Arvis's Reviews > The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans by James Fenimore Cooper

M_50x66
Feb 28, 12

Read in November, 2011

Dž. F. Kūpers ir 19.gs sākuma rakstnieks. Viens no viņa pazīstamākajiem romāniem, ja ne pats pazīstamākais, ir "Pēdējais Mohikānis". "Pēdējā Mohikānī" tiek stāstīts par divām angļu ģenerāļa meitām un viņas pavadošo virsnieku, kuri tiek ierauti piedzīvojumiem bagātā ceļojumā gan sadraudzējoties, gan sanaidojoties ar indiāņiem.
Romāna darbība notiek 18.gs Ziemeļamerikā, laikā, kad notika karš starp Franciju un Lielbritāniju. Tomēr mežos pastāvēja tikai indiāņiem saprotami likumi un paražas, ko savā labā izmantoja abas karojošās puses, noslēdzot sabiedroto līgumus ar daudzām indiāņu ciltīm. Sižets sastāv no galveno varoņu ceļojuma no viena forta uz otru un došanos uz indiāņu ciematu, jo, pašsaprotami, ceļojums neizdevās tik gludi kā bija paredzēts. Savā ceļā viņi sastapa trīs jaunus draugus - izbijušu angļu izlūku un divus indiāņus. Kā izrādās, indiāņi, tēvs ar dēlu, ir pēdējie no Mohikāņu cilts, no kā radies romāna nosaukums. Romāna gaitā notiek dažādi negaidīti pavērsieni, kas liek varoņiem izvēlēties un liek pieņemt riskantus lēmumus.
Romāns ir interesants dēļ detaļām, kuras parasti liktos mazsvarīgas bet ir nozīmīgas indiāņiem, un dēļ tā, ka ļauj lasītājam justies kā indiānim, kuram ir ļoti asas maņas un kurš pamana katru sīkāko detaļu. Kā arī autors ir izmantojis ļoti daudz metaforu, kas ir saprotami dēļ indiāņu skatu punkta. Tāpēc, ka darbs ir sarakstīts 19.gs sākumā, autors izmanto daudz senvārdus, piemēram, vietu, ūdeņu nosaukumus, mērvienības u.c. Tomēr tad, kad lasītājs iemācās varoņu vārdus (kuri daudziem personāžiem ir divi un tāpēc var rasties pārpratumi), teksts ir viegli uztverams un saprotams. Lasot grāmatu, tā liek lasītājam domāt, vai viņš, ja tur atrastos, to būtu pamanījis un ko viņš darītu situācijās, kad nepieciešama vēsa galva.
Manuprāt, grāmata ir ļoti interesanta un aizraujoša, un es šo grāmatu salīdzinātu ar Sūzenas Kolinsas grāmatu "Bada Spēles", jo, lai ko man vajadzēja darīt, es nevarēju beigt lasīt, lai tikai uzzinātu kas notiks turpinājumā.
Visā visumā grāmata varētu patikt jebkuram, jo grāmatā ir gan daļa no piedzīvojumu grāmatām, gan daļa no detektīviem, gan daļa no vēsturiskiem notikumiem. Bet es iesaku to izlasīt ikvienam, kuram indiāņu dzīvesveids šķiet fascinējošs.
1 like · likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read The Last of the Mohicans.