Veselin Nikolov's Reviews > Atlas Shrugged

Atlas Shrugged by Ayn Rand

Jul 25, 11

Read from July 24 to 26, 2011

Айн Ранд възпитава възрастни.

В Изворът го прави, като те вдъхновява да бъдеш предприемчив и професионалист.

В Атлас го прави, като те заплашва с разбойници, а разбойниците са хората, които искат да правят добро на останалите, като жертват себе си или други хора за целта. Тези, които искат да преразпределят богатство, което не са изработили. В съвременния свят могат да бъдат разпознати като политици, данъчни и тук-таме по някой мушмурок, който вярва, че може да не работи, а да яде.

Тегаво се чете, иска усилие на волята. Всичко казано би могло да се каже в 200 страници, а речите в стил Уго Чавес са напълно излишни. Но това е нейният начин да се изразява и трябва да бъде уважаван.

Отне ми няколко месеца, още повече си поставих за цел да я прочета в оригинал.

5 за философията и ефекта върху мен, но не мога да й дам 5 звезди, защото четивото е твърде дълго. Като дегенеративна болест е.
likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Atlas Shrugged.

07/24/2011 page 800
68.0% "Бавно развиваща се утопия."

dateDown_arrow    newest »

message 1: by Stefan (new)

Stefan Kanev Малък коментар:

Аз откривам, че дължината на книгите на Ранд е страхотен бонус, когато ги препрочиташ. Има много малки детайли и много красив език, на които човек може много да се наслади.

Допълнително, има цял долен слой от нюанси на идеите и, които забелязваш като четеш повторно.

Но, това е субективно мнение :)

Veselin Nikolov Предпочитам да ме вдъхновяват, а не да ме заплашват. За това Изворът ми харесва, а Атлас - не особено.

Ако съпоставим Атлас с творчеството на Солженицин, Суворов, Шаламов и т.н., вижда се че при преминаването от капитализъм към комунизъм Dagny, Rearden и останалите (включително James и Boyle) биха получили куршум в тила още в началото на книгата.