Senaryo Örnekleri 7 - KIYAMET (kısa film)

KIYAMETYAĞMURDAN SONRA(KISA FİLM)ÇEKİM SENARYOSU


                                                                    
                                                              Filmi buradan izleyebilirsiniz.                 Filmin başında yazacak olan yazı:ANSIZIN YAĞAN BİR YAĞMUR İNSANLARI İKİYE BÖLDÜ. ISLANANLAR VE ISLANMAYANLAR. YAĞMURDAN ISLANANLAR AKILLARINI KAYBETTİLER. ISLANMAYAN BİR AVUÇ İNSAN, KENDİLERİNİ HEM YAĞMURDAN, HEM DE ÜŞÜTÜKLERDEN KORUMAYA ÇALIŞIYORLAR.KİMİLERİ BUNA KIYAMET DEDİ.

SAHNE 1 – İÇ / GECE / CİPORÇUN

PLAN 1: ÇYP Kirli bir defter görülür. Bir el, deftere not alıyordur. Günlük tutuluyordur. Kalemi tutan elde, uçları yırtılmış bir siyah eldiven vardır ve kirlenmiştir. Eldivenin yırtık yerlerinden naylonlar görünüyordur. NOT: Bu gece her şey normal görünüyor. Karnım tok. Dün gece gelen üşütük ortalıkta yok. Üç gündür yağmur yağmıyor. Ben yine de şemsiyeyle dolaşıyorum. Suyum bitiyor. “Suyum bitiyor.” Cümlesi bittiğinde kalem sabit kalır. Dışarıdan bir ses gelir. Biz dışarıdan gelen sesleri duyarız ama görüntü defterde kısa bir süre daha durur. PLAN 2: GPBir cipin içi görülür. Arka koltuklar sökülmüş ve küçük bir oda haline getirilmiştir. Orçun uyku tulumunda, yatar pozisyonda defterine not alıyordur. Oluşturduğu cip odasında yaşamını idame ettirecek malzemeler vardır. Battaniye, su bidonları v.b. Cipin camları gazeteyle kapatılmıştır ve dışarıdan kamp ateşinin yansımaları gazetelerin üzerine vurur. İçerde mum ışıkları vardır.PLAN 3: YPOrçun yazmayı bırakmış ve dışarıdan gelen sese kulak kabartmıştır. Sesler netleşir. Adım sesleridir. PLAN 4: GPYanında yanan mumu üfleyerek söndürür. Diğer mumları da söndürür ve bir süre kıpırdamadan dışarıdaki sesi dinler. PLAN 5: GPOrçun defteri bir kenara bırakır ve camlardaki gazetelerden birini hafifçe aralar. PLAN 6: ÇYPOrçun’un gazetenin arasından dışarı baktığını görürüz.   
SAHNE 2 – DIŞ / GECE / ORMAN                        ORÇUN - ÜŞÜTÜK 1


PLAN 1: BAOrçun’un bakış açısıyla dışarıyı, ormanın ortasında kamp yaptığı alanı görürüz. Kadrajda Orçun’un gazeteyi tuttuğu eli fulü olarak görülür. Dışarıda büyük bir kamp ateşi vardır ve üşütük 1 yavaş adımlarla ateşin yanına doğru yürüyordur.  PLAN 2: YPDışarıdan cipi görürüz. Gazetelerin arasından dışarıya bakan Orçun’un yüzü endişelidir. Kadraja aniden üşütük girer ve cipe doğru bakar. PLAN 3: ÇYPDışarıdan, Orçun korkuyla gazeteyi kapatır. PLAN 4: YP - GPGörüntü üşütüğü görür. Üşütük cipe bakmaktan vazgeçer ve yavaş adımlarla ateşin başına yürür. görüntü sabittir.

SAHNE 3 – İÇ / GECE / CİP                      ORÇUN
PLAN 1: GPOrçun’u aracın içinde görürüz. Camın önünde dizlerinin üzerinde duruyordur. Dışarıyı dinliyordur. PLAN 2: ÇYPOrçun’un dışarıyı dinlediğini yakın görürüz. Yüzünde gerginlik vardır. Bir süre dışarıyı dinledikten sonra tereddüt ederek gazeteyi aralayarak tekrar dışarıya bakar.

SAHNE 4 – DIŞ / GECE / ORMAN                                                                      ORÇUN - ÜŞÜTÜK 1

PLAN 1: YP - GPAracın dışından Orçun’un dışarıya bakma detayını görürüz. Görüntü döner ve ateşin başındaki üşütüğü görür. Üşütük ateşin başında bir süre bekler ve daha sonra yere kumların üzerine oturarak ifadesizce ateşi seyretmeye başlar. PLAN 2: YP - GPÖnce üşütüğün yüzünü yakın görürüz. Görüntü yavaşça kayarak, üşütüğün omzundan cipin camından dışarıya bakan Orçun’u görürüz. PLAN 3: ÇGPGörüntü çok uzaktan tüm kamp alanını görür. Sabit açıdır. Cip ve biraz ilerisindeki kamp ateşi görülür. Kamp ateşinin başındaki üşütük sabit bir şekilde oturmaktadır. Diğer sahneye geçiş için sabit açı bozulmaz.(Görüntü kararabilir)

SAHNE  5 – DIŞ / SABAH / ORMAN

PLAN 1: ÇGPBir önceki sahneden geçiş yapılır ve gece sabaha döner. Ufukta güneş doğmaktadır ve görüntüdeki ateş sönmüş, ateşin başındaki üşütük kaybolmuştur.

