Sli's Reviews > Fatelessness

Fatelessness by Imre Kertész

2719661
Feb 01, 12

Read in February, 2012

Najčudniji opis logora do sada. Glavni lik nije svjestan, a niti se trudi to biti, događaja oko njega. Uostalom ima i pravo što je tako udaljen od svega, jer događaji u logoru su potpuno nesuvisli, besmisleni. Na početku, udaljenost je uvjetovana više njegovim dječaštvom, nevinošću i naivnošću, a kasnije njegovim nestajanjem. Doslovno, glavni lik nestaje - dezintegrira se i propada u tjelesnom smislu, a u duševnom od njega ostaje samo poluugašeni "plamičak života". "Kompozicija staje".
Upravo to nestajanje, po mom mišljenju, zajedno s načinom pripovijedanja iz perspektive otuđenog protagonista čini ovo djelo tako snažnim i nezaboravnim iskustvom.
Nesumnjivo, sudbine ni nema - sve je sloboda, ili slučajnost (kako god želite). A što smo mi učinili s tom slobodom? Što smo požnjeli? Ljudske olupine i užasne sudbine koje su produkt upravo te slobode. Slobode ratovanja, slobode mučenja, slobode logora, slobode lišenja sve do jedne ljudske osobine.
To je ono što poručuje "Čovjek bez sudbine" i njegovo otuđeno svjedočanstvo vremena nečovječnosti i okrutnosti.
likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Fatelessness.