Petra Sýkorová's Reviews > Isolation

Isolation by Dan Wells
Rate this book
Clear rating

by
4413166
's review
Dec 26, 12

bookshelves: 2012, young-adult, dystopia
Read on December 22, 2012


Z prvního dílu série, Partials, jsem byla náramně nadšená. Není to ovšem kniha pro každého. Víc si ji nejspíš užijí kluci, než holky. Přece jenom je autor sám chlap a i samotnou knihu tak pojal. Je v ní geniálně popsáno bojiště, až cítíte, že vám okolo hlavy sviští nějaká ta kulka a vy se spolu s hlavními hrdiny krčíte pod přímou palbou. Při čtení jsem alespoň já měla takový pocit. Stejně tak měl krásně propracovanou biologickou část hledání protiléku na neznámý vir. To jsou věci, které dívky při čtení bavit zrovna nemusí. No já jsem si je naprosto užila, protože je docela dobře možné, že právě takový scénář nás v budoucnu čeká.

Isolation nás přivede daleko do minulosti, do chvíle, kdy to, co ze světa po nukleární válce zbylo, bojuje o zbývající zásoby ropy. Čína se stala mnohem větší velmocí, co kontroluje více jak polovinu zbývající země, stejně tak onu ropu a nemíní se dělit. Proto se před Američany uzavřela do izolačního bloku a brání hranice, seč jí síly stačí. Američané totiž udělají cokoliv, aby se k ropě dostali. Dojdou až tak daleko, že si objednají výrobu vojáků, kteří za ně dokážou tuto bitvu vyhrát.

Kromě obyčejných vojáků chtějí také špióny. Ti mají za úkol dostat se do nepřátelských liní, splynout s davem a pomalu se vypracovat do taktických míst. Tak na “svět” přišla i Heron. Prošla tvrdým výcvikem a průpravou na svůj úkol. Jenže Heron je trochu jiná. Dokáže myslet sama za sebe a i když ví, že nejvyšší zákon je poslouchat svého nadřízeného, a bez otázek splnit veškeré jeho rozkazy, dokáže pochopit, že pro lidi jsou jen věci. Něco horšího jí o lidech dojde ve chvíli, kdy má sama pomoci k tomu, aby zahubila nejen sebe, ale i sobě podobné. Tehdy pochopí…

Na začátku téhle krátké novelky jsem si myslela, že to bude spíš nuda. Střídaly se pohledy na americkou základnu a do čínské bojové zóny. Ale čím dál jsem se v příběhu dostávala, tím víc jsem žasla nad tím, jak krásně Dan Wells vývoj historie svého příběhu promyslel a jak reálně to působí. Fascinuje mě vzpoura strojů a její dopad na lidstvo. Jen se podívejte okolo sebe, jak rychle se vývoj technologií posunul dopředu jen za deset let. Já si pamatuju, jaké to bylo, když se objevily mobily a osobní počítače, i jako informatik vidím ten pokrok. Je zcela možné, že se do další dvacítky let objeví roboti tak vyspělí, že dokážou nahradit lidi. Už teď za nás počítače řídí kde co. Jen doufám, že se nikdy nedožiju toho, že by se stroje obrátili proti nám. Protože to se může stát taky a kdokoliv kdo říká, že je to hloupost… no uvidíme.

Dan Wells krásně zohlednil nejen technologický pokrok, ale také realisticky vykreslil, co se stane se světem, pokud se státy, co vlastní zbraně hromadného ničení, rozhodnou je vypustit na svět. Následky by byly fatální a moc lidí by nepřežilo. To je věc, která mě na moderních dystopických knihách žánru young adult dráždí. Většina autorek si totiž myslí, že lidstvo by v pohodě třetí světovou válku přežilo. Ještě šílenejší je, když už tam některé strčí rovnou dvě… o momentu, kdy jsem si přečetla jednu anotaci rovnou s dvanácti světovými válkami v rozmezí pár let, vám říkat nebudu. To jsem si říkala, že to s tím vzděláním holka asi moc nepřeháněla. Zajímalo by mě, jestli potom takoví lidé vůbec uvažují, jaké devastující následky by vypuštění několika atomových bomb vůbec mělo. Neříkám, že by lidstvo nepřežilo… ale jak? Tohle mě osobně děsí nejvíc. To, že nás mají v šachu všichni okolo a pokud někomu rupne v bedně a nějakou raketu vypustí, neskončí to jen u jedné. A jen se podívejte na zprávy, kolik takových států má nějaký takový červený čudlík. Všechny autorky, které do svého příběhu zakomponují světovou válku jakéhokoliv druhu v blízké budoucnosti, by se od Dana měly učit, zcela vážně. Pak bych možná neměla takový problém uvěřit tomu, že ze všech zemí na světě přežila jen Severní Amerika, zas a znovu.. Už to začíná být poměrně trapné.

Kromě toho všeho, co jsem zmínila výše, se Dan zabývá také ropou. Té je už teď málo a do budoucna jí bude ještě míň. Kdo má ropu, má moc, tak to je už teď. Jen se podívejte do dějin, války se vždycky vedly kvůli náboženství a bohatství. Ať už se některé státy tváří jak chtějí, jako ochránci a zachránci… ve všem jsou peníze. A pokud se dostaneme do okamžiku, kdy bude na světě něčeho málo, lidé si začnou jít po krku.

Tahle novela mě opravdu příjemně překvapila. Autor se nebál a zohlednil všechny reálné a skutečné hrozby budoucnosti, které by se světu mohly přihodit. Navíc příběh výborně otevřel otázku a uvědomnění toho, co se kdysi stalo s Partiály a proč. Člověk pak toho mnohem víc chápe. Brilantní. Už se nemůžu dočkat druhého dílu.-----------Reakce po dočtení knihy----------
Překvapivě výborné. A to jsem si na začátku myslela, že to bude stát za prd a nic se pořádně nebude dít. Nejen, že se něco dělo, ale jak se to dělo. Dan skvěle vystihl možný běh budoucnosti a jejich následků. Myslím, že by se od něj měli autorky young adult dystopií učit, když už postaví svůj příběh na tom, že svět přežil další světovou válku. Brilantní. A ukázka na druhý díl mě jen víc navnadila...
Likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Isolation.
Sign In »

Reading Progress

12/22/2012 page 5
6.0%
12/22/2012 page 8
10.0% "Už jsem zapomněla, jak skvěle byla sepsána vojenská taktika..."
12/22/2012 page 30
40.0% "Velice krásně vysvětlena podstata Izolační války, včetně srozumitelného a logického vývoje dějin. Jednička s hvězdičkou. Myslím, že by se od Dana měly učit všechny autorky young adult, které postavily své dystopické příběhy na tom, že proběhla třetí světová válka... Vedle tohoto jednoduchého vysvětlení vypadají všechny jejich knihy jako parodie."
12/22/2012 page 43
57.0% "Pěkně..."
12/22/2012 page 58
77.0% "Wow! Brilantní!"
12/22/2012 page 62
82.0% "Dane Wellsi, smekám. A to jsem si na začátku myslela, že to bude o ničem. Dostal jsi mě."
show 2 hidden updates…

No comments have been added yet.