctivosti rada a dobrovolne odpoustim. Kdyby slo vic hvezdicek, dam jich treba deset.
Pavla Kosarova
Jun 20, 2014 rated it liked it
Notoricky známý a přesto neznámý příběh Kubiše a Gabčíka. Šulc sice místy fabuluje, a některé postavy přikrášluje, ale prospívá to čtivosti a spádu děje. Scény mučení chycených výsadkářů či velitelů odboje jsou na mě dost brutální. Příběh znám a přesto jsem dočetla jedním dechem.
Martina
Aug 08, 2013 rated it it was amazing
Naprosto jednoznacne "a must-read"! Hlavne by to mohli zaradit do Povinne cetby - minimalne na VS a gymnaziich. Dekujeme, Jozko a Jendo! (A taky teda panu Sulcovi, ze to tak pekne napsal).
Anna
Dec 27, 2015 rated it it was amazing
Shelves: favorites
"Doufám, že budeme vaší oběti hodni," zašeptal.
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 10 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • Mlýn na mumie
 • Vyhnání Gerty Schnirch
 • Jantarové oči (Mycelium, #1)
 • Zátopek: …když nemůžeš, tak přidej!
 • Opuštěná společnost. Česká cesta od Masaryka po Babiše
 • Relics (Brother Petroc, #1)
 • Die Entscheidung der Hebamme (Hebammen Saga, #3)
 • Zvuk slunečních hodin
 • Hrdý Budžes
 • Imperial Fire
 • Steal the Stars
 • Jozova Hanule
 • Dějiny světla
 • Houbařka
 • Král Lávra
 • Saturnin
 • Navzdory básník zpívá
 • Boss Babiš
See similar books…
7 followers
Jiří Šulc vystudoval právnickou fakultu v Praze. Patnáct let působil v bezpečnostních složkách České republiky, poté pracoval v Evropské komisi v Bruselu. Roku 2007 vydal debut Dva proti Říši, historický román o atentátu na Reinharda Heydricha. Za dílo obdržel Literární cenu Knižního klubu. O rok později vydal román Operace Bruneval, popisující polozapomenutou, ale klíčovou akci britských výsadkář ...more