SAHNE – 6 / İÇ / SABAH / CİP                                                                                 ORÇUN
PLAN 1: GPCipin içi görülür. Orçun uyumaktadır. Dışarıdan gün ışığı sızmaya başlamıştır. Orçun uyku tulumundadır ve üzerine battaniye sermiştir. PLAN 2: ÇYPOrçun’un yanında not defteri ve kalemi, mumu ve diğer eşyaları görülür. Görüntü eşyaların üzerinde dolaşır. PLAN 3: ÇYPOrçun’u yakın görürüz. Gözlerini zorla açar. Etrafına bakınır. Yüzüne güneş ışığı sızıyordur.PLAN 4: GPOrçun yattığı yerden doğrulur ve gerinir. Daha sonra dışarıya kulak kabartır ve dikkatle dün gece baktığı cama yanaşır ve gazetelerin arasından dışarıya bakar. PLAN 5: BAOrçun’un bakışından dışarıyı görürüz. Kamp ateşi sönmüştür. Üşütük ortalıkta yoktur.

SAHNE – 7 / DIŞ / SABAH / ORMAN                                                                                 ORÇUN

PLAN 1: GPCipin arka kapısını, sönmüş kamp ateşini ve ormanı gören bir açıda sabit kalırız. Bir süre sonra cipin arka kapısı açılır. Orçun başını dışarı çıkartır ve etrafı kolaçan eder. PLAN 2: BAOrçun’un bakışıyla etrafı görürüz. Görüntü Orçun’un bakışından dolaşırken önemli olan durmadan gökyüzüne baktığıdır. PLAN 3: GPCipin arkasından Çıkan Orçun’u görürüz. Hareketlerinde bir temkin vardır. Dışarıya çıkar çıkmaz gökyüzüne bakar. (detaylar)PLAN 4: BAKamera gökyüzünü görür. PLAN 5: YP Orçun’u, aracın içinden görürüz. Şemsiyesini alır ve açarak başının üstünde tutar. PLAN 6: GPSönmüş ateşin başına doğru yürür. Bir yandan da etrafını kontrol ediyordur. PLAN 7: YPOrçun hem yağmuru hem de üşütüğü kontrol ediyordur.PLAN 8: ÇGPYakındaki tepenin üzerinden, Orçun’un etrafı gezdiğini görürüz.
Genel açıdan ormanda görünenler: cip, kamp ateşi, çadır, çalı çırpı yığını, bidonlar.

SAHNE – 8  / DIŞ / SABAH / ORMAN                                                                                  ORÇUN

PLAN 1: ÇYPOrçun’un botlarını görürüz. Botlarının içinden poşetler sarkıyordur. PLAN 2: ÇYPOrçun’un eldivenli ellerini görürüz. Bir konserveden bir şey yiyordur. PLAN 3: GPOrçun bir plastik taburede oturmuş çadırının yanında yemeğini yerken iştahlıdır. Şemsiyesi açık bir şekilde yanında duruyordur. (şemsiye detayı) Orçun sık sık gökyüzüne bakar. Başına kapüşonunu geçirmiştir ve kapüşonun üzerine bir bere takmıştır. PLAN 4: YPÜzerinde kalın bir mont vardır, kollarından ve yakalarından poşetin uçları görünür. Orçun yemeğini yerken devamlı gökyüzüne bakar.

SAHNE – 9  / DIŞ / ÖĞLE / ORMAN                                                                                     ORÇUN

