Lydia Perversius's Reviews > Elfsong

Mar 02, 12

it was ok
bookshelves: forgotten-realms
Read from May 19, 2011 to March 02, 2012

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Elfsong.

05/19/2011 page 19
06/19/2011 page 43
13.0% ""Δεν είναι η στιγμή που θα είχα διαλέξει κανονικά για να σ'το πω αυτό,αλλά πανάθεμά με,γυναίκα,σ'αγαπώ" - Ντανίλο Θαν"
06/20/2011 page 43
13.0% ""Ίσιωνε,Νταν.Οι ταβέρνες δεν έχουν πολλή ώρα που άνοιξαν και εσύ ήδη περπατάς λες και σε παρασέρνει ο άνεμος" - Κάλαντορν Κασαλάντερ"
06/21/2011 page 43
13.0% ""Καταλαβαίνεις ότι έχεις αρχίσει να γερνάς όταν νιώθεις τόσο άσχημα την επομένη μιας βραδιάς που δεν είχε διασκέδαση" - Ντανίλο Θαν"
06/22/2011 page 43
13.0% "Ντανίλο:"Κάθισε,θείε.Θα σου ζητούσα να με συνοδέψεις σ'ένα ποτήρι..." Κέλμπεν:"...αλλά αμφιβάλλεις αν θα χωράγαμε κι οι δυο""
06/23/2011 page 43
13.0% ""Μήπως έχεις ξεχάσει τί συνέβη την τελευταία φορά που ήπιες υπερβολικά;Άκουσα ότι ο μπάτλερ της Λέσχης των Ατρομήτων εξακολουθεί να μοιάζει με πλάσμα που ξέφυγε από την Άβυσσο." - Κέλμπεν Άρουνσουν"
06/24/2011 page 43
13.0% ""Υπερασπίζεσαι την τέχνη σου.Αυτό είναι καλό σημάδι.Να συμπεράνω ότι παίρνεις τις μαγικές σπουδές σου σοβαρά ή έχω μεγάλες προσδοκίες;" - Κέλμπεν Άρουνσουν"
06/25/2011 page 43
13.0% "Ντανίλο:"Κι εγώ είμαι άνθρωπος." Κέλμπεν:"Μην κολακεύεις τον εαυτό σου.""
06/26/2011 page 43
13.0% "Ντανίλο:"Έχω μαθητευόμενη;" Κέλμπεν:"Έτσι νομίζει εκείνη και δε βλέπω το λόγο να την πείσεις για τον αντίθετο.""
06/27/2011 page 43
13.0% "Ντανίλο:"Ποιον υποτίθεται ότι θα ψυχαγωγήσω;" Κέλμπεν:"Τον Γκριμνοσταντράνο." Ντανίλο:"Μα αυτός δεν είναι-;" Κέλμπεν:"Ένας πράσινος δράκος;Πολύ φοβάμαι πως ναι.""
06/28/2011 page 54
17.0% "Ντανίλο:"Πριν αρχίσω να τρέχω ουρλιάζοντας για να το σκάσω από δω μέσα,ίσως2 θα έπρεπε να συναντήσω την άλλη βάρδο τυχοδιώκτρια για την οποία μου μίλησες.Την πολεμίστρια;" Κέλμπεν:"Την άφησα στην κουζίνα.Αν είναι τυπικό δείγμα του είδους της,θα έχει αναμφίβολα αδειάσει όλα τα ντουλάπια με τα τρόφιμα και τώρα θα έχει αρχίσει πια να καταβροχθίζει τα συστατικά των ξορκιών μου.""
06/29/2011 page 54
17.0% "Ντανίλο:"Όχι η "Μπαλάντα του Δολοφόνου των Αρπιστών"!" Μοργκάλα:"Αυτή.Ωραία ιστορία.Λίγο μικρή όμως." Ντανίλο:"Μικρή;Μα έχει είκοσι μία στροφές!" Μοργκάλα:"Αυτό είπα κι εγώ.""
