Julka's Reviews > Mnich

Mnich by Matthew Gregory Lewis
Rate this book
Clear rating

by
5199325
's review
Aug 31, 12

really liked it
bookshelves: 52-books-2012, general-fiction
Read from August 17 to 31, 2012

Pan Lewis napisał ponoć Mnicha w 10 tygodni. Jego krytycy twierdzą, że tak naprawdę niczego nie wymyślił, a czerpał tylko z gotowych wzorów, trochę je tylko przerabiając. Zrobił to jednak bardzo zręcznie, bowiem to jego powieść potem kopiowano i przerabiano niezliczoną ilość razy.

Mnich, to nie tylko historia Ambrozja i podstępnej Matyldy. Tak naprawdę to mamy tam historię aż trzech par: Lorenza i Antoni, Raymonda i Agnes, oraz Ambrozja i Matyldy (choć to już nie takie oczywiste). W przebieg akcji wplecione są pomniejsze historię. Czytając na przykład o duchu z zamku i nieszczęsnym Raymondzie, od razu przypomniałam sobie film Tima Burtona "Gnijąca panna młoda" - bardzo podobny pomysł. A scena ze zbójcami? Nie mogę sobie przypomnieć nic konkretnego w tym momencie, ale jestem przekonana, że była kopiowana wiele razy.

Na początku powieść była nawet zabawna, ot scenki z życia miejskiego, ale potem robi się mrocznie, coraz mroczniej, jak przystało na powieść gotycką :) Nie dziwię się, że w niektórych wypożyczalniach wprowadzono cenzurę wieku czytelników. W powieściach, równie popularnej jak Lewis, pani Ratcliffe, heroiny cierpią prześladowania, zostają wtrącane do lochu, ale wydostają się stamtąd czyste i nieskalane (pewnie nawet w ładnie ułożonej fryzurze). Lewis zaserwował swoim czytelnikom opisy tortur i okropności lochu (szczury, robaki i zgnilizna), sceny gwałtów i przemocy. Podejrzewam, że niejedna panienka nie mogła po przeczytaniu tej powieści zasnąć spokojnie w nocy. Pewnie, że w porównaniu do współczesnych powieści, to pewnie nic takiego, ale te ponad sto lat temu musiało robić wrażenie. Zresztą może nie doceniam czytelników z tamtych czasów. W końcu wychowani zostali na żywotach świętych, a to też nie takie słodkie historyjki.
2 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Mnich.
Sign In »

Reading Progress

08/17/2012 page 57
12.0%

Comments (showing 1-3 of 3) (3 new)

dateDown arrow    newest »

message 1: by Kin (new) - rated it 4 stars

Kin mnich jest świetny! i też myślę, że sto lat temu musiał być wstrząsający dla panienki z dobrego domu.


Julka Na szczęście panie w księgarniach czuwały,choć nie wszystkiego dało się dopilnować ;)


message 3: by Kin (new) - rated it 4 stars

Kin co Ty :P takie panienki do księgarni chodzić nie musiały, miały od tego ludzi ; )


back to top