PLAN 1: GPOrçun’u, cipin etrafında dolaşırken görürüz. PLAN 2: YP - GPCipin üzeri naylonla kaplıdır, naylonun üzerinde dal ve taşlar vardır. Orçun beline asılı şemsiyesiyle aracın üzerindeki naylonun su geçirip geçirmediğini kontrol eder. Kamera çok yakın, cipin üzerindeki naylondan Orçun’a doğru döner ve genele çıkar.PLAN 3: ÇYPOrçun devamlı gökyüzüne bakıyordur. PLAN 4: YPOrçun, ön kapıyı açıp içine biner. Kapıyı kapatır ve kapının camına yapıştırdığı gazeteyi dikkatle açar. PLAN 5: YPAracın içinden, Orçun’un amorsundan cipin kapısının camını açarken görürüz. Görüntü döner. Ön camdaki gazeteleri de dikkatle sökmeye başlar. PLAN 6: ÇYP - D Orçun’un ellerini, direksiyonu sıkarken detay görürüz.PLAN 7: YPAracın dışından ön camdan, direksiyondaki Orçun’u ilk kez gülümserken görürüz. PLAN 8: ÇYP - DCipin kontağını çevirir ama çalışmaz. PLAN 9: YPSanki araç çalışmış gibi yaparak aracı sürüyormuş gibi keyifle gülümser. Sanki bir tümsekten atlıyormuş gibi yaparak koltuğunda sıçrar. PLAN 10: ÇYP - DOrçun’un elleri direksiyonu çevirirken görülür.PLAN 11: YP  Aracın içinden Orçun’u görürüz. Firene basar ve aracı kaydırmış gibi yaparak keyifle başını geriye doğru atar. Elleri direksiyonda keyifle gülümserken görürüz. PLAN 12: GPUzaktan Orçun’un cipin içinde gülümserken görürüz. PLAN 13: YPAracın ön camından dışarıdan Orçun’un yüzündeki endişenin kaybolup yerini öfkeye bıraktığını görürüz. Daha sonra eliyle direksiyona sertçe vurarak of çeker.
Diğer sahneye geçiş.

PLAN 14: YPZaman atlar açı değişmez. Orçun yine direksiyon başındadır ama bu sefer günlüğü elindedir. Ayağını torpidoya uzatmıştır. PLAN 15: ÇYPGörüntü Orçun’un yüzünden aşağıya doğru kayar, günlüğe yazdıklarını görürüz. PLAN 16: ÇYPÇok yakın günlüğüne yazdıklarını ve yırtık eldivenlerini görürüz. Son cümlesini yazıyordur ama yazının tümünü görürüz.         NOT: Gerçekten delirmek üzereyim. Üşütükler haklı galiba. Sanki onlar yağmurda ıslanıp delirmediler de, biz ıslanmayanlar delirdik. . PLAN 17: YPOrçun’un sinirli yüzünü görürüz. Bir süre düşünür ve defterine tekrar yazmaya başlar.PLAN 18: ÇYPGünlüğü yakın görürüz.                                             NOT: Bu gün balık tutacağım. Delirirsem delireyim.PLAN 19: ÇGPOrçun’u cipin içinde günlüğüne bir şeyler yazarken çok uzaktan görürüz. Bir süre bu planda kalırız.

SAHNE – 10 / DIŞ / GÜN / GÖL                                                                         ORÇUN

PLAN 1: GPOrçun’u bir göl kenarında veya bir dere kenarında balık tutmaya çalışırken görürüz. Orçun üzerine su değmemesi için yoğun bir şekilde dikkat eder. Bunu anlatacak bir detay görmeliyiz.PLAN 2: YPDevamlı gökyüzüne ve göle bakar. PLAN 3: ÇYP - DDetaylarPLAN 4: GPBir süre sonra bir balık takılır oltasına. PLAN 5: YPOrçun balığı eliyle tutmaz. Bir bez yardımıyla iyice sarar ve kurular. Yüzü mutludur. PLAN 6: GPÇok dikkatli bir şekilde balığı taşır. PLAN 7: ÇYP - DBir elinde balık diğer elinde olta vardır, bu arada şemsiyesini yanından ayırmaz. Şemsiyeden detay.


SAHNE – 11 / DIŞ / AKŞAMÜSTÜ / ORMAN                                                                                ORÇUN

PLAN 1: ÇGPAkşamüstüdür. Orçun’u, cipi ve kamp ateşini bir arada uzaktan görürüz. Orçun’u kamp ateşinin başında görürüz.PLAN 2: ÇYPAteşin üzerinde bir çubuğa takılı balığı pişerken görürüz. PLAN 3: YPOrçun balığı pişirirken yutkunur. PLAN 4: GPDevamlı havaya ve etrafına bakınır.

