Yoanna's Reviews > Szachownica flamandzka

Szachownica flamandzka by Arturo Pérez-Reverte

Dec 12, 11

Read from December 03 to 12, 2011

Terrible! Nie zapisalam swojej oceny "nie podobalo mi sie" tylko ze wzgledu na potencjalnie cudownie rozlegly i gleboki temat jakiego podjal sie Perez-Reverte - malartwo, szachy, muzyka i gry rzeczywistosci. Niestety na tym koniec. Garsc swietnych teorii, wzietych z innych ksiazek, zbyt pewnie trudnych dla przecietnego zjadacza powiesci wspolczesnych, zmielonych w papke i podana w sposob, jaki uwlacza inteligencji czytelnika na nieco wyzszym poziomie. Moja ciekawosc na temat symboliki malartswa flamandzkiego, muzyki Bacha czy teorii bytow zostala zamordowana calkiem banalnie- wszystko zostalo mi wyjasnione natychmiast, na wypadek, gdybym musiala zbyt daleko szukac.
Bohaterowie, sa przerazliwie plascy i nijacy. W zaden sposob nie mozna sie ani z nimi zidentyfikowac ani ich potepic. Nawet morderca, ktorego odkrycie ma zaszokowac, jest w gruncie rzeczy jednowymiarowy, zamiast stac sie postacia ciekawa i zlozona. Ostatecznie i on zostaje wyprany z jakichkolwiek szarosci i rozgrzeszony dzieki swoim motywom i nieuchronnemu koncowi. Watek wspolczesny zupelnie zbanalizowal te powiesc, czego zreszta calkiem sie spodziewalam, majac w pamieci proby innych pisarzy.
Nie sposob nie wspomniec samego jezyka, ktorym to "dzielo" zostalo napisane, jezyka, ktory chwilami probuje byc poetycki niemalze jak u Prousta ale wypada zalosnie i nieznosnie manierycznie. Podejrzewam, ze polskie tlumaczenie przyczynilo sie jeszcze do pogorszenia jego jakosci. Zamiast glebi, symbolizmu, tajemniczosci otrzymujemy etykietki ubrane w opisy (np. zamyslonej Julii chodzacej w strugach deszczu, wielokrotne powtarzanie tych samych epitetow, przypominanie o "glebi" obrazu i przemieszaniu plaszczyzn, po ktorych poruszaja sie bohaterowie w jego analizie, szachowe teorie freudowskie wyjasnione do ostatniej watpliowsci). Wszystko zostalo wiec w tej powiesci nazwane po imiemiu, znow na wypadek, gdybysmy byli niezbyt inteligentni. Nie wiem tylko, czy autor rzeczywiscie nie wierzy w inteligencje czytelnika, czy sam cierpi na jej niedostatek. To juz chyba wole Agate Christe - przynajmniej nie udaje gornolotnosci.
likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Szachownica flamandzka.