07/01/2011 page 62
19.0% "Χάλαμπαρ:"Ο Βαρτέν έχει περάσει από δω και έχει ξαναφύγει περισσότερες φορές απ'όσες χορδές έχει η λύρα.Οι υπηρεσίες του χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης,όμως οι εργοδότες τον βαριούνται γρήγορα." Ντανίλο:"Ω;" Χάλαμπαρ:"Ο Βαρτέν έχει μια πολύ εκνευριστική συνήθεια.Έχει σχεδόν πάντα δίκιο.""
07/02/2011 page 62
19.0% ""Ίσως να υπάρχει τελικά δικαιοσύνη σ'αυτό τον κόσμο.Αν κάποιος αξίζει να υποστεί τον Βαρτέν,είναι αυτός ο αγύρτης!" - Κρίιος Χάλαμπαρ"
07/04/2011 page 74
23.0% "Ελέιθ:"Κι άλλες άρπυιες;" Ντανίλο;"Σχεδόν,αλλά όχι τελείως.Και ξέρεις τί λένε - όποιοι στις Εννιά Κολάσεις κι αν ειναι ΑΥΤΟΙ που το λένε -,το ΣΧΕΔΟΝ μετράει μόνο όταν ρίχνεις πέταλα αλόγου ή μαγικές πύρινες σφαίρες.""
07/05/2011 page 74
23.0% "Πέρα από κάθε αμφιβολία,,προστά του στεκόταν ο Ντανίλο Θαν,με άδολο χαμόγελο και υπερβολικά μεγάλη ανοησία για να τρομοκρατηθεί από τους τέσσερις μισθοφόρους που τον έφερναν συνοδεία ενώπιον του φοβερού ελφ εργοδότη τους."
07/05/2011 page 74
23.0% "Πέρα από κάθε αμφιβολία,μπροστά του στεκόταν ο Ντανίλο Θαν,με άδολο χαμόγελο και υπερβολικά μεγάλη ανοησία για να τρομοκρατηθεί από τους τέσσερις μισθοφόρους που τον έφερναν συνοδεία ενώπιον του φοβερού ελφ εργοδότη τους"
07/06/2011 page 81
25.0% ""Κανείς δεν είναι τόσο ισχυρός απέναντι στη δυσφήμιση." - Γκάρνετ"
07/07/2011 page 81
25.0% ""Μια ιστορία δεν είναι ανάγκη να είναι αληθινή για να κάνει ζημιά.Μια κατηγορία δεν είναι ανάγκη να αποδειχθεί,τις περισσότερες φορές αρκεί να διατυπωθεί.Τα λόγια έχουν πολύ μεγάλη δύναμη." - Γκάρνετ"
07/08/2011 page 81
25.0% ""Ξέρω τον Ντανίλο.Είναι λιγάκι ανόητος,αλλά δεν έχει την παραμικρή κακία μέσα του.Δε θα ανεχτεί να βλέπει το θείο του να διασύρεται.Ούτε μπορώ να τον φανταστώ μεγάλο βάρδο και είμαι σίγουρη ότι πολλοί άλλοι πάσχουν από ανάλογη έλλειψη φαντασίας." -Λούσια Θιόν"
08/15/2011 page 105
33.0% "Ντανίλο:"Ο Κλέντις δείχνει μάλλον καταβεβλημένος και το χρώμα του δεν είναι καλό,αλλά δεν τον ξέρω τόσο καλά ώστε να κρίνω αν είναι το φυσικό του." Ελέιθ:"Ο Κλέντις είναι μισθοφόρος,όχι κάποιος αγαπημένος ξάδερφος.Τον ξέρεις τόσο καλά όσο κι εγώ." Νττανίλο:"Α.Ωραία,τότε δεν έχουμε να πούμε κάτι άλλο." Ελέιθ:"Το ελπίζω.""
