Luu's Reviews > Foretold: 14 Tales of Prophecy and Prediction

Foretold by Carrie Ryan

Aug 29, 12

bookshelves: young-adult, i-recommend, paranormal, contemporary, stand-alone
Read in May, 2012

Spoločnou témou všetkých poviedok sú PROROCTVÁ. Príbehy majú okolo 20-30 strán, čiže vynechám nejaký podrobnejší dej a len zhrniem, čo sa pod proroctvom myslí.

Laini Taylor (Dcéra dymu a kosti) - Gentlemen Send Phantoms
Šiesteho októbra každý rok pečú nevydaté dievčatá koláč. Pointou nie je koláč zjesť - stačí ho len upiecť. Večer, keď kuchárky zaspia, zjaví sa im vo sne podobizeň ich budúceho manžela. Tri dievčatá sa tento rok zišli na spoločnom pečení, pričom všetky dúfajú, že vo sne uvidia toho istého chlapca.
Autorkina prvotina - Dcéra dymu a kosti - na mňa veľký dojem neurobila. A preto je prekvapivé, že sa táto poviedka umiestnila medzi mojou TOP3. Poviedka sa nesie v magicko-rozprávkovom duchu, a je veľmi milým a romantickým úvodom do zbierky.

Diana Peterfreund (Rampant) - Burned Bright
Koniec sveta sa blíži! Zanechajte svoj majetok, pripojte sa k nám, a buďte spasení! Naša hrdinka tomuto všetkému verí. Jej otec je vodcom fanatickej sekty, ktorá očakáva predpovedaný koniec sveta.
Šialené. V tom správnom slova zmysle. Výborne napísané, výborná atmosféra... Depresívne, fanatické, pochmúrne, šialené. Želala by som si, aby nápad autorka pretavila do formy novely. Odporúčam.

Lisa McMann (V zajatí snov) - The Angriest Man
Davida uštipla včela, ktorá niesla peľ z kvetu, ktorý vyrástol z prachu z kostí Najnahnevanejšieho muža na svete. David je v osemnástich rokoch vydedenec spoločnosti, pretože každý verí, že naňho včela preniesla vlastnosti Najnahnevanejšieho muža...
...a celá poviedka je strašný chaos. Chaos v typickom štýle Lisy McMann - krátke vety, úsečné dialógy, minimalistické opisy. Dá sa vynechať.

Meg Cabot (Denník princeznej) - Out of the Blue
Pred desiatimi rokmi uniesla hrdinov vesmírna loď, kde sa dozvedeli, že sú predurčení pre vyššie dobro. Na pleciach im ostali modré škvrny, ktoré nikto nevie vysvetliť.
Najoriginálnejšie, najsvojskejšie napísané, najzaujímavejšie podané... s najidiotskejším príbehom, aký v tejto zbierke je. Istým spôsobom najvtipnejšie :D Je to písané formou akoby záznamov pri vyšetrovaní a tuším jedným blogovým príspevkom, a je to napísané ozaj dobre, no ten príbeh... :D Nemám slov, stojí za pozornosť, no neočakávajte príliš.

Malinda Lo (Ash, Huntress) - One True Love
Kde bolo tam bolo, princeznej v kráľovstve po narodení predpovedali, že až nájde svoju pravú lásku, bude to znamenať pád kráľovstva. A čo teda spravil kráľ? Milý otec dal svoju dcéru zavrieť do veže (ako keby to v nejakom príbehu niekedy pomohlo, že...), kde princezná žila sama v svojom vlastnom svete... až pokiaľ si kráľ nepriviedol novú kráľovnú.
...a písala to Malinda Lo, takže si asi viete predstaviť, aký zvrat bude nasledovať (pokiaľ ste s Malindou Lo doteraz česť nemali, nechcem vám to pokaziť :)). Prvá polovica je lepšia než druhá, po objavení pravej lásky sa to začne kaziť a koniec je fakt odfláknutý... odporúčam na čítanie, ale váhavo a opatrne.

Michael Grant (Gone) - This is a Mortal Wound
Uniklo mi, akú súvislosť to malo s proroctvom. Je to situované trochu v budúcnosti, a rozmaznaného hlavného hrdinu pošlú do školy ako z doby kamennej (tj. bez počítačov a s fyzickými trestami).
Krátke, celkom svieže a zaujímavé, no pre mňa jeden zo slabších kúskov.

Heather Brewer (The Chronicles of Vladimir Tod) – Misery
Misery je úplne zúfalé šedé pochmúrne mesto. Jeho obyvatelia dostávajú každý rok nejaký úžasný Dar – ale hrdina tento rok dostal Nič.
Doslova Nič – pokiaľ z mesta neutečie, premení sa na Nič.
Zo všetkých príbehov má tento najlepšiu a najnečakanejšiu pointu. Nie je možno na čítanie taký pútavý, nemá nejaké iné výraznejšie vlastnosti, ale má svojskú atmosféru a nečakané rozuzlenie. Kvôli pointe sa oplatí prečítať.

Matt de la Pena (Mexican WhiteBoy) - The Mind is a Powerful Thing
Hlavná hrdinka si začne namýšľať, že ju istý chlapec z jej okolia chce zabiť.
Už námet je celkom slabý, alebo aspoň slabo podaný. Je to jedna z tých poviedok, ktoré mohli byť oveľa lepšie – lepšie napísané, s lepšou atmosférou, s lepším záverom. Môžete preskočiť.

Saundra Mitchell (The Vespertine) - The Chosen One
Existuje proroctvo, ktoré rozpráva o Vyvolenom, ktorý v prípade núdze nájde pohár so živou vodou. Ilegitímna kráľova dcéra sa ho vydáva hľadať pre svoju staršiu sestru, princeznú.
Dlhéééé... nezaujímavé... nudné... Asi 5 krát som si vravela, už bude koniec, už bude koniec? Ale autorka vždy prišla s niečím novým, čo to podľa mňa len zbytočne natiahlo. Šup na ďalšiu poviedku.

Kami Gracia (Nádherné tvory) - Improbable Futures
Hrdinka je z takého toho putovného jarmoku, a hrá vešticu. Ibaže zrazu jej proroctvá začnú vychádzať.
Pre mňa úplne najlepšia poviedka zo zbierky, len škoda, že strašne krátka. Jediná, z ktorej by mohla byť celá kniha, ktorú by som si rada prečítala – super napísaná, so super hrdinkou... len slabý a trochu unáhlený koniec. Must-read.

Margaret Stohl (Nádherné tvory) - Death for the Deathless
Hrdinovia očakávajú koniec sveta podľa Nostradamových proroctiev.
...eh? Asi taký je môj dojem, skôr než poviedka sú to len reflexie (spomínate si na Above od Kristin Cast v Kisses from Hell?). Prišla som, videla som, odchádzam ďalej.

Simone Elkeles (Perfect Chemistry) - Fate
Hrdina sa sťahuje do nového mesta, kde stretne krásnu happy-go-lucky susedku. Celý čas sa umára, že bude pokračovať v šľapajách svojho nevydareného otca.
Milé, veselé, uvoľnené, romantické – Simone Elkeles. Je to contemporary, a ak nemáte radi takú milú romantiku, môžete preskočiť, no inak stojí za čítanie.

Carrie Ryan (Les kostí) - The Killing Garden
Hrdinka je niečo ako kat na cisárovom dvore – každá poprava funguje ako závod, ak dobehne na popravisko prvý kat, poprava bude, ak odsúdený, môže odísť do vyhnanstva. Kat je teda najlepší bežec v celom cisárstve, ale ako malej hrdinke povedali, že nikdy nebude taká dobrá, ako jej otec.
Moja druhá obľúbená. Carrie Ryan – originálne, dobre napísané, so skvelým záverom. Nemusím nič viac dodávať, odporúčam.

Richelle Mead (Upírska akadémia) - Homecoming
Dimitri a Rose letia do Ruska, kde sa musia popasovať so zlým Strigoiom. Dimitriho babička zároveň vynáša proroctvo, že Strigoia zabije iba ten, kto už raz kráčal cestou smrti.
...čakala som oveľa viac. O tri hviezdičky viac. V poviedke sa v podstate nič zaujímavé nestane, a ak ste nečítali Vampire Academy, príde vám niekoľko vecí asi dosť čudných. Už som to vravela pri Kisses from Hell – Richelle Mead je oveľa lepšia v románoch. Pristupujte s rezervami.

CELKOVO – spokojnosť. Nejaké slabé, nejaké priemerné kúsky... ale veľa dobrých, pár nadpriemerných a 2 úžasné. Odporúčam na prečítanie, možno nájdete viacero autorov, kde sa okamžite rozhodnete, že sa idete vrhnúť na ich romány. 8/10
1 like · likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Foretold.

dateDown_arrow    newest »

message 1: by Kate (new) - added it

Kate To si to už přečetla?? :D Wow! Já se nemůžu dočkat dne, kdy mi kniha dorazí domů.

message 2: by Michelle (new) - added it

Michelle Pôvodne som mala v pláne prečítať si len Meadovú, ale zrejme dám šancu aj ostatným autorom, aj keď som od nikoho z nich nič nečítala :)

message 3: by Luu (last edited Aug 29, 2012 12:08PM) (new) - rated it 4 stars

Luu Kate wrote: "To si to už přečetla?? :D Wow! Já se nemůžu dočkat dne, kdy mi kniha dorazí domů."

Jup ^^ Pre mňa tam boli iba štyria autori, ktorých som predtým nečítala, takže to bolo príliš lákavé na odkladanie ^^

Leca Mhm, zatím jsem přelouskala první tři a tu od Richelle. A dalo by se říct, že s hodnocením těch prvních tří kousků s tebou do písmenke souhlasím... Ále jsem VA freak, a cokoli, kde se vyskytuje D, je pro mě wow, tak se vzdávám nezaujatého hodnocení - a zaujatě se přiznávám, že jsem hltala každé slovo :-D