Szytrus's Reviews > Dwanaście

6220051
Oct 12, 11

bookshelves: polish-literature
Read from October 08 to 10, 2011

Kryminał znaczy główny bohater. Bez świetnego zbudowania postaci w tym gatunku nici. Świetlicki uwielbia Chandlera. Nie pisze jednak klasycznego czarnego kryminału. Jak to często współcześni, tak i on pogrywa sobie z gatunkiem. Bohater jest, a raczej był detektywem w dzieciństwie, grając w młodzieżowym serialu wątpliwego gatunku (produkcja PRL). Zwie się na mieście "mistrzem". Bohater pije, czasem nawet whisky, ale przede wszystkim czystą. W ilościach całkowicie przekraczających granicę uzależnienia. Bohater rozwiązuje zagadkę, choć brak tu właściwie zapisu jego procesów logicznych. Przebiegają one jakimiś krętymi nietrzeźwymi ścieżynami. Ma nawet dziennik, w którym dwa razy coś zapisuje. Bohater ma pistolet, który leży na szafie zawinięty w szmaty. Bohater nie jest przystojny, ani nieprzystojny, on tylko "utył, spuchł i posiwiał".
Ten oto bohater nie posiada dowodu, telefonu, konta w banku ani pracy. Jego myśli są więc kąśliwym komentarzem do tej rzeczywistości, do której całkowicie nie przystaje. Dla mnie nie jest to jedynie tanie wyśmianie TVN, polsko-katolickiej mentalności, pracy mediów, układzików a także zamiłowania młodych ludzi do napoju redbull i modnego słownictwa. Dla mnie jest to szczere, poparte konstrukcją bohatera, za którego poglądami stoi jego życie. Za bohaterem jeszcze dalej stoi sobie ukryty Świetlicki, który jeszcze mocniej utwierdza mnie w szczerości tego sarkazmu. Patrzy się na to i już w sumie nie wiadomo, kto w Krakowie ma bardziej beznadziejne życie. Ta podstarzała gwiazda kina dziecięcego i alkoholik, czy młoda modna młodzież. W każdym razie to mistrz w drodze jakiegoś procesu myślowego, którą jest ta cała narracja, wyjaśnia sobie świat i zaprowadza ład i porządek.
1 like · Likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Dwanaście.

message 1: by Mateusz (new)

Mateusz Produkcja PRL implikuje "wątpliwość" gatunku? Chciałbym obejrzeć współczesny polski serial dla dzieci/młodzieży, który dorastałby do pięt tym peerelowskim.