Sue's Reviews > Som bosorka

Som bosorka by Vita Jamborová

Jul 26, 12

bookshelves: 5-stars, a-must-read-books, epic-win, favourite, i-own, magic, slovak, witches, for-review, vydavatelstvo-motyl
Recommended for: everyone, who likes fantasy and magic
Read from June 29 to July 12, 2012 — I own a copy

Som bosorka je prvá fantasy kniha z pera slovenskej autorky Vity Jamborovej. Jej fantasy debut sa vydaril na výbornú. Tiež máte niekedy ten pocit, že YA kníh už bolo dosť a potrebujete si prečítať niečo menej teen? Ak ste odpovedali na túto otázku áno, táto kniha je ako stvorená pre vás. V tejto knihe nenájdete dospievajúcich hrdinov, ani príbeh odohrávajúci sa na strednej škole. Omyl vážený, Som bosorka sa odohráva na rôznych miestach. Spoznáte nádherné Benátky, okúzľujúci Paríž, tajuplnú Prahu, upršaný Londýn a mnoho iných miest, ktoré autorka vykreslila do detailov. Kniha je popretkávaná zvratmi, ktoré vás zanechajú s otvorenými ústami a hodnú chvíľku budete hľadieť na stránku, či sa to skutočne stalo a autorka si z vás nestrieľa. Práve vďaka týmto zvratom a napätiu sa od knihy nebudete dokázať odtrhnúť, to vám zaručujem.

Adriana je čarodejnica, ryšavá bosorka, ktorú som si už po pár stránkach obľúbila. Je to jedna z hrdiniek, ktorá nie je závislá na svojej drahej polovičke, ba naopak. Nejedenkrát svojim priateľom, rodine a drahým zachránila život. Neraz bola postavená pred nie práve najľahšiu voľbu, s ktorou sa popasovala podľa možností, čo najlepšie. Adriana sa stala jednou z mojich najobľúbenejších hrdiniek vôbec, pretože bojovala za to v čo verila, nenechala sa pokoriť, aj keď nie vždy to pre ňu vyzeralo lichotivo. Bojovala, nevzdávala sa a nakoniec vyhrala.

Postavy v knihe vás určite chytia za srdce alebo ich znenávidíte. Nebude vám ľahostajný osud ani jednej, či už to bude hlavný hrdina, Adrianin brat, najväčší záporák alebo Adrianina pra-pra-pra-pra babička, po ktorej zdedila svoju čarodejnú moc.

Ardet je Adrianinou životnou láskou. Pravdu povediac, nechápala som Adrianu, čo na ňom vidí. Je majetnícky, na môj vkus až príliš a taktiež žiarlivý. Hoci je ženatý, neprekáža mu začať si románik s Adrianou, ktorý jeho rodina odsúdi. Jeho veľkou vášňou je hľadanie stratených pokladov. Neviem ako sa mám k tejto postave postaviť. Za celú knihu ma nejako zvlášť neohúril, pritom som bola rada, že je Adriane verný.

Na rozdiel od Ardeta som si Francoisa zamilovala hneď ako sa objavil na scéne. Pracuje pre Ardeta, je jeho osobným strážcom. Je tajne zaľúbený do Adriany, čo najskôr skrýva. Ako prvý sa dozvie o jej schopnostiach, čo vedie k postupne budujúcej sa dôvere a priateľstvu. Pre Adrianu bol spovedníkom a osobou, ktorej spoločne s Ardetom, najviac dôverovala. Nielen povaha Francoisa mi ulahodila, ale aj fakt, že je Francúz.

A do tretice, ešte jeden mužský hrdina, ktorý si získal moje sympatie a ním je Čierny gróf, Viktor. Na prvý pohľad neodhadnuteľný, budete mať pocit, že viete, ako zareaguje, ale on spraví presný opak. Je to typ postavy, ktorá sa navonok javí tajomne, tajnostkársky, ale keď ju spoznáte, prirastie vám k srdcu

Som bosorka by sa pokojne mohla označiť za trilógiu. Takmer na šesťsto stranách rozpráva príbeh bosorky Adriany v troch častiach. V pasci, Amulet fortuny a Tajomstvo času, každá časť hovorí o inej časti Adrianinho života. Každá vás vtiahne do deja a nepustí. Čaká vás strhujúci príbeh, plný akcie, napätia, nebude vám chýbať láska, priateľstvo, obety, ale taktiež sa zasmejete, alebo vyroníte slzu nad osudmi postáv. Ak máte radi mágiu, tajomno a kvalitné písanie, určite stiahnite po tejto knihe.
likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Som bosorka.

06/29/2012 page 1
0.0% "bosorka v bezpečí doma aj s krásnymi venovaním a podpisom od Vity :) ktoré ma neskutočne potešilo :) už sa teším kedy sa zajtra pustím do čítania :) lienky šepkali, že je to bravúrna kniha, tak sa na nu teším ešte viac :)" 4 comments
07/01/2012 page 105
22.0% "cesta vlakom a kniha v ruke, čo viac si človek môže priat, kniha je geniálna, bravúrna, chytlavá a skvelo napísaná, keby neviem, že ju písala slovenská autorka, tak by som si myslela, že je to počin niekoho zo zahraničia, vrelo odporúčam, ak máte radi čarodejnice, čary, záhady, staršie hrdinky, tým myslím 20+ tak neváhajte a siahnite po tejto knihe určite neolutujete :) zaručujem sa vám za to :P" 2 comments
07/03/2012 page 177
36.0% "neviem nájsť výstižné slovo pre túto knihu, je to naozaj najlepšia kniha ktorú som tento rok čítala, ten príbeh je originálny, neokukaný a dych berúci, áno ludia TOTO napísala slovenská autorka za čo som na nu naozaj hrdá :) len teraz šup domov a čítať dalej :)"
07/05/2012 page 234
48.0% "nemám slov, asi bude lepšie ked sa prestanem vyjadrovať :D" 1 comment
07/05/2012 page 356
73.0% "MEGA.......... M.E.G.A dobrá kniha, už dávno som nečítala žiadny príbeh s tolkými zvratmi ako tu, ledva sa spamätáte z jedného šoku, čaká vás druhý a ešte intenzívnejší, autorka to má bravúrne premyslené a budem sa opakovať, ale som hrdá, že je to slovenka :)"

dateDown_arrow    newest »

message 1: by Majka (new) - added it

Majka Danihelová to je nejaká novinka? Inak ako pozerám, toto má tieť 500 strán :D takže to s tými mojimi 600 stranami nie je až taká hrôza :D

message 2: by Sue (new) - rated it 5 stars

Sue hej hej, od domácej autorky, jej prvá fantasy kniha :) ... tak vidíš, ak svoju zedituješ a bude mať cca 500 strán tak všetko ok :) ..

message 3: by Majka (new) - added it

Majka Danihelová Tak tá jej potom musela byť veľmi dobrá, keď to chcú vydať. :D To som fakt zvedavá, čo to bude. :D Poznáš sa s autorkou osobne?

message 4: by Sue (last edited May 28, 2012 12:47PM) (new) - rated it 5 stars

Sue píšeme si na FB osobne som ju videla minulý rok an bibliotéke, ale vtedy sme si ešte nepísali :) tak nevie, že som tam bola :) je to velmi zlatá osôbka :) doteraz písala krimithrillery a teraz sa vybrala cestou fantasy :)

message 5: by Majka (new) - added it

Majka Danihelová Zaujímavé. A ešte si do tejto knižky asi nenahliadla, či?

message 6: by Sue (new) - rated it 5 stars

Sue no ešte nie pretože nevyšla :)

message 7: by Majka (new) - added it

Majka Danihelová ale tak rukopis sa k tebe mohol dostať :D To sa občas stáva :D No ak to budeš mať prečítané, určite mi daj vedieť :D

message 8: by Sue (new) - rated it 5 stars

Sue no ale nedostal sa :) jasne dám vedieť isto bude na blogu recenzia :)

message 9: by Majka (new) - added it

Majka Danihelová to som fakt zvedavá :)

message 10: by Sue (new) - rated it 5 stars

Sue ale znie to velmi dobre a páči sa mi že to nie je teen :) hlavná hrdinka má 28 :)

message 11: by Majka (new) - added it

Majka Danihelová To mi príde trochu divné :D ale ktovie, možno to bude zaujímavé :D

message 12: by Sue (new) - rated it 5 stars

Sue prečo divné? :)

message 13: by Majka (new) - added it

Majka Danihelová Neviem, divné :D lebo doteraz som čítala len teen fantasy :D asi za to.

message 14: by Sue (new) - rated it 5 stars

Sue môže byť ale zmena nezaškodí :)

message 15: by Majka (new) - added it

Majka Danihelová Nie. Aspoň zistíme ako sa darí dospelým hlavným postavám vo fantasy svete :D

message 16: by Sue (new) - rated it 5 stars

Sue jj :D uvidíme :)

Madeleine potvora! :D

message 18: by Sue (new) - rated it 5 stars

Sue I´m sorry, ale ked mne to nedalo :(

Madeleine ts musim to aj ja docitat keby ma nelakaju aj ine knihy :D

message 20: by Sue (new) - rated it 5 stars

Sue ja som odolala lákaniu iných kníh, ale priprav sa na BOMBA koniec lebo aaaaaaaaaaaah-mazing to bolo :)

Madeleine a to co tym chces povedat zasa? :P

message 22: by Sue (new) - rated it 5 stars

Sue že odlož všetko čo čítaš a vrhni sa na bosorku :D

Madeleine no ked to hovoris ty :D

message 24: by Sue (new) - rated it 5 stars

Sue prosííííííííííííím musím si s niekým o tom podebatovať :D

Madeleine dont worry citam :P

message 26: by Sue (new) - rated it 5 stars

Sue priebežne komentuj :D som zvedavá čo povieš na istý moment, ale och mlčím :D