Kacennnka's Reviews > Hounded

Hounded by Kevin Hearne

Aug 28, 2012

bookshelves: 1-read-in-2012, 0-books-i-own, 2-read-in-czech, 0-favorites
Read from August 16 to 20, 2012

Atticus O'Sullivan se vydává za jednadvacetiletého vysokoškoláka, co vlastní malé okultní knihkupectví s lékárnou, ve volných chvílích se stará o trávník staré vdovy a nadevše miluje svého irského vlkodava. Ale realita je někde trochu jinde. Za jeho image obyčejného a potetovaného Ira se schovává pořádně mocný druid se zkušenostmi nasbíranými za dvacet jedna století a mečem Fragrachem, který už dobré dva tisíce let chce nejeden bůh. Po dlouhých staletích utíkání to ale Atticus vzdává. Už nemá náladu utíkat před Aengusem Ógem, keltským bohem lásky, a tak se připravuje na důležitý boj, jehož výsledek ovlivní nejen jeho život, ale celou existenci Tír na nÓg.

Kevin Hearne svůj příběh vystavěl na současném světě, břitkém humoru a keltských bozích v čele se sympatickým hrdinou v podobě druida. Rovnou přiznávám, že toho nadpřirozena je tam opravdu hodně. Hned na začátku příběhu se setkáváme s druidem, elementálem, keltskou bohyní smrti a čarodějnicemi - ale to je jen slabý odvar. Kromě řady všelijakého božstva, ať už keltského, severského v čele s Thórem, či Panny Marie nebo Buddhy, se budeme pohybovat v blízkosti vlkodlaků, upírů, démonů a dalších stvoření, na něž si nedokážu vzpomenout. Nicméně nadpřirozená stvoření nejsou tím, co by vás v knize mohlo rušit.

Hned od začátku na nás autor vybalil spoustu jmen, ještě ke všemu irských a pekelně krkolomných (pravé jméno Attica za boha nedokážu vyslovit!), a mluvil tak, jako by počítal s tím, že čtenář má do puntíku nastudovanou mytologii a navíc hodiny irštiny. Na začátku knihy jsem opravdu měla problém se v knize zorientovat. Jména se na stále nabalovala a navíc tam byla zmíněna jména i těch postav, které v knize vůbec nevystupují. S postupem času ale tenhle problém úplně zmizel a já si knihy užívala plnými doušky.

Akce se v knize dočkáme opravdu hodně. Hned na prvních stranách se setkáme s bojem, který je pouhým odvarem toho, co nás čeká v budoucnu. Bojových scén je tam víc než dost a jsou opravdu propracované. Velkým plusem je, že autor z Attica neuděl nezničitelného superhrdinu a několikrát mu šlo o život. V těch klidnějších scénách se na druhou stranu setkáváme s vtipnými dialogy, které celou knihu odlehčí a dodají jí na čtivosti.

Atticus je příjemným a sympatickým hrdinou. Je to ten typ člověka, kterého všichni znají, ale přesto nemá opravdové přátele. Atticus je vtipný, ironický, přátelský, chytrý, prohnaný a vypočítavý. A taky mocný. Atticus mi nijak k srdci nepřirostl. Ne, že by byl hrdinou špatným. Byl to spíš jen kluk od vedle, kterého vídám každý den, ale nijak ho neznám.

Postavou, kterou jsem si opravdu oblíbila, byl jeho pes Oberon. Asi si říkáte, že je to zvláštní, protože je to jen pes, ale to není pravda. Atticus naučil Oberana mluvit a telepaticky se spolu mohou bavit. A právě mělkost a ztřeštěnost Oberonova charakteru mě na knize tolik bavila.

Svůj imaginární klobouk musím smeknout hlavně před celým nakladatelstvím, korektory a překladatelem Romanem Tilcerem. S takhle dobrým překladem jsem se hodně dlouho nesetkala. Skoro nic mě nerušilo a četlo se to v podstatě samo. Hlavní bylo, že v textu nebyly zbytečné chyby a já narazila snad na jeden jediný překlep, a to je už co říct. Navíc je vidět, že si s tím překladatel opravdu pohrál. Nevím, jak to vypadá v originále, ale v našem překladu má každá postava určitý způsob, jakým mluví. Atticus mluví převážně spisovně, ale jiné postavy mluví různě nespisovně a určitě by bylo možné je podle přímé řeči identifikovat.

Prohnaný je opravdu povedenou urban fantasy z Arizony. Zápletka je sice jasná od začátku, ale to na napínavosti neubírá. Kniha je nabytá akci, humorem a dramatičností a určitě ví, jak si udržet pozornost. Postavy jsou rozmanité a každá úplně jiná se svými vlastními úmysly. Atticus je příjemným hrdinou, který mi ani v nejmenším nevadil a mně nezbývá než čekat na další díly, abych jeho osudy mohla dál sledovat.

Mrzí mě jen to, že jsem nedostala odpověď na jednu moc zajímavou otázku: Potkal se Atticus s Asterixem a Obelixem? :D

Tuhle knihu rozhodně doporučuju!
5 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Hounded.

Quotes Kacennnka Liked

Kevin Hearne
“When he said to give him the sword, I don’t think he meant for you to stick it in his guts.”

Kevin Hearne
“Yer a good lad, Atticus, mowin’ me lawn and killin’ what Brits come around.”

Kevin Hearne
“Wow you need to get some sun.”
“Shut up. I'm Irish.”

Kevin Hearne
“A friend will help ye move, Katie, but a really good friend will help ye move a body.”

08/16/2012 page 43
15.0% "Je tam hodně jmen a docela slušně v tom tápu, ale rozhodně je to zajímavý."
08/19/2012 page 128
44.0% "Chci psa jako je Oberon! :D" 3 comments
08/19/2012 page 186
64.0% "Smekám před překladatelem Romanem Tilcerem a nakladatelství Laser-books. Přkeklad je naprosto dokanalý (často v tom slovníku vidím sama sebe :D), tenhle druh vazby je přesně podle mého gusta a hlavně, hlavně jsem nenarazila na žádnou chybu v textu."
08/20/2012 page 232
80.0% "Jsem jediná, koho napadlo, jestli se Atticus nepotkal s Asterixem a Obelixem? :D" 4 comments