Moira's Reviews > Consuelo

Consuelo by George Sand
Rate this book
Clear rating

by
5694594
's review
Jul 09, 2015

really liked it
bookshelves: pozpátku, čj
Read from July 10 to 11, 2011

Snažím si urovnat myšlenky. Bolí mě hlava. Jsem zahlcena dojmy. Tak se to pokusím vzít od začátku.

Část příběhu, který se odehrával v Benátkách, nejspíše zapůsobil na mou romantickou dušenku. Zamilovala jsem si jej a přestože tuším, že je to právě naopak, považuju tu část, z mého pohledu, za nejpovedenější. Anzoletto byl jednoduše postava, která měla něco do sebe a i mistr Porpora se mi tam zdál "milejší". Snad jen Consuela mi neseděla, byla zakřiknutá, nebo spíše až moc důvěřivá, jako dítě. A možná že ta její nevinnost a naprostá absence sobeckosti společně s ušlápnutou pokorou udělalo z té části takový sladkobolný úsek.

Příběh se pak přelil do jiné části. Z počárku jsem si myslela, že automaticky, nijak drasticky či "křiklavě". Teď s odstupoem se mi to zdá trochu razící, avšak... takové příběhy mají být, ne? Překvapivé. :) Skoro je mi líto říct, že se mi ta číst moc nelíbila. Byla znovu perfektně propracovaná, avšak trošku mimo mou ligu. Probírala se tam témata, kterým ani nemůžu porozumět. Avšak... avšak přečetla jsem to a zas 'tolik' se nenudila. A to se mi bohužel dost často u starších knih stává. To je také fakt, který by neměl zůstat opomenutý. Na dobu, kdy byla kniha napsaná, je to určitě obdivuhodný příběh. Nejsem si jistá, kdy začala ženská emancipace a kdy se začali uznávat "volnější vztahy", ale tuším, že v té době to zas tolik "podporované" nebylo.

Poslední etapa knihy (možná by se dala rozdělit na dvě), podobnější první, mě už spíše unavovala. Přesto jsem trpělivě a nedočkavě ubíhala ke konci. Možná mě zklamal. Asi jsem čekala něco jiného. (A asi je mi z něj smutno. Možná jsem stále ještě v šoku, protože zbytek 'mě' stále dobíhá, zanechán v polovině knižky, když jsem tak hořečnatě spěchala ke konci.. :):

Kniha se četla dobře, byla pěkná, postavy byly jednoduše perfektní. "Nečekaně" na mě zapůsobil nejvíce Anzoletto, byl opravdu zářivá postava, kterou vás Sandová donutila si zamilovat a poté jí začít opovrhovat. Chjo.
Popravdě, dnes neznám žádného člověka podobného Consuele v první, druhé i třetí části knihy. Osobně určitě ne. A možná to jí dodává tu tajemnost, to jí dodalo to 'více', díky kterému mě příběh strhl. Jsem opravdu ráda, že jsem na knihu narazila. :)
(Asi už vím, proč mě tak bolí hlava. Někdy Sandová psala moc složitá a zdlouhavá souvětí. Děkuju pěkně.)
1 like · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Consuelo.
Sign In »

Reading Progress

07/10/2011 page 126
16.0% "V knihovně jsem narazila na tuto knihu a její jméno mi přiušlo známé. Consuela. Kde jsem to jen slyšela? Tak jsem (nedostatkem jiného čtiva) po knize sáhla. A jsem ráda. Příběh mě pohltil. Je psán strhujícím stylem, který se mě osobně dotýká, postavy jsou i za tu chvilku perfektně vykreslené a jejich pozice a úděl v příběhu je jasně dán. Cítím s nimi. Po dlouhé době se mi zase zdá, že mě nějaká kniha OPRAVDU zaujala."
07/10/2011 page 204
25.0% "Ten Anzoleto je HLUPÁK! Mám na něj takový VZTEK! Tak jak jsem si ho po prvních stránkách zamilovala, teď bych jej nejraději nakopla! Chudák Consuela, chuděrka moje, tohle si nezasloužila. A přes to všechno ještě stále doufá a je tak HODNÁ..."
07/10/2011 page 384
48.0% "Kniha se naprosto plynule a nijak agresivně přelila do úplně jiného děje. Stále je hl. p. Consuela, ale zdá se mi jiná. Odvážná. Jako by z dítěte v první části knihy vyrostla v odvážnou ženu. Přestože je teď sebevědomější a silnější osobností, více se mi líbil děj Benátek. Možná to bude tím, že jsem tomu dokázala lépe porozumět. Albert a jeho tajnůstkářství, složité duchovní problémy jsou opravdu zabíračka. :D"
07/11/2011 page 552
68.0% "A je tu zas. Anzoleto. A přestože je to tak velký zmetek a nejspíše s ním Consuela nebude šťastná, přesto doufám, že se dají zpět dohormady. Přijde mi to správné. :P (To ten můj pokřivený smysl pro to, co je dobré.. xD)"

Comments (showing 1-1 of 1) (1 new)

dateDown arrow    newest »

Moira Mám podivný názor. :D Není to ani pár hodin a už mi v hlavě klíčí zase odlišná myšlenka na celou knihu. Kostra - tudíž to, že je to strhující příběh, zůstává stejná. Jinak bych se tím nezabývala tak dlouho po dočtení, jinak by mě to nenutilo k zamyšlení ani bych si po ní nepovzdechla. Ale přesto tu ta nová myšlenka je. Totiž to, že to celé ke konci připomíná tak trochu frašku. Přes veškerou závažnost a v podstatě smutný tón příběhu začínám rozpoznávat jistý výsměch, který jsem tam pochytila. Možná je to jen doměnka mé pokřivené mysli, ale je to můj názor.. x)) Možná tam opravdu nic takového není. A možná že je. :D
Baví mě Albertova bláznivá zdrcující láska, která je silnější než jeho život (doslova), chování Porpory, posedlého slávou (i když to vlastně JE pochopitelné, ale deprimujícím způsobem komické) a nakonec i chování samotné Consuely. Neboli Útěchy. Zpětně mě pobaví vzpomínka na to, jak jí tak Albert oslovoval.
Doufám, že toto je můj poslední názor.. ;))


back to top