SAHNE – 12 / İÇ / GECE / CİP                                                                               ORÇUN

PLAN 1: GPOrçun’u Cipin içinde günlüğüne yazarken görürüz. Yine dışarıdaki kamp ateşinin yansımaları camlardaki gazetelere yansır. Orçun günlüğünü yazıyordur. Aracın içinde birkaç tane mum yanıyordur.PLAN 2: ÇYPGünlüğü çok yakın görürüz.            NOT: Balık çok lezzetliydi. Şu ana kadar bir delilik belirtisi göstermedim. Anlaşılan yağmur sadecePLAN 3: GPOrçun dikkat kesilir. Dışarıdan yürüme sesi geliyordur. Bir süre aynı açıda dışarıyı dinler. Orçun not defterine yazmak için eğilir. PLAN 4: ÇYPGünlüğü yakın görürüz.                                               NOT: Üşütük dostum yine geldi. PLAN 5: GPOrçun defteri bir kenara bırakır ve gazetelerin ardından dışarı bakar. PLAN 6:BAOrçun’un bakışından ormanı görürüz. Üşütük 1 uzaktan ateşe doğru yürüyordur. PLAN 7: YPOrçun’un yüzünü yakın görürüz. Gülümser. PLAN 8: GPAracın dışından, cipten bakan Orçun’u görürüz. Kadrajda üşütük 1 de vardır. Ateşe doğru yürüyordur.PLAN 9: GPİçerden Orçun’u görürüz. Gazetelerin arasından bakmaktan vazgeçer ve günlüğünü alarak not yazmaya başlar.PLAN 10: ÇYPGünlüğündeki yazdıklarını görürüz.NOT: Üşütük dostum burayı çok sevdi. Bu gün üçüncü gün. Umarım diğerlerini de çağırmaz.PLAN 11: YPOrçun noktayı koyup defteri kapatır ve cama yanaşır. Görüntü defterden Orçun’a doğru kalkar. PLAN 12: ÇYP - DBu arada mumlar yanmaya devam eder. Mum datayı görürüz. PLAN 13: GPOrçun gazeteyi açar ve dışarıya bakar. PLAN 14: BAOrçun’un gözünden dışarıyı görürüz. Kamp ateşinin başında kimse yoktur. Görüntü hızla kayar ve etrafı tarar.PLAN 15: YPAracın dışından Orçun’u görürüz. Gözleri büyümüştür. PLAN 16: GPİçerden Orçun başını geri çeker ve muma bakar. Yüzünde bir pişmanlık oluşur ve hemen mumları söndürür. Daha sonra dışarıya bakmak için eliyle gazeteyi açar ama dışarıya bakmamıştır daha. PLAN 17: YPOrçun dışarıya bakmak için başını cama yaklaştırırken, tam o sırada güm diye bir ses çıkar ve camın dışında üşütüğü bir an görürüz. PLAN 18: GPOrçun bağırır ve geriye doğru sıçrayarak yere düşer. PLAN 19: YPDışarıdan görürüz. Üşütük, cipin üstüne vurarak içeriye bakmaya çalışır.                                                           ÜŞÜTÜK 1: Deli! Deli! Deli!Üşütük hem arabaya vurur hem bağırır. PLAN 20: GPİçerden Orçun’u görürüz korkuyla cama bakar. Gazetelerden dışarısı görülmez. Ses kesilir yürüme sesi duyulur ve bu sefer tam arkasından üşütük arabaya vurmaya ve bağırmaya başlar. Orçun korkuyla bu sefer diğer tarafa kaçar. PLAN 21: ÇGPTepeden orman görülür. Kamp ateşinin ışığında cipe vuran üşütüğü görürüz. PLAN 22: YPOrçun’u görürüz. Hızlı nefesler alır ve üşütüğün her arabaya vuruşunda yüzünü buruşturur. Korkuyla irkilir. Bir süre böyle kalır.PLAN 23: YPÜşütüğü yakın görürüz. Yüzünde hiçbir ifade yoktur. Abraya eliyle vurarak sadece Deli diye bağırıyordur. PLAN 24: GPAracın içini görürüz. Ses kesilir Orçun telaşla etrafı dinlemeye çalışır. Bir süre ses gelmeyince nefesini tutar ve gazetelerden birini aralayarak dışarı bakmaya çalışır. PLAN 25: BAOrçun dışarıya bakar. Dışarıda kimse yoktur. PLAN 26: GPOrçun diğer pencereye gider ve dışarı bakar. PLAN 27: BAYine kimse yoktur. Etrafa bakarken uzakta bir karartı görür. Biri ateşin olduğu tarafa yürüyordur. PLAN 28: ÇYPOrçun derin bir soluk alır. Rahatlamıştır. PLAN29: GPCipin içinden Orçun’u görürüz. Orçun etrafı karıştırır ve bir bıçak bulur, bıçağı elinde sıkıca tutarak tekrar gazeteyi aralayarak dışarı bakmaya başlar. (Bıçağı ararken ve eline alırken detay)PLAN 30: BAOrçun’un bakışından dışarıdaki üşütük daha yaklaşmıştır ve ateşe doğru yürür. PLAN 31: ÇYPOrçun gözlerini kısarak dışarıya bakmaya çalışır. Tam dışarıdaki üşütüğü takip ettiği sırada arkasından güm diye bir ses gelir. PLAN 32: GPOrçun sıçrar ve elindeki bıçağı düşürür. Hemen bıçağı bulur ve her iki tarafa da bakar. Korkudan ödü patlamıştır.PLAN 33: ÇGPDışarıdan en genişten aracı ve ormanı görürüz. Üşütükler 2 olmuştur. Üşütüklerden biri arabaya vuruyordur, diğeri ise ateşin başına varmıştır ve ateşe bakıyordur. Araca vuran üşütük. Hem vurur hem konuşur.                                                              ÜŞÜTÜK 1: Deli, dışarı çık deli. (Devamlı tekrarlar.)PLAN 34: YP - TPOrçun’u yakın görürüz iki eliyle bıçağa sarılmıştır ve kapıya doğru tutuyordur. Derin soluklar alıyor ve panik yaşıyordur. ÜŞÜTÜK 1: (dışarıdan) Dışarıya çık deli.                                               ORÇUN: Defolun buradan.Aniden sessizlik olur. Orçun sessizlikten iyice rahatsız olur ve elindeki bıçağı sağa sola çevirir. Bir süre içerde Orçun’un paniğini görürüz. Başka hiçbir ses gelmiyordur. Aniden güm sesi gene gelir Orçun sıçrar. Sonra kesilir. Orçun deliye dönmüştür. Ağlayacak gibi olur. Dışarıdan üşütüğün sesi yine duyulur.                                              ÜŞÜTÜK 1: (dışarıdan uzaklaşarak) Deli konuştu!

