Branwen's Reviews > The Hunger Games

The Hunger Games by Suzanne Collins

Apr 16, 12

bookshelves: fantasy, temno, antiutopie, próza, favorites
Read from April 15 to 16, 2012

** spoiler alert ** včera byla hit Pevnost Boyard, dneska Fear Factor... jak daleko je ještě k Hunger games?

na první pohled vcelku průměrná fantasy. hlavní hrdinka pochází z chudých poměrů a po smrti otce se musí naučit lovit, aby zabezpečila zbytek rodiny. pak tu máme zlý systém, který hlavní hrdinku náhle vytrhne z všedního života a donutí ji bojovat s třiadvaceti záporáky o holý život - pokud vyhraje, zajistí jí to slávu a bohatství.
problém je v tom, že těch třiadvacet záporáků se, až na několik málo výjimek, v ničem neliší od hlavní hrdinky. mají svoje rodiny, o které se starají, a svoje životy, o které bojují. a všechno jsou to děti od dvanácti do osmnácti let.
Hladové hry mají být jakousi slavností skončení dávné války a mají symbolizovat sebeobětování a odpouštění (bohatství pro vítěze). ve skutečnosti mají lidem ukázat, kam vede vzpoura a připomínat jim, kdo drží v rukou jejich životy. nejen, že jim vezmou každý rok čtyřiadvacet dětí a naženou je do arény, kde je nutí pobíjet se mezi sebou, ještě to prezentují jako zábavu a nutí všechny, aby se dívali.
soutěžící se tedy nemusí snažit jen o přežití, ale také aby se zalíbili divákům a hlavně sponzorům. protože když máte sponzory, můžete dostat chleba ve chvílích hladu nebo třeba lék, když jste nemocní. a diváci jsou krvelační, takže nejlépe se jim zalíbíte, když budete co možná nejbrutálněji vraždit ostatní.
pokud ovšem nejste hlavní hrdinka a nepokusíte se na to jít jinak...

každopádně jsou Hunger games jedna z nejlepších knih, jaké jsem poslední dobou četla a pilně se chystám na další dva díly. co se týče filmu, nebyl sice tak dobrý jako kniha, ale zase kniha je vyprávěná ich formou v přítomném čase, takže kromě Katniss o nikom a ničem moc nevíte, zatímco film vás nechá nahlédnout i dál. např. scéna po smrti Rue se mi líbila více ve filmu než v knize (ale třeba je ta filmová popsaná v dalším dílu)
Likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read The Hunger Games.