Lavinia's Reviews > Prin perdea

Prin perdea by Aurora Liiceanu

Oct 09, 09

bookshelves: 2009, journals-biographies-memoirs, ro
Read in October, 2009

Pe doamna Liiceanu am mai citit-o prin Dilema Veche si am vazut-o pe la tv, fara sa pot spune ca imi amintesc ceva notabil din ce a spus pe acolo. Dar citind eu fragmente din cartea de fata intr-un ziar, pe principul "te-am vazut, mi-ai placut, ce ramine de facut?", am cumparat cartea si am purces la citit.
Imi place pentru ca e o carte de amintiri a unei femei care creste singura un copil, trece in anii '80 de la statutul de cercetator la cel de muncitor necalificat, un urma celebrului scandal legat de "Meditatia Transcedentala" si se descurca cosind si tricotind rochii din materiale primite de la prieteni din strainatate. Si da, imi plac si detaliile alea marunte pe care femeile le mentioneaza in memoriile lor, ciorapi, sapunuri, scutece, rochii, cafele cu prietenele etc. Plus carti, colegi, psihologi, pacienti si cazuri, in exemplul de fata. Mai mult, in "Prin perdea" apare si un fiu, care, cred eu, este cel mai celebru fiu al momentului in lumea literara, dat fiind faptul ca tatal lui i-a dedicat nu de mult niste scrisori (Scrisori catre fiul meu).
2 likes · Likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Prin perdea.