SAHNE – 13 / DIŞ / GECE / ORMAN                                                                                 ÜŞÜTÜK 1 – ÜŞÜTÜK 2

PLAN 1: ÇGPÜşütük 1 aracın yanından uzaklaşarak diğerinin yanına doğru ilerler.PLAN 2: YPÜşütük 1 diğerinin yanına gelmiştir.                                                 ÜŞÜTÜK 1: Deli konuştu.PLAN 3: GPİki üşütüğü ateşin ardından görürüz. Arkalarındaki cip kadrajdadır.PLAN 4: YPÜşütük 2’yi yakın görürüz. İfadesizce ateşe bakmaktadır. Başını hafifçe kaldırır ve diğerine bakar.                                               ÜŞÜTÜK 2: Niye dışarı çıkmıyor?PLAN 5: YPÜşüdük 2’nin amorsundan Üşütük 1 görülür.                                              ÜŞÜTÜK 1: (gülümser) Çünkü o bir deli.

SAHNE – 14 / İÇ / GECE / CİP                                                                       ORÇUN

PLAN 1: YPOrçun’u aracın içinde başını ellerinin arasına sıkıştırmış bir şekilde görürüz. Elindeki bıçakla ne yapacağına karar vermeye çalışıyor gibidir. Bir süre ne yapacağına karar vermek istiyormuş gibi hareketler yapar.

SAHNE – 15 / DIŞ / GECE / ORMAN                                                                       ÜŞÜTÜKLER - ORÇUN

PLAN 1: GPÜşütükler ateşin yanında oturmuş ateşe bakıyorlardır. Görüntü onların ardından cipi görür. cipin camındaki gazete hafifçe aralanır ve Orçun’un dışarı baktığı görülür. Üşütükler görmez. PLAN 2: YPCipin dışından. Orçun camdan dışarı bakıyordur. Bir süre baktıktan sonra.                                             ORÇUN: (fısıltıyla) Kaçmalıyım.

SAHNE – 16 / İÇ / GECE / CİP                                                                          ORÇUN

PLAN 1: GPOrçun dışarıya bakmaktan vazgeçer ve içeriye döner. Elleriyle yüzünü sıvazlar.                                                ORÇUN: Kaçmalıyım. Arkaları dönükken kaçabilirim.PLAN 2: YPKapıya doğru bakar.ÜŞÜTÜK 1: (dışarıdan) Sen de gel. Burada bir deli var. Hem de konuşabiliyor. Orçun duyduklarına inanamıyormuş gibi kulak kabartmıştır. Hemen camdan dışarıya bakar. PLAN 3: BAAteşin yanına başka bir üşütük yürüyordur. PLAN 4: YPOrçun camdan ayrılır ve ellerini gererek bu da nerden çıktı der gibi hareket yapar.

SAHNE – 17 / DIŞ / GECE / ORMAN                                                                              ÜŞÜTÜKLER

PLAN 1: ÇGPAteşin başındaki iki Üşütük yeni gelene doğru bakıyorlardır. PLAN2: YPDiğerlerinin yanına doğru yürüyen 3. Üşütük yavaş adımlarla yürürken sorar.  ÜŞÜTÜK 3: Sizinle mi konuştu, ne dedi?               Aynı plan görüntü diğer üşütükleri de aynı kadraja alır.              PLAN 3: YP              Üşütük 1’i yakın görürüz.ÜŞÜTÜK 1: Şimdilik buradan defolun dedi, tıpkı diğerleri gibi.

SAHNE – 18 / İÇ / GECE / CİP                                                                          ORÇUN
PLAN 1: GPOrçun bütün konuşulanları duyuyordur ve neredeyse ağlayacaktır. Başını iki yana sallar. Eline bıçağı alır ve boğazına götürür.

