Max Karpovets's Reviews > Spadework

Spadework by Timothy Findley

Jul 17, 2012

Read from July 13 to 17, 2012

про другий мною прочитаний роман Тімоті Фіндлі, одного із справді знакових фігур сучасної канадської прози та драматургії, можна сказати: не розчарував. довго вагався, що поставити цій книжці. з одного боку, так хотілося вліпити п*ятірку за блискучий темп письма, чудове відчуття життя та персонажів, блискучу історію (не без мого подивування) та не менш чудові часопросторові вирішення. з іншого боку, Фіндлі часто зловживає курсивами, пробілами, відступами та всіма іншими типовими для Стівена Кінга та, скажімо, Томаса Пінчона прийомами, що зовсім, як на мене, не потрібні для цього тексту. річ не у тім, що такий прийом не є доцільним (він працює і цілком обумовлений), а справа у достатній цілісності та самодостатності роману, який у двох словах про молоду пару творчих людей, у житті яких відбулось певне awakening, що розлучить їх, а потім зблизить назавжди.

таке пробудження насамперед тілесне: Джейн, художницю і любітєльніцу червоного вина, потягло на юного атлетичного Мілоша, дотик із пальцем якого вдарив бідолашну громом несвідомого бажання заволодіти поляком попри все. натомість не менш атлетичний її чоловік Гріффін, актор шекспірівського театру у Стратфорді (до слова, рідного театра і міста Фіндлі), пробуджується у доволі несподіваному дусі. точніше, його пробуджує Джонатан, підлий нарцис, що розподіляє ролі у театру. Гріффін мусить піти на провокації Джонатана, щоб отримати роль, про яку він мріє все життя. зрозуміло, все це ретельно приховується і маскується, але як би не старався запхати скелети у глибини свої шафи - однаково вистрибнуть.

гетеросексуальний Тімоті Фіндлі не описує жодних сексуальних подробиць (більше того, він акуратно їх скасовує - Гріффін під час чергової зустрічі із Джонатаном зауважує, що жодних геніталій!), рятуючи одних і розчаровуючи інших (згадайте Каннінгема, який спокійно все розписує і деталізує). однак, як і кожний талановитий художник, він двома-трьома штрихами зображує і пристрасть на межі із божевіллям (Дджейн), і параноїдальне бажання реалізуватись попри все, навіть приниження (Гріффін), і етичне протиріччя із рідними (Люк), і абсолютно виняткове світосприйняття дитини (Уіллі). ось такий дивний і водночас дуже традиційний за інотанцією роман написав наприкінці свого життя вже покійний Тімоті Фіндлі. не знаю, чи роман-заповіт, але після нього хочеться далі копати (spadework): як у творчості письменника, так і у літературі Канади загалом.
1 like · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Spadework.

07/13/2012 page 73
show 4 hidden updates…