08/16/2011 page 105
33.0% "Ντανίλο:"Μου θυμίζει αυτό που νιώθω όταν τραγουδάω όπερα Τάντρασαν μέσα σε μικρό λουτρό." Μοργκάλα:"Ναι.Ούτε κι εμένα μ'αρέσει." Ντανίλο:"Η όπερα Τάντρασαν είναι κάτι που θέλει εξασκημένο γούστο.""
08/17/2011 page 105
33.0% "Ντανίλο:"Κοίτα εκείνη τη συστάδα από καλάμια μπροστά μας.Είναι η φαντασία μου ή σου θυμίζουν κι εσένα κάτι;" Γουίν:"Ένα εκκλησιαστικό όργανο.Κάποιο ον έχει κατασκευάσει ένα μουσικό όργανο μέσα στο βάλτο!" Ντανίλο:"Κατάρα.Ήλπιζα ότι ήταν η φαντασία μου.""
08/18/2011 page 105
33.0% "Μοργκάλα:"Θα τον αφήσεις;" Ελέιθ:"Ναι.Και γρήγορα,πριν αυτό που τον έφαγε αποφασίσει πως θέλει και δεύτερη μερίδα.""
08/29/2011 page 114
36.0% "Ντανίλο:"Θα ήθελα να μάθω περισσότερα σχετικά με αυτή τη μουσική.Είσαι πρόθυμος να με διδάξεις;Πιστεύω ότι δεν τρέφεις τη ίδια εχθρότητα και πεποιθήσεις με το φίλο μας." Γουίν:"Την εχθρότητα,όχι.""
08/30/2011 page 114
36.0% "Έχοντας να επιλέξει ανάμεσα στο να διδάξει τη μαγεία των ελφ σε άνθρωπο ή να υποστεί - στην πραγματικότητα,να αναζητήσει! - τη συντροφιά μιας ντουάρφ που μέχρι στιγμής απέφευγε,ο τροβαδούρος δε χρειάστηκε πολύ για να αποφασίσει."
08/31/2011 page 114
36.0% ""Λοιπόν,είναι ωραία να βρισκόμαστε ξανά σε γνωστό έδαφος.Όλη αυτή η δημοτικότητα,ο σεβασμός και οι έπαινοι στα Βαθιά Νερά είχαν αρχίσει να μου δίνουν στα νεύρα." - Ντανίλο Θαν"
09/01/2011 page 128
40.0% "Μοργκάλα:"Μιλώντας για θρύλους,ελφ,άκουσα το όνομά σου κάμποσες φορές.Όλο οχιά σε αποκαλούσαν στις ιστορίες.Γιατί αυτό,μήπως ξέρεις;" Βαρτέν:"Φίδι.Πήρε το όνομα από τη χάρη στη μάχη και την ταχύτητα στο χτύπημα." Μοργκάλα:"Ακόμα κι αν έρπει,εμένα το ίδιο μου κάνει.""
09/02/2011 page 128
40.0% ""Το να πετσοκόψεις τον ελφ σε φέτες είναι πράγματι δελεαστικό - είμαι ο πρώτος που θα το παραδεχόταν." - Ντανίλο Θαν"
09/05/2011 page 128
40.0% "Ντανίλο:"Όπως βλέπεις,η τέχνη της είναι πιο κοφτερή απ'το τσεκούρι της." Μοργκάλα:"Ε;Θα μπορούσες να ΞΥΡΙΣΤΕΙΣ με τούτο το τσεκούρι,βάρδε!" Ντανίλο:"Κι εσύ το ίδιο,κυρά ντουάρφ,κι εσύ το ίδιο.""
09/06/2011 page 132
41.0% "Γκάρνετ:"Πώς πάει η πόλη;" Λούσια:"Χαλια,χάρη σ'εσένα.""
