علی's Reviews > The Mousetrap and Other Plays

The Mousetrap and Other Plays by Agatha Christie
Rate this book
Clear rating

by
4693
's review
Jun 18, 2007

it was ok
bookshelves: plays

در دوره ی نوجوانی ما، خواندن آثار پلیسی و جنایی بسیار رایج بود. تمام زنگ تفریح های مدرسه به بحث در مورد آخرین آثار پلیسی چاپ شده می گذشت. "مایک هامر"، "جانی دالر"، کاریل چسمان، و...البته آگاتا کریستی. تقریبن تمامی آثار آگاتا کریستی در آن سال ها توسط مترجمین حرفه ای و غیر حرفه ای به فارسی ترجمه می شد، و در کتاب های کیلویی گوتمبرگ (کیلویی ده تومان) به فروش می رسید. در سینماها هم فیلم های هالیوودی از آثار آگاتا کریستی کم نبودند. همه ی ما مشتری داستان های شب رادیو بودیم که اغلب سری داستان های پلیسی و جنایی بود. به همین دلیل، کمتر داستانی از آثار پلیسی به یادم مانده است. جز "تله موش" که سال ها بعد بصورت تیاتر تله ویزیونی اجرا شد، یا فیلم "قتل بر روی رود نیل" با بازیگرانی نظیر "دیوید نیون"، پیتر یوستینف و... با این همه لذتی که در آن زمان از خواندن آثار پلیسی و جنایی می بردیم، فراموش ناشدنی ست.
اغلب آثاری که به نام آگاتا کریستی در فارسی چاپ و منتشر شده، مانند کارهای عنایت الله شکیباپور، بیشتر بصورت ترجمه ی آزاد، یا تالیف اند، که چیزهایی از اثر اصلی با خود داشتند. "راز دودکش ها" هم زمانی توسط یکی از همین مترجمان که معروف به "مترجم بساطی" بودند، به فارسی منتشر شده است.
فکر می کنم "تله موش" برای بیست و هفت سال پیاپی در لندن روی صحنه بود. این نمایش نامه در اواخر دهه ی چهل، (!1349)، توسط گروه تماشا برای تلویزیون ایران تهیه شد. کارگردانی آن را نوذر آزادی بعهده داشت و بازیگرانش تا آنجا که به یاد دارم، عنایت بخشی، عزت پریان، پروین دولتشاهی، محمد گودرزی، محمد اسکندری، سیروس ابراهیم زاده و... بودند. برای عده ای که همدیگر را نمی شناسند، دعوت نامه ی گمنامی می رسد. آنها برای یک اقامت چند روزه به متلی دعوت می شوند. در یک شب برفی، مهمانان یکی یکی به متل می آیند و با هم آشنا می شوند. در همان شب یک نفر از مهمانان به قتل می رسد، و شب های بعد دیگری و ...

flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read The Mousetrap and Other Plays.
Sign In »

No comments have been added yet.