Darkshadow's Reviews > The Iron Queen

The Iron Queen by Julie Kagawa
Rate this book
Clear rating

by
4783651
's review
Aug 30, 2012

it was amazing
bookshelves: read-in-english, young-adult, fantasy
Read from August 27 to 29, 2012Bu kadın beni öldürecek! Kesinlikle. Kitap normal ayarında gidiyor gidiyor, son beş altı bölümde öyle şeyler oluyor ki aklım şaşıyor. Bu kadarını hiiiiç ama hiiiiiç beklemiyordum ama. Öldüm öldüm dirildim yahu!

Gelelim kitabın konusuna. Yalnız şimdiden söyleyeyim, yazının buradan sonraki kısmı ilk iki (belki de üçüncü) kitap hakkında az da olsa spoiler içerebilir.

The Iron Daughter'ın sonunda Nevernever'dan sürgün edilen Ash ve Meghan, The Iron Queen'in başında dünyada karşımıza çıkıyorlar. Meghan'ın ailesinin evine doğru gidiyorlar fakat orada onları bir sürpriz bekliyor. Birkaç Iron Fey, Meghan'a pusu kurmuş bekliyor. Saldırıyı sağ salim atlatan çiftimiz doğal olarak Meghan'ın ailesini korumak için onları bir süre daha ziyaret etmemeye karar veriyorlar. Bu yüzden Sürgün Kraliçe Leanansidhe'nin onlar için en iyi seçenek olduğuna karar veriyorlar. Tabii oraya gitmeden önce Meghan'ın yapmak istediği bir şey var. Sonunda, onu büyüten insan babasını hatırlayan Meghan, kahinle bir anlaşma daha yapmaya gidiyor.

Yolda Puck'un da onlara katılmasından ve Leanansidhe'nin yanına varmalarından sonra çetemiz bu kez yeni bir amaç için bir araya geliyor. Iron Fey'le savaş hazırlıkları yapan Yaz Kralı Oberon ve Kış Kraliçesi Mab, bir araya gelmişler ve bu savaşın kazanılmasının ne kadar zor olduğunun farkındalar. Iron Fey'in False King/Sahte Kral'ını yenmek için Meghan'a ihtiyaçları var. Böylece Meghan, Ash, Puck ve Grimalkin Iron Realm'a doğru yeni bir yolculuğa çıkıyorlar.

The Iron Queen'de Meghan gerçek dönüşümüne tanık oluyoruz. İlk iki kitapta güçlerini zar zor kullanan yarı Summer Fey-yarı insan prensesimiz, bu kitapta gücünün gerçek boyutlarını keşfe çıkıyor. Iron King'i öldürmüştü öldürmesine ama False King'i öldürmesi o kadar basit olmayacak. Çünkü bu kez elinde yeterli bir silah yok ve ciddi anlamda onu nasıl öldüreceğini bilmiyor. Bu yüzden Meghan, hem Ash'ten dövüş hem de Puck'tan büyü kullanma dersleri alıyor.

İki kitaptır zorlu bir ilişki içinde olan Meghan ve Ash bu kitapta istediğimiz romantizmi bize veriyorlar. Ash'un Buz Prensliğinin altında nasıl bir romantik yattığını okuyup görmekte fayda var. Elbette The Iron Fey serisinin vazgeçilmezi Ash ve Puck atışmaları ve Grimalkin umursamazlığı bu kitapta da mevcut.

Kitabın sonlarına doğru gelindiğinde aksiyon neredeyse tavan yapıyor. Savaş sahneleri güzel anlatılmış. Ve üstte de bahsettiğim gibi çok şaşırtıcı olaylar gerçekleşiyor. Eğer bundan sonraki kitabı hemen sonra okuyamayacak olsam fena halde krize girebilirdim.

The Iron Queen, seriye olan sevgimi ve Ash'e olan tutkumu fazlaca artıran bir kitap oldu. Ayrıca The Iron Fey'in dördüncü kitabını Kış Prensi'min bakış açısından okuyabileceğim için çok heyecanlıyım.

Okuyun ve sıradan bir kız olan Meghan'ın Demir Kraliçe'ye dönüşmesine tanık olun!
5 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read The Iron Queen.
Sign In »

Quotes Darkshadow Liked

Julie Kagawa
“My name is Ashallyn'darkmyr Tallyn, third son of the Unseelie Court...Let it be known--from this day forth, I vow to protect Meghan Chase, daughter of the Summer King, with my sword, my honor, and my life. Her desires are mine. Her wishes are mine. Should even the world stand against her, my blade will be at her side. And should it fail to protect her, let my own existence be forfeit. This I swear, on my honor, my True Name, and my life. From this day on..." His voice went even softer, but I still heard it as though he whispered it into my ear. "I am yours.”
Julie Kagawa, The Iron Queen

Julie Kagawa
“A soft noise, almost a sob. Ash rose, hesitated, as if fighting the compulsion to obey. "I will always be your knight, Meghan Chase," he whispered in a strained voice, as if every moment he remained was painful to him. "And I swear, if there is a way for us to be together, I will find it. No matter how long it takes. If I have to chase your soul to the ends of eternity, I won't stop until I find you, I promise."

And then he was gone.”
Julie Kagawa, The Iron Queen


Reading Progress

08/28/2012 page 205
57.0%
08/29/2012 page 300
84.0% "“... I was dead inside for so long. Not existing didn’t seem any different than what I was doing.” He buried his face in my shoulder, and I shivered. “It’s different now, though. I have something to fight for. I’m not afraid to die, but I don’t intend to give up, either.” His lips touched my hair, very lightly. “I won’t let anything happen to you,” he murmured. “You are my heart, my life, my entire existence.” -Ash"
08/29/2012 page 320
89.0% "OMG! I haven't been waiting for this.
" 3 comments

Comments (showing 1-7 of 7) (7 new)

dateDown arrow    newest »

message 1: by Merve (new)

Merve  Özcan Bu seriyi nasıl seversin sen :D


Darkshadow Valla sevdim. Çok kötü sarıyor bir süre sonra. :D


message 3: by Merve (new)

Merve  Özcan Ben ilk kitabı okudum daha da tövbe :D Bana biraz çalıntı gelmişti :D


Darkshadow Bana farklı geldi. Aman öyle olsa da ne olacak, ne copy-paste kitaplar var. :D Sevdim mi sevdim. :D Perileri de seviyorum aslında, onun da etkisi var. Belki devam etsen sen de severdin. :D


message 5: by Merve (new)

Merve  Özcan Yok bea :D Ama iyi okumalar sana :D Ben bir soğurum o olur :D


Ayse Kelce Orjinal dilde mi okudunuz yoksa Türkçe versiyounu var mı?


Darkshadow Orijinal dilinde okudum, evet.


back to top