Enkelejd Lamaj

Goodreads Author


Born
in Lushnje, Albania, Albania
Website

Twitter

Genre

Influences

Member Since
October 2011


Enkelejd Lamaj ( lindur më 20 nëntor 1978 në Lushnje) shkrimtar shqiptar nga Shqipëria.

Pasionin për të lexuar dhe shkruar e ka gjetur qysh në fëmijëri. Por do të vinte viti 2003 kur do të prezantohej për herë të parë me një përmbledhje me tregime horror të titulluar “Fytyra tjetër e natës”. Rrëfimet e tij sfidojnë lexuesin në luftën midis të mirës dhe të keqes, të ndërlikuarës dhe të thjeshtës, të besueshmes dhe të pabesueshmes.

Mbas një periudhe pothuajse katër vjeçare në Itali, ku punoi në sektorin e turizmit, kthehet në Shqipëri dhe fillon studimet e larta për drejtësi, në Tiranë, në Universitetin Jo Publik “Luarasi”, Fakulteti Juridik. Diplomohet në vitin 2008 dhe tani, jeton dhe punon në Tiranë, ku krahas ushtrimit të profesionit të jur
...more

To ask Enkelejd Lamaj questions, please sign up.

Popular Answered Questions

Enkelejd Lamaj By writing more than ever... I guess. But the truth is that I don't believe in such thing as writer's block. I think that one either has something to …moreBy writing more than ever... I guess. But the truth is that I don't believe in such thing as writer's block. I think that one either has something to tell or doesn't.(less)
Enkelejd Lamaj Never stop reading unless you have to write and never stop writing unless you have to rewrite.
Average rating: 4.57 · 195 ratings · 41 reviews · 10 distinct worksSimilar authors
Libri i bardhë

4.43 avg rating — 54 ratings — published 2011 — 4 editions
Rate this book
Clear rating
Gruaja e fotografit

4.65 avg rating — 23 ratings — published 2012
Rate this book
Clear rating
Ajo e errëta

4.50 avg rating — 22 ratings
Rate this book
Clear rating
Taxi 5

4.55 avg rating — 22 ratings — published 2012
Rate this book
Clear rating
Kërcimi i parë

4.89 avg rating — 19 ratings — published 2011
Rate this book
Clear rating
Gjimnazistët e sëmurë

4.50 avg rating — 20 ratings — published 2011
Rate this book
Clear rating
Fytyra tjetër e natës

4.60 avg rating — 15 ratings — published 2003
Rate this book
Clear rating
Vendi diku midis

4.54 avg rating — 13 ratings — published 2014
Rate this book
Clear rating
Ndonjëherë qëndrojnë përgji...

it was amazing 5.00 avg rating — 5 ratings — published 2019
Rate this book
Clear rating
Gruaja e 8 Marsit

it was amazing 5.00 avg rating — 2 ratings — published 2015
Rate this book
Clear rating
More books by Enkelejd Lamaj…

Gruaja e 8 marsit (Tregim)

KËTË 8 MARS ASKUSH NUK ËSHTË ASHTU SIÇ DUKET. SHKARKO FALAS (Përmban edhe dy kapitujt e parë të romanit “Vendi Diku Midis”.)    
 •  0 comments  •  flag
Share on Twitter
Published on March 07, 2015 16:11

Upcoming Events

No scheduled events. Add an event.

Dora e djathtë - Tregim (Horror)
1 chapters   —   updated May 13, 2015 06:35PM
Description: Tregim i shkurtër i përfshirë në përmbledhjen "Libri i bardhë".

Enkelejd’s Recent Updates

Ndonjëherë qëndrojnë përgjithmonë by Enkelejd Lamaj
"Me ka pelqyer ky liber dhe u befasova nga niveli i larte i shkruesit dhe zhanrit qe ai perfaqeson. Nuk kisha lexuar me pare nje autor shqiptar të ketij zhanri letrar dhe mendoj se ai e perfaqeson shume mire ate. Ky liber na sjell nje permbledhje treg" Read more of this review »
Enkelejd Lamaj and 1 other person liked Oana Spahiu's review of Ajo e errëta:
Ajo e errëta by Enkelejd Lamaj
Ndonjëherë qëndrojnë përgjithmonë by Enkelejd Lamaj
"E shijova, me pelqeu, dhe nuk me zhgenjeu. (Kjo e fundit ka shum rendsi)😍

Ajo ç'ka e ban kte liber interesant jane hyrja dhe mbyllja e librit ku autori te bahet mik nqs kto dyja i lexon para fillimit te aventurave gjate leximit te librit. Perpos kesaj" Read more of this review »
Ndonjëherë qëndrojnë përgjithmonë by Enkelejd Lamaj
Enkelejd Lamaj wants to read
If It Bleeds by Stephen King
Rate this book
Clear rating
Enkelejd Lamaj is now following Esmeralda Hoxha's reviews
Enkelejd Lamaj rated a book liked it
The Institute by Stephen King
The Institute
by Stephen King (Goodreads Author)
Rate this book
Clear rating
Enkelejd Lamaj rated a book really liked it
NOS4A2 by Joe Hill
NOS4A2
by Joe Hill (Goodreads Author)
Rate this book
Clear rating
Enkelejd Lamaj rated a book liked it
Nemesis by Jo Nesbø
Nemesis (Harry Hole, #4)
by Jo Nesbø (Goodreads Author)
Rate this book
Clear rating
Enkelejd Lamaj rated a book really liked it
The Lovers by John Connolly
Rate this book
Clear rating
More of Enkelejd's books…
“‎"Based on a true story"? No, thanks. I prefer "based on a true imagination".”
Enkelejd Lamaj

“Për fatin e keq të njeriut, kujtimet nuk lihen dot në asnjë vend. Do apo s’do ti, ato të ndjekin nga pas si hija, që aty është gjithmonë, pavarësisht nga fakti nëse është diell dhe ti e sheh apo është vrenjtur dhe nuk mundesh.”
Enkelejd Lamaj, Gruaja e fotografit

“- Have you ever written the ending of the story first and then the rest of it?
- Hell no, I've never had an orgasm before having sex.”
Enkelejd Lamaj

“It's not the tales of Stephen King that I've read,
I need protection from the things in my head . . .”
Jimmy Buffett

“Horror is the removal of masks.”
Robert Bloch

“Why pretend to be something you're not? If you have to be someone, be someone no one else is.”
Terry Brooks

“What you write chooses you.”
Terry Brooks

“Big Brother isn’t watching. He’s singing and dancing. He’s pulling rabbits out of a hat. Big Brother’s busy holding your attention every moment you’re awake. He’s making sure you’re always distracted. He’s making sure you’re fully absorbed.”
Chuck Palahniuk, Lullaby

25x33 Goodreads in Albania — 31 members — last activity Jun 21, 2012 12:36AM
Ky grup është për të gjithë shqiptarët që lexojnë ose kanë lexuar libra në gjuhën shqipe dhe duan të ndajnë opinionet e tyre mbi to.No comments have been added yet.