Petra Sýkorová's Reviews > Štvanice

Štvanice by Patricia Briggs

Mar 28, 2012

bookshelves: rc-review, czech, werewolves, romance, urban-fantasy
Read from March 26 to 28, 2012 — I own a copy

Na tuhle knihu jsem byla ohromně zvědavá, jde o spin-off sérii velice oblíbené vlkodlačí série Mercedes Thompson. Tu jsem dosud nečetla, i když se na ni chystám dlouho. Přece jenom nejsem velkou fanynkou vlkodlaků, protože jsem ještě nenarazila na takovou, která by mě naprosto uhranula.

Patricia Briggs píše už od roku 1990. Její první román, Masques, vyšel v roce 1993 a u čtenářů se nedočkal příliš velkého ohlasu. Patricia to ovšem nevzdala a napsala román Steal the Dragon (Riallina hra). Ten už se uchytl mnohem lépe u čtenářů i u kritiků. Od té chvíle její kariéra jen vzkvétala. Proto ji také nakladatel požádal, aby napsala příběh z prostředí urban fantasy. A ano, tak se zrodila oblíbena Mercedes Thompson.

Anna je vlkodlačicí tři roky a celtu dobu ve své chicagské smečce trpí. Přeměnili ji, protože se jim to prostě hodilo. Navíc ji její alfa "půjčuje" těm členům smečky, kteří jej něčím potěšili. Není tedy divu, že Anna přežívá jen tak tak a má strach ze všeho a všech okolo sebe. Její život se změní ve chvíli, kdy se rozhodne zavolat marokovi a sdělit mu, co se v Chicagu nejspíš děje. A tím se rozběhne něco, co by ji nikdy ani ve snu nenapadlo...

Charles je otcův zabiják. Když je potřeba něco rychle a důkladně vyřešit, pošle ho tam. Díky své práci se setká s Annou a ví, že tou, kterou ani nevěděl, že hledá. Jenže jejich budoucnost ještě není tak úplně jistá. Navíc se Charles musí postarat také o jednoho odpadlíka, který začal dělat problémy.

Jelikož jsem originál knihy nečetla, neposoudím, nakolik je mu český překlad věrný. Můžu ovšem říct, že se mi kniha četla velice dobře, jednotlivé řádky mi vesele odsýpaly, nic výrazně podivného mě při četbě nerušilo a já si tak mohla pořádně užívat samotný příběh. Jestli máte strach, že se v knize objeví jiné "názvosloví", než jaké znáte z Mercedes, bát se rozhodně nemusíte. Obě série překládá stejný člověk.

Protože šlo o mé první setkání s tímto vlkodlačím světem, měla jsem ze začátku problémy zvyknout si na několik věcí, napadaly mě různé otázky, nesrovnalosti či nedorozumění. Řekla bych, že člověk, který nezná původní sérii, se může na začátku ve vykreslení prostředí docela motat. Postupem četby vám ale autorka na plno otázek odpoví, i když bych tohle nastínění prostředí uvítala mnohem dřív. Možná to tak ovšem dělá v každé své knize, takže je to pro její styl normální.

Ze začátku jsem trochu měla problém přijmout samotnou hrdinku, protože mi jí z větší části bylo prostě líto. Musím ocenit, že Patricia dokázala věrohodně vystihnout pocity a chování člověka, který si prošel tím, co samotná Anna. A ke konci knihy mě velice potěšilo, že se konečně začala dostávat ze své ochranné skořápky. Těším se tak díky tomu na pokračování.

Co se týče Charlese... u toho jsem měla takový menší vzhledový zásek. Nemám zrovna v oblibě dlouhé vlasy až po pás, ať už je to indián nebo ne. Měla jsem tendenci si jej představovat spíš po svém a kdykoliv byl v knize zmíněný jeho vzhled, má představa šla rychle do kytiček a mě napadl tak akorát nějaký vrásčitý indiánský dědula z kovbojek. Neptejte se proč, moje představivost si někdy dělá, co chce.

Celkově mi příběh přišel dost zajímavý, ovšem místy zbytečně dlouhý, či až moc propracovaný. To samozřejmě není na škodu, je alespoň vidět, že autorka svou práci prostě neodflákla. Mě to ale někdy lehce brnkalo na nervy, protože jsem se chtěla přesunout už k nějaké té akci.

Oba palce nahoru za to, že se v knize nachází také novela Alfa a Omega, která dala za vznik samotné sérii. Bez ní byste plno věcí nepochopili a je moc dobře, že ji máte v jedné knize hezky po ruce. Kniha se mi líbila a dávám ji 4 hvězdičky, protože si tu pátou nechávám na další díl.

Pro všechny fanoušky Patricie mám dobrou zprávu. Možná se to k vám už doneslo, možná taky ne, ale Patricica se letos objeví v Česku. Přislíbila svou účast na knižním veletrhu Svět knihy, který se bude konat od 17. do 20. května v Praze - Holešovicích. Můžete tak popadnou nějaký svůj výtisk a nechat si jej podepsat od samotné autorky, a to u stánku nakladatelství FANTOM Print.

A ještě jedna zprávička na závěr. Série Alfa a Omega se letos také dočkala svého komiksového zpracování. V současné době v Americe vycházejí jednotlivá čísla časopisů. Doufejme, že se jednou objeví i u nás.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Štvanice.

03/26/2012 page 26
03/27/2012 page 118
39.0% 12 comments
show 5 hidden updates…

Comments <span class="smallText"> (showing 1-4 of 4) </span> <span class="smallText">(4 new)</span>

Gassa Doufam ze se bude libit - jedna z mych oblibenych. Jinak doporucuju nejdriv precist novelu alpha&omega. Pak dava ten zacatek mnohem vetsi smysl.

Petra Sýkorová Ona je ta novela přímo v knize, zrovna ji dočítám :)

Gassa Aha, tak to je super. Chci to koupit mamce a bala jsem se ze o tu novelu prijde. V anglickem vydani neni. Prosimte jaky je preklad, da se to?

Petra Sýkorová Gassa wrote: "Aha, tak to je super. Chci to koupit mamce a bala jsem se ze o tu novelu prijde. V anglickem vydani neni. Prosimte jaky je preklad, da se to?"

Překlad je dobrý. Nemůžu ještě posoudit, jak moc dobrý je, protože jsem knihu ještě nedočetla. Jsem zvědavá, jaké to bude. Ale celkově kniha vypadá hodně hezky. I po sundání kabátku je obal barevný :)