SAHNE – 19 / DIŞ / GECE / ORMAN                                                                           ÜŞÜTÜKLER
PLAN 1: GPAteşin başındaki üşütükleri görürüz. Artık üçü de ateşin başında oturmuşlardır.   PLAN 2: YPÜşütük 3’ü yakın görürüz.                                               ÜŞÜTÜK 3: Kim buldu bu deliyi?PLAN 3: YPÜşütük 1 görürüz. ÜŞÜTÜK 1: Ben buldum, üç gündür takip ediyorum.              PLAN 4: GP            Üçünü ateşin başında görürüz.ÜŞÜTÜK 2: Ya bize katılmayı kabul etmezse?ÜŞÜTÜK 1: Öyle bir şansı yok. Eninde sonunda boyun eğecek.ÜŞÜTÜK 3: Peki neden bekliyoruz?ÜŞÜTÜK 2: Bilmem.            PLAN 5: YP – GP            Üşütük 1’i yakın görürüz. ÜŞÜTÜK 1: O zaman yanına gidelim ve dışarı çıkmasını söyleyelim.            Üşütük konuşmasını bitirir ve cipe doğru dönerek bakar. Görüntü cipe döner.                        (dinleme ve diğer detaylar)

SAHNE – 20 / İÇ / GECE / CİP                                                                             ORÇUN
PLAN 1: ÇYPOrçun bıçağı boynuna tutmuş gözlerini yummuş bir şekilde kadrajdadır. Dışarıda hareketlenme olduğunu görünce boynunu kesmek için harekete geçer. (Bıçaktan çok yakın detay) Yüzünü buruşturur ama bir türlü cesaret edemez. Son bir hamle yapıp boğazını kesmeye yeltenir ama arabanın her yerinden güm sesleri gelmeye başlar. PLAN 2: GPÇığlık atar ve bıçağı kendini koruyormuş gibi tutmaya başlar.ÜŞÜTÜKLER: (dışarıdan) Deli çık dışarı. Seni kurtaracağız. Korkma. Hadi deli çık dışarı da seni kurtaralım.Orçun bıçağı bir o yöne bir bu yöne çevirir. Üşütükler hep aynı şeyleri söylemeye devam ederler. Orçun sesin geldiği yöne bıçağını çevirir. Bir süre içerde sadece Orçun’un paniğini görürüz. PLAN 3: YPOrçun sonunda bıçağı gırtlağına dayar ve bu sefer kararlıymış gibi boğazını kesmeye çalışır.

SAHNE – 21 / DIŞ / GECE / ORMAN                                                                                 ÜŞÜTÜKLER

PLAN 1: ÇGPGeniş açı cipi ve etrafındaki üşütükleri görürüz. Araca vurup bağırıyorlardır. PLAN 2: YPÜşütük 1 diğerlerine vurmamasını işaret eder. Kısa bir sessizlik olur. Öylece bir süre beklerler.PLAN 3: YPÜşütük 1’i yakın görürüz. İçeriyi dinliyordur. İçerden hiçbir ses gelmez. PLAN 4: GPDiğerleri soru sorar gibi bakarlar. Üşütük 1 düşüncelidir.                                              ÜŞÜTÜK 1: Çık dışarıya da sana gerçekleri anlatalım.               PLAN 5: YPÜŞÜTÜK 2: Sonsuza kadar o şemsiyeyle dolaşamazsın. Aklını kaybettin sen.PLAN 6: GPSessizlik olur. Üşütükler birbirlerine bakarlar. Bir süre kimseden ses çıkmaz.ORÇUN: (içerden) Hayır, siz yağmurda ıslandınız ve siz delirdiniz.PLAN 7: YPÜşütükler gülümserler.
(dinleme ve diğer detaylar)

SAHNE – 22 / İÇ / CİP                                                                           ORÇUN

PLAN 1: YP Orçun’u görürüz başını dizlerine dayamıştır.ORÇUN: (fısıltıyla) Sakın teslim olma. Sakın dışarı çıkma, sakın inanma, sakın onları dinleme. Sakın, Sakın, Sakın.            PLAN 2: YP            Aracın içinden, üşütüklerin gazeteye yansıyan gölgelerini görürüz. Gölgeler hareketlidir.ÜŞÜTÜK 1: (dışarıdan) Baksana dışarıda olan biziz ve istediğimiz gibi hareket edebiliyoruz.  Ama sen içerdesin.            PLAN 3: ÇYP            Orçun’un terleyen burnundan detay.ORÇUN: (fısıltıyla) Sakın onlara inanma, onlar deli. Seni kandırmaya çalışıyorlar.             PLAN 4: YP            Üşütüklerin gölgesini görürüz.ÜŞÜTÜK 2: (dışarıdan) Nereye kadar kaçacaksın. Hadi dışarı çık da bize katıl. ÜŞÜTÜK 3: (dışarıdan) Normal hayata dön.            PLAN 5: GPORÇUN: (Bağırarak) Hayır. Normal olan siz değilsiniz. Normal olan ıslanmayanlar. Kendimi yağmurdan korudum. Aklımı yitirmedim. ÜŞÜTÜK1: (dışarıdan) Yağmura saygısızlık yapma ORÇUN: (fısıltıyla konuşmaya başlar) Sakın onlara inanma. Sakın teslim olma, sakın dışarı çıkma.           
SAHNE – 23 / DIŞ / GECE / ORMAN                                                                               ÜŞÜTÜKLER
PLAN 1: GPGeniş açı cipi ve üşütükleri görürüz.PLAN 2: YPÜşütük 2’yi görürüz.ÜŞÜTÜK 2: Senin gibi deliren birçok kişiyi iyileştirdik. Fırsatın varken dışarıya çık. (yanındaki arkadaşlarına döner ve hafifçe gülümser)             PLAN 3: GP            Üç üşütüğü de içeriyi dinlerken görürüz.ORÇUN: (içerden) Defolun buradan. Sizin nasıl iyileştireceğinizi biliyorum. ÜŞÜTÜK1: Ne biliyorsan yanlış biliyorsun deli.             PLAN 4: YP            Üşütük 1’ yakın görürüz. Arkadaşlarına bakarak gülümser.ÜŞÜTÜK 1: Dünya artık düzene girmeli.

SAHNE – 24 / İÇ / GECE / CİP                                                                          ORÇUN

SAHNE 1: GP - TPOrçun bıçakla oynuyordur. Derin soluklar alarak sakinleşmeye çalışır. Sabit açı.ORÇUN: Yağan yağmurlar aklınızı iyice başınızdan alıyor.ÜŞÜTÜK 1: (dışarıdan) Kendini kandırma, dünya üzerindeki herkes mi deli, bir siz mi akıllısınız?ORÇUN: Bizim sayımız azaldığı için anormal bizmişiz gibi görülüyor ama sağlam olan biziz. ÜŞÜTÜK 3: (dışarıdan) Devamlı ıslanacağım korkusuyla iyice deliriyorsun. Bak bize. Bizim gibi olmak istemez misin?ÜŞÜTÜK 2: (dışarıdan) Özgür olmak istemez misin?ORÇUN: Nasıl özgürlük bu? Aklımı kaybedersem nasıl özgür olurum?ÜŞÜTÜK1: (dışarıdan) Küçük bir yere hapsolan sensin.ORÇUN: Ben istediğim zaman dışarı çıkabiliyorum ama siz içeri giremiyorsunuz. Neden içeri giremiyorsunuz? Ha! Neden?Orçun rahatlamış gibi öfkeyle konuşur. Konuşmasını bitirince bir sessizlik olur. Orçun bu sessizlikten mutlu olur ve gülümser. Tam gülümsediği an gümbürtü kopar.

SAHNE – 25 / DIŞ / GECE / ORMAN                                                                         ÜŞÜTÜKLER
PLAN 1: ÇGPEn geniş açı. Üç tane üşütük cipe vuruyordur. Kamp ateşi ve cipten gelen gürültüler tepeden görülür.PLAN 2: YPÜşütük1’i yakın görürüz. Yüzü öfkelidir ama soğuk bir öfke vardır. Çok sert değil ama gürültü çıkacak kadar hızlı vuruyorlardır cipin dışına.                                                ÜŞÜTÜK1: Çık dışarı deli. Çık dışarı ve bize katıl.PLAN 3: YPÜşütük 2yi görürüz. Oda öfkeli ve robot gibidir. ÜŞÜTÜK 2: Sen yağmura çıkmasan da yağmur seni ıslatacaktır. Suyunuz bitiyor. Yiyeceğiniz kalmadı.            Görüntü üşütük 3’e döner.ÜŞÜTÜK 3: (öfkeli) Sana dışarı çık diyorum Deli.            PLAN 4: GPORÇUN: (içerden) Bana neden içeri giremediğinizi söyleyin o zaman dışarı çıkarım.Ani bir sessizlik olur. Üşütükler başlarını öfkeyle önlerine eğerler. Bir süre bu sessizlik sürer.

SAHNE – 26 / İÇ / GECE / CİP                                                                                  ORÇUN

PLAN 1: GPOrçun’u içerde görürüz. Dışarıyı dinliyordur. (Bu sahne eğer mümkün olursa Orçunu görmeden sadece detaylar üzerinden çekilebilir. Örn: el detayı, göz detayı, gazetelerden detay v.b)
ORÇUN: Barınmak için bile kapalı bir yere giremiyorsunuz? Köprü altlarında bile geçmiyorsunuz? PLAN 2: YPDışarıdan hiçbir ses gelmez.ORÇUN: Neden bizim de ıslanmamızı istiyorsunuz?Sessizlik.

SAHNE – 27 / DIŞ / GECE / ORMAN                                                                          ÜŞÜTÜKLER

PLAN 1: ÇGPÜç üşütük cipin etrafındadır ve ses yoktur. PLAN 2: YPÜşütük1’i yakın görürüz. Başını kaldırır ve cipten içeriyi görebiliyormuş gibi bakarak konuşur.ÜŞÜTÜK1: Sen neden bunları merak ediyorsun? Neden bizim içeri giremediğimizi merak ediyorsun? Neden bu kadar çok şey için endişe duyuyorsun?(dinleme detayı)

SAHNE – 28 / İÇ / GECE / CİP                                                                 ORÇUN
PLAN 1: YPOrçun’u aracın içinde kaşları çatıkken gülümsediğini görürüz. Hem aklı karışıktır hem zafer kazanmıştır.ORÇUN: Bu sorunun cevabını anlayabilseydiniz, aklınızı kaybettiğinizi kabul ederdiniz. (durur ve yutkunur) Merak ettiğimiz sürece aklımızı yitirmediğimizi anlıyoruz. Düşünür, sorgular ve endişe ederiz.             PLAN 2: GP            Orçun gazetelere endişeyle bakar. Gazetelerin üzerindeki gölgelerini izler.ORÇUN: Siz neden içeri girmiyorsunuz. Milyarlarca bina ve ev varken neden sokaklarda uyuyorsunuz?

SAHNE – 29 / DIŞ / GECE / ORMAN                                                                                 ÜŞÜTÜKLER

PLAN 1: GPÜşütük1, arkadaşlarına bakar ve tekrar Cipe döner.          ÜŞÜTÜK 1: ( bağırarak) Yağmur seni duygularından arındırır.            PLAN 2: ÇGPÜşütük 1’in sesi ormanda yankılanır.

SAHNE – 30 / İÇ / GECE / CİP                                                                            ORÇUN
PLAN 1: ÇYPOrçun’un elindeki bıçağı yakın görürüz. Bıçak bir o ele bir diğerine geçer. Biz sadece bıçağı görürüz.ORÇUN: (bağırır) Duygularınızdan arındığınız belli. Neden içeri girmediğinizi anlamıyorum ama.Sessizlik olur. Biz hala bıçağı görürüz. PLAN 2: GPOrçun elindeki bıçağı havaya kaldırır ve incelemeye başlar.ÜŞÜTÜK1: (dışarıdan) Bizler eğer içeri girersek, yağmurda ıslanamayız. Yağmurun bir damlasını bile kaçıramayız. PLAN 3: YPOrçun duydukları karşısında yüzünü buruşturur ve gözlerini yumar. Bıçağı indirir.PLAN 4: ÇYP Elindeki bıçağı sıkıca kavrar.                                             ORÇUN: (fısıltıyla) Demek o hale geliyorsunuz ha.

SAHNE – 31 / DIŞ / GECE / ORMAN                                                                           ÜŞÜTÜKLER

PLAN 1: YPÜşütük 1 i yakın görürüz. Cevap bekliyormuş gibi başı yana eğiktir.PLAN 2: GPBütün üşütüklerde bir hareketlenme olur. Homurdanıyorlardır. Üşütük 2 öfkeyle bağırır.                                             ÜŞÜTÜK2: Cevabını verdik, şimdi çık artık dışarıya.PLAN 3: YPİçerden hiçbir ses gelmeyince üşütük 1 sinirle cipe vurur. PLAN 4: GPDiğerleri de cipe vurmaya başlar.PLAN 5: ÇGPÜşütükler cipe vuruyorlardır ama içerden hiçbir ses gelmiyordur. Arada durup içeriyi dinleyen üşütükler tekrar cipe vururken konuşmazlar. Bir süre devam eder. Bu açı sabit kalır. Son sahneye geçiş için önemli.

SAHNE – 32 / DIŞ / SABAH / ORMAN


Sabah olmuştur bir önceki sahneden geçiş yapılır. Ormanda sönmüş bir kamp ateşi, sessiz bir cip vardır. Güneş doğar ve etrafta hiç üşütük yoktur. Görüntü kararır.

SAHNE – 33 / DIŞ / GÜN / ORMAN

 Öğlen olmuştur. Görüntü yine aynı geniş açıyla açılır. Değişen hiçbir şey yoktur. Hala orman bomboştur. Görüntü kararır.
SAHNE – 34 / DIŞ / GECE / ORMAN

Gece olmuştur. Görüntü yine aynı geniş açıyla açılır. Değişen hiçbir şey yoktur. Hala orman bomboştur. Ateş sönüktür. Uzun plan.Ekranda bir yazı belirir: Bir gün bir yağmur yağacak.Ruhunu teslim edeceksin ona.Geride dilenci sarısı sokaklar kalacak.Her şey daha rahat ölebilmek için. Rolcaption akmaya başlar. Gökyüzü gümbürder. Orman hala bomboş ve hareketsizdir. Yazılar bitince ekran kararır.

SON
Erol Çelik07.11.1117.03.12
[image error]
1 like ·   •  0 comments  •  flag
Share twitter circle
Published on April 13, 2012 02:09
No comments have been added yet.