Hamed Mohamadkhani's Reviews > در جستجوی زمان از دست رفته، کتاب سوم: طرف گرمانت 2 و 1

در جستجوی زمان از دست رفته، کتاب سوم by Marcel Proust
Rate this book
Clear rating

by
7060
's review
Feb 16, 2012

really liked it
bookshelves: classic-novels
Read from January 13 to February 16, 2012

"در جستجوی زمان از دست رفته"، شاید متفاوت ترین کنابی است که هر کسی ممکن است در سراسر عمرش بخواند.برخورد اولیه خوانندگان کتاب نیز از یکی از این دو حالت خارج نخواهد بود: یا پس از تحمل کردن رنج بسیار و حداکثر 100 صفحه از جلد اول کتاب، آن را به قفسه کتاب هایی که هرگز نخواهند خواند منتقل می کنند، یا چنان شیفته و حیرت زده می شوند که به قول مترجم بزرگ کتاب، مرحوم مهدی سحابی، این کتاب آنها را از آن خود خواهد کرد.

حقیقت این که بنده شخصا هیچگاه بنا نداشتم که این کتاب را بخوانم، چرا که کریستین بوبن، نویسنده ای که بسیار دوستش دارم، در کتاب نور جهان در بخش مربوط به بررسی آثار ادبی، این کتاب را از جنس تاریکی و افسردگی معرفی کرده بود، در حالی که "ابله" داستایوفسکی را از جنس نور و امید. وقتی ابله را خواندم و لذت بردم، گمان کردم حتما نظر بوبن در خصوص کتاب جستجو صائب است.

اما در همان ایام شبکه بی بی سی مستندی راجع به مرحوم مهدی سحابی، مترجم کتاب پخش کرد که محتوای مستند و شخصیت ویژه مرحوم سحابی، بنده را به شدت برای خواندن این کتاب تحریک کرد. این بود که کتاب را تهیه کردم و در آذر ماه سال 1389 شروع به خواندن آن کردم. البته پیش از تهیه دوره 7 جلدی کتاب، ابتدا کتاب کوچکی به نام "گزیده هایی از در جستجوی زمان از دست رفته" به قلم و انتخاب مرحوم سحابی تهیه کردم که مقدمه بسیار روشنگری داشت و جملات برگزیده کتاب را در خود داشت. با خواندن برخی از این جملات بود که تمام شک من در شروع کتاب بر طرف شد.

پر واضح است که بنده در برخورد اولیه با این کتاب، در دسته دوم اشاره شده در ابتدای این مطلب قرار گرفتم: حیرت زده و شگفت زده، شیفته و تقریبا مدهوش! یک ماژیک هایلایت نارنجی در هنگام مطالعه کتاب داشتم که جملات زیبای کتاب را با آن علامت گذاری می کردم. گمان می کنم 100 صفحه اول جلد اول بیشتر از سفید، نارنجی شد!!

کتاب جستجو، کتابی است پیرامون جزئیات، جزئیات روح آدمی، رفتار آدمی، ارتباط انسان ها در اجتماع، مفاهیم زندگی فردی و اجتماعی مانند عشق و نفرت و دوستی و هنر و ... و حتی جزئیات طبیعت و اشیاء بی جان و هر چیزی که حتی فکرش را هم نمی توانید بکنید که اصلا بتوان توصیفش کرد! اما جزئیاتی که در این کتاب می خوانید، مطمئنا در هیچ کجای دیگر نه خواهید دید و نه خوایهد خواند.

مسلما این کتاب برای کسانی که دنبال خواندن یک رمان روان، یا حتی یک داستان به اصطلاح با سر و ته هستند مناسب نیست. این کتاب از جنس زندگی است، و مانند خود زندگی در یک بستر روان و جاری حرکت می کند و شکل می گیرد. بنابراین اولین ویژگی لازم برای خواننده این کتاب، صبر است.

به یاد می آورم شب هایی را که از نیمه گذشته بودند و در برخورد با برخی از جملات کتاب، دوست داشتم بلند فریاد بزنم و اظهار شگفتی کنم، یا با دوستی تماس بگیرم و برایش کمی از لذتی که برده بودم را بازگو کنم. اینها را می نویسم تا خواننده این سطور به عمق تاثیری که این کتاب دارد پی ببرد.

جلد اول کتاب سراسر دارای این فضا بود. جلد دوم کمی کمتر، چرا که بیشتر به بررسی فضاهای هنری مانند نویسندگی یا نقاشی می پرداخت، که شاید به دلیل بیگانگی من، کمتر آن حس جلد اول را ایجاد می کرد.
جلد سوم در چاپ فارسی کتاب، خود شامل دو جلد است: طرف گرمانت یک، که بیشتر به زندگی اشراف در بستر روابط اجتماعی و فضای سیاسی فرانسه در اوایل قرن بیستم می پردازد، و به دلیل خاص بودن موضوع و عدم آشنایی خواننده ای مثل من به آن فضا و فرهنگ، جذابیت های لازم را ندارد. و طرف گرمانت دو، که در حال حاضر مشغول خواندنش هستم، وفضای نزدیک تری به جلد اول دارد که سراسر لذت است و حیرت.

امیدوارم با این معرفی نسبتا کوتاه، توانسته باشم خواننده را به خواندن این کتاب ترغیب نمایم، چرا که واقعا این کتاب گنجی است در دسترس، که حیف است دیده و خوانده نشود.

یاد استاد مرحوم مهدی سحابی را بزرگ و گرامی می دارم که در تلاشی یازده ساله، بدون هیاهو و ادعا، چنین لطف بزرگی را نصیب جامعه کتابخوان فارسی کرد که شاید از عهده هیچ کس دیگری جز خود ایشان بر نمی آمد. ترجمه کتاب بی نظیر است، حتی با ترجمه های دیگر خود استاد سحابی متفاوت است. ایشان به زیبایی تمام موفق شده اند علاوه بر منظور و محتوا، لحن نویسنده را نیز در ترجمه منتقل کنند. روحشان قرین آرامش باد


1 like · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read در جستجوی زمان از دست رفته، کتاب سوم.
Sign In »

Reading Progress

01/14 page 492
61.0%
07/01 marked as: read
show 1 hidden update…

No comments have been added yet.