Veronika's Reviews > Padlí andělé 2: Aerie a Zúčtování

Padlí andělé 2 by Thomas E. Sniegoski
Rate this book
Clear rating

by
4093507
's review
Apr 17, 2012

liked it
Read from April 10 to 16, 2012

Aaron Corbet se stále ještě pohybuje spíše v Nephilimských plenkách, musí se toho ještě hodně naučit. Jako Vyvoleného z proroctví, které má přinést klid všem padlým andělům, je neustále pronásledován vychytralým Verchielem. Ten je pro dosažení svého cíle schopen stále zvětšujících se ohavností. Před Aaronem stojí velmi obtížný úkol. Musí se spojit se svojí andělskou částí a ochránit obyvatele nalezené Aerie. Ani na chvíli mu není přáno oddychu.

Stejně jako tomu bylo i u předchozí knihy o Nephilim Aaronovi, jsou i zde obsaženy dvě části. Kdybych se na ně měla podívat po stránce děje a čtivosti, nyní bych dala palec nahoru spíše té druhé. U prvního dílu to pro mě osobně bylo naopak. Když jsem se do knihy začítala, dalo mi opravdovou práci, než jsem se zvládla prokousat Aerie. U Zúčtování už to pro mě bylo opravdu více čtivé.
Nedokážu si představit, jak to autor vlastně dělá. Nejprve napíše (pro někoho) trochu nudnější část a pak se to otočí a čtenář čte jako blázen. Řekla bych, že to bude také zvolenou délkou kapitol u jednotlivých částí. V první jsou opravdu dlouhé, proto možná ten děj tak pomalu plyne. U Zúčtování už to jde samo a čtenář se rychle dočká, snad vítězného, konce. Může to být také tím, že u Aerie je obsaženo velké množství přemýšlení a filosofování jednotlivých postav o tom a tamtom. Ne každý si libuje v myšlenkových pochodech andělských bytostí, které jsou opravdu rozsáhlé.
V knize se opět střídá velké množství pohledů postav, takže se čtenáři dostane opravdu hodně informací. Některé jsou občas až padlé na hlavu, ale v konečné fázi si najdou své opodstatnění. Pro čtenáře může být také odlehčením celého čtení pes Gabriel, který se vyskytuje i v prvním dílu. Ten opravdu dokáže celé to dílo odlehčit a čtenář se při jeho pasážích i zasměje. Když vezmeme v potaz, že se schyluje k obrovské válce, a Gabriel pořád myslí na to, kde by si urval kus žvance.

Jak jsem již zmínila výše, prokousat se první částí byl pro mě doslova nadlidský úkol. Neříkám, že by ta část nebyla zajímavá, ale vyskytovalo se tam až příliš velké množství různých úvah. Tento fakt u mě rozhodně ubral na čtivosti a byla jsem poté hodně zvědavá, jak to bude probíhat u druhé části. Ta u mě pak zabodovala a opět jsem se mohla plně ponořit do čtení. Děj pak ubíhal sám od sebe a celkově se to hezky četlo. Samozřejmě, že jsem tam našla i několik pasáží, které jsem tak nějak nechápala. Proč se autor v nějaké kapitole zabývá tím, jak se cítí myš? Pak se to ale tak hezky propojilo, že mi to ani nepřišlo divné.
Z prvního dílu víme, že hrdinové hledají Aerie, bájné místo, kde žijí andělé a nesužuje je strach z Mocností. Přiznám se, že jsem byla Aerie hodně zklamaná. Nejen, že se v knize nijak neskloňuje a vlastně ani nevím, jestli je to on ona nebo ono. Vyobrazení toho prostředí jsem si představovala úplně jinak. Spíše jako nějaký palouk plný rozkvetlých stromů a květin, kde zpívají ptáčci a cvrlikají cvrčci. Ale to, s čím přišel autor, tak tomu jsem musela dát palec dolů.
Postavy samotné jsou stejné jako dříve, jenom Aaron se snad konečně odhodlá přijmout svoje poslání. Každého ale určitě zaujme chování Verchiela, velitele Mocností. Pro mě jakoby představoval nějakého diktátora, který sice chce pro lid to nejlepší, ale zachází až příliš daleko, stává se z něj zrůda na duši i na pohled. Vývoj jeho postavy je pravděpodobně nejzajímavější. Z počátku se zdá, že opravdu vykonává Boží rozkazy a snaží se svět vyčistit od zlého. Poté, jako by mu přeplo a začal páchat zvěrstva.
Tomuto druhému dílu jsem se rozhodla dát stejný počet hvězdiček jako prvnímu. Znamená to tedy tři hvězdičky pro Aerie a Zúčtování. V jistých ohledech mě autor zklamal a někde zase překvapil. Oba díly se mi líbily tak nějak nastejno a nevidím v nich nějaké velké rozdíly. Jedna část je dobrá a další pak pokulhává. Pokud se nepletu, tak má být ještě jedna kniha s Aaronem. Sice si nedovedu představit, co se tam pořádně bude dít, i tak jsem ale zvědavá.
flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Padlí andělé 2.
Sign In »

No comments have been added yet.