Sue's Reviews > Strach múdreho muža

Strach múdreho muža by Patrick Rothfuss

Apr 16, 12

bookshelves: 5-stars, a-must-read-books, epic-win, favourite, magic, i-own, for-review
Read from April 04 to 12, 2012 — I own a copy

Geniálny príbeh
Patrick Rothfuss znovu dokázal, že je majster slova. Kniha je popretkávaná síce dlhými, ale pútavými opismi, ktoré nenudia. Rothfuss vyberá slová tak geniálne, že do seba zapadajú ako dieliky jednej obrovskej skladačky. V niektorých knihách sú dlhé opisy na škodu. Spomaľujú dej. Avšak v Strachu múdreho muža elegantne dotvárajú celý príbeh, pomáhajú vám lepšie si predstaviť postavy, prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva a všetky dôležité detaily. Autor popustil uzdu fantázie, čo je obrovským plusom pre knihu. Okrem mágie sa tu stretnete aj s Ríšou víl, ktorá je tajomná. Príbeh, ktorý nám autor naservíroval je plný príjemných aj menej príjemných prekvapení (čo sa týka deja), skvelých postáv, už spomínaných kvalitne napísaných opisov a nejedného príbehu, ktorý vás chytí za srdce. Okrem Kvotheho dobrodružstiev práve tieto príbehy som mala na knihe najradšej. Rothfuss ich opísal s takou gracióznosťou, že vám budú rezonovať v mysli ešte dlho po prečítaní knihy.

Nekrvácajúci, tajomný, kráľovrah
Kvothe dospieva a osud mu pod nohy hádže nejedno poleno. Všetky udalosti utužili jeho charakter. Stále sa snaží nájsť vrahov rodičov a svojich najbližších. Dozvedá sa nové skutočnosti. Dokáže sa vynájsť aj v situáciách, v ktorých by to iní už vzdali.

Ďalší, ktorí zaujali
V knihe dostávajú viac priestoru aj vedľajšie postavy. Spoznáte lepšie Simona aj Willema. Obľúbite si tajomnú Auri. Budete sa smiať na výrokoch profesora Elodina, ktoré ma dostávali do kolien. Okrem starých známych spoznáte aj nové postavy či už kladné alebo záporné. Z nich mi najviac utkvela v pamäti Felurian. Jej postava bola príjemným oživením príbehu. Ešte je tu Denna, postava, ktorú som v Mene vetra nemala veľmi v láske. V Strachu múdreho muža som si ju obľúbila a lepšie pochopila jej činy. Jej postava je komplikovaná, čo sa mi naozaj páči. Pre všetky svoje činy má svoje dôvody. Postavy sú prepracované až do špiku kostí a budete radi, že Rothfuss si dal na čas a prehĺbil ich charaktery.

Pravda či klebety?
Návštevníci hostinca Míľnik rozprávajú príbehy o Kvotheovi, ktoré počuli. Kvothe si ich starostlivo vypočul a dozvedel sa zaujímavé veci. Ale pravdu vie iba on sám a teraz sa o ňu podelí s Kronikárom.

Fantasy ako sa patrí
Rothfuss napísal jedinečný príbeh, ktorý vás chytí za srdce a nepustí pokým neprečítate posledné slovo epilógu. Svojou fantáziou vám neraz vezme dych a zanechá vás s nechápavým výrazom pri zdanlivo nevysvetliteľných situáciách, ktoré vám po ďalších prečítaných stránkach budú dávať zmysel. Budete v duchu tlieskať autorovi ako bravúrne príbeh premyslel.

Preklad na špičkovej úrovni
Nedá mi nepochváliť pána prekladateľa. Preklad knihy je naozaj bravúrny. Neruší, pán prekladateľ vyberal naozaj vhodné slová, vďaka, ktorým príbeh plynul prakticky sám.

Kniha, ktorá nesmie chýbať na vašej poličke
Strach múdreho muža je príbeh o Kvotheovi, ktorý po odchode z univerzity odchádza do Severenu. Tu nastupuje do služby maera Alverona. Je poverený úlohou zbaviť sa banditov, ktorý okrádajú na kráľovských cestách. Kniha je strhujúci príbeh odvážneho hrdinu, ktorý zažíva dobrodružstvá, ocitá sa v Ríši víl a spoznáva pre neho doposiaľ skryté zákutia života. Príbeh vás vtiahne do deju a nepustí vás pokým neprečítate poslednú stránku. Nenájdete tu jediné hluché miesto alebo časť, ktorá by vás nudila. Ba naopak, budete dychtivo prevracať stránky, aby ste zistili čo všetko Kvothe ešte zažil a aké nástrahy mu skrížili cestu.
likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Strach múdreho muža.

04/04/2012 page 11
04/07/2012 page 68
8.0% "Kvothe pod vplyvom drogy :D :D :D"
04/08/2012 page 115
14.0% "Elodin :D :D :D :D :D"
04/09/2012 page 130
16.0% "ach bože toto hádam nie *facepalm*"
04/10/2012 page 305
36.0% "neznášam Ambroseho :/"
04/10/2012 page 420
50.0% "usmievam sa ako mesiačik na hnoji, nechcem ju dočítať :(" 1 comment
04/11/2012 page 500
60.0% "človek by aj knihu na chvílu odložil no dá sa to"
04/11/2012 page 550
66.0% "tie geniálne skvelé reálne vynikajúce opisy ma dostávajú do kolien ♥♥♥" 12 comments
04/11/2012 page 720
86.0% "úúúúúúúúúúúúúžasnééééééééééééééé ♥♥♥♥♥"
show 2 hidden updates…

dateDown_arrow    newest »

message 1: by Madeleine (new) - added it

Madeleine aaaaaaaaaaa ty si ma predbehla :/

message 2: by Sue (new) - rated it 5 stars

Sue potom ti ju s kludným svedomím môžem požičať :)

message 3: by Madeleine (new) - added it

Madeleine ale potom ju dostanes naspat asi uz iba ako salat XD

message 4: by Sue (new) - rated it 5 stars

Sue tak si budeš môcť nechať :P

message 5: by Madeleine (new) - added it

Madeleine by som ti to nosila po strankach :D

Domčo Sue? podarilo sa ti ju zachovať ako novú? :D myslím Strach

message 7: by Sue (new) - rated it 5 stars

Sue hej hej nerozpadnutú, každá stránka na svojom mieste, ešte sa môže čítať dalej :)

Domčo ani prelomená? to ako robíš? :D zdesený pohľad :D

message 9: by Sue (new) - rated it 5 stars

Sue no tak je tam jeden pás, ale nejak extra výrazne zničená nie je :) starala som sa o nu v rukavičkách a zbytočne neohýbala :)

message 10: by Madeleine (new) - added it

Madeleine si sa mi o nu pekne starala :P:D

Domčo :D ja som taký úctivý nebol... :D ja sa s tým predsa nebudem mordovať, každú stranu si tam pevne držať, aby "neodletela" :D

message 12: by Sue (new) - rated it 5 stars

Sue jaj Domčo :D ale ku knihe sa máš správať ako k najlepšej kamarátke, ktorú máš rád a nedal by si ju za nič na svete :)