Bartek's Reviews > Bez śladu

Bez śladu by Harlan Coben
Rate this book
Clear rating

by
992281
's review
Jul 31, 2008

it was ok
Read in July, 2008

** spoiler alert ** Początkowo odstraszyła mnie pochwała autorstwa Dana Browna, pisarzyny od "Kodu Leonarda Da Vinci". Właśnie dlatego, że jest pisarzyną...
Harlan Coben mnoży wątki, a tempo akcji może zapierać dech w piersi. I tak, niezależnie od domysłów, jesteśmy zaskakiwani: inna sprawa, że część tych zaskoczeń wynika z MacLeanizmu polegającego na chwycie typu "wtedy wszedł do pokoju, a to co tam zobaczył...", oczywiście nie dowiadujemy się co, zdradzone to jest wraz z końcem intrygi. A bywa denerwujące, zwłaszcza jeśli podobnego chwytu używa autor nadmiernie często. W "Bez śladu" lekko przekroczył granicę, ale mimo to książka wciąga.
Bo, w przeciwieństwie do MacLeana, Cobenowi nieobcy jest dystans i ironia. Oczywiście teoretyk literatury mógłby wspomnieć o wielopoziomowej narracji. Złośliwe uwagi dotyczą tyleż bohaterów, ile własnego warsztatu pisarskiego. Mają pewien urok, ale podejrzewam że fani Chandlera mogą trochę kręcić nosem na takie, było nie było, komiczne chwyty.
Coben nie popełnia błędu innych autorów sensacji: nie stara się wprowadzić mętnej pseudopsychoanalizy, nie zagłębia się w emocje: jest oszczędny pod względem epatowania szczegółami rozmyślań. I dobrze temu wszystkiemu służy ironia i dystans.
Myron Boltair okazuje się nadal tęsknić do wyczynowej koszykówki. W tej powieści przekona się, że to marzenie jest nie do zrealizowania. Co więcej, wyjdą na wierzch nieciekawe wątki związane z kontuzją. Kolejna zagadka kryminalna, rozwiązana przez trio Myrona, Wina i Esperanzy dodaje nowe rysy do tych postaci: widać że to paczka przyjaciół. Ale widać też, że każdy ma swoje tajemnice- te o których wie i nie chce się nimi dzielić i te, do których, chcąc nie chcąc dociera...
Dałby jeszcze pół gwiazdki, ale nie ma takiej możliwości... :]
flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Bez śladu.
Sign In »

No comments have been added yet.