09/12/2011 page 132
41.0% ""Αν εσύ θες να σκοτωθείς,σε παρακαλώ να το κάνεις στον ελεύθερο χρόνο σου." - Ελέιθ Κραολνόμπερ"
09/13/2011 page 132
41.0% "Ελέιθ:"Μπορείς να πάρεις την ντουάρφ μαζί σου,όμως για την περίπτωση που ο δράκος θα ζητήσει τροφή." Ντανίλο:"Αμφιβάλλω αν θα μπορούσα να την εμποδίσω να έρθει,και δε ζηλεύω κανέναν που θα προσπαθούσε να τη φάει.""
09/14/2011 page 132
41.0% "Ελέιθ:"Ο Βαρτέν θα το κάνει.Είναι αριστοτέχνης στο φυσοκάλαμο." Ντανίλο:"Ο τύπος άραγε δε με εκπλήσσει αυτό;Ο τύπος έχει περισσότερο αέρα και από το βοριά.""
09/14/2011 page 132
41.0% "Ελέιθ:"Ο Βαρτέν θα το κάνει.Είναι αριστοτέχνης στο φυσοκάλαμο." Ντανίλο:"Γιατί άραγε δε με εκπλήσσει αυτό;Ο τύπος έχει περισσότερο αέρα και από το βοριά.""
09/15/2011 page 132
41.0% ""Αν εσείς οι δυο αρχίζετε να τραγουδάτε τον ίδιο σκοπό,τότε είναι για τα καλά ώρα για ύπνο.Ίσως όταν έρθει το πρωί να έχετε ξανάρθει στα συγκαλά σας και να τρώγεστε ως συνήθως." - Μοργκάλα η Εύθυμη"
09/16/2011 page 132
41.0% "Ντανίλο:"Έχεις δοκιμάσει ποτέ να γοητέψεις κάποιον που να είναι μεγαλύτερος από τις ομορφονιές στις ταβέρνες;" Γουίν:"Δράκο,πάντως,όχι,αλλά έχω ζήσει ανάμεσα σε Βόρειους για αρκετό καιρό κι ανακάλυψα ότι οι γυναίκες τους ήταν αρκετά δεκτικές.Φτάνει αυτό;""
09/20/2011 page 132
41.0% "Ντανίλο:"Ανταποκρίνεται πράγματι στη φήμη του;" Ελέιθ:"Είναι τόσο καλός όσο έχεις ακούσει,κι άλλο τόσο εκνευριστικός.Ποτέ δεν τον έχω δει να κάνει λάθος,και δε διστάζει να διακηρύξει αυτό το γεγονός." Ντανίλο:"Μετριόφρων τύπος.""
09/22/2011 page 151
47.0% "Γκριμνοσταντράνο:"Τώρα πες μου,γιατί οι υπήκοοι του βασιλιά Κάλζολ τον θάβουν μέσα σε χάλκινο φέρετρο;" Ντανίλο:"Επειδή ήταν νεκρός;""
09/23/2011 page 151
47.0% ""Μα ήταν ένα πολύπλοκο αίνιγμα.ΑΥΤΟ θα δείχνει πολύ ωραίο στην ταφόπλακά σου,αν υπάρχει χαράκτης που να μπορεί να το γράψει με ορθογραφία!" - Μοργκάλα η Εύθυμη"
09/28/2011 page 151
47.0% "Εξέτασε σκεφτικός τον αιωρούμενο αινιγματοποιό,έπειτα με τους κόμπους του ελεύθερου άκρου του γυάλισε το φαλακρό κεφάλι σα να γυάλιζε μήλο.Η εικόνα ήταν τρομακτική,η πρόθεση ολοκάθαρη."
10/10/2011 page 151
47.0% "Η κοιλιά και τα στραβά πόδια του αιωρούμενου αινιγματοποιού τού χάριζαν την επιβλητικότητα και τη γοητεία ενός αιχμαλωτισμένου βατράχου."
12/15/2011 page 171
53.0% "Ελέιθ:"Εδώ δεν πρόκειται για