Alexandru Jr.'s Reviews > A Sketch of Morality Independent of Obligation or Sanction

A Sketch of Morality Independent of Obligation or Sanction by Jean-Marie Guyau

Apr 24, 12

Read from April 20 to 24, 2012

intentia globala a cartii e una cu care empatizez.
e o incercare de a 'naturaliza' morala, a sterge ruptura dintre lumea 'datoriei morale' si cea a 'actiunii instinctive'.
si merge pe o strategie similara cu cea a lui spinoza, de exemplu - actiunea morala e interpretata ca actiune fireasca pentru fiinta umana.
or, daca e fireasca, atunci nu e ceva care vine in urma unei 'obligatii' sau 'sentimentului datoriei', perceput ca ceva exterior tendintelor noastre naturale. si, daca nu e vorba de obligatie, atunci nu mai poate fi vorba de a 'condamna' / 'sanctiona' vreo actiune pe criterii morale.
asadar, guyau incearca sa identifice cateva 'echivalente' ale datoriei - adica aspecte ale fiintei noastre care ne 'imping' sa actionam moral - si sa critice diferite forme si justificari ale 'pedepsei' pe care o considera ceva imoral prin definitie.
ideea centrala imi e fff simpatica - si tot asa imi sunt si multe pasaje - dar cartea e tare inegala.
si ma tot enervam uneori :)
likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read A Sketch of Morality Independent of Obligation or Sanction.

04/20/2012 page 45
show 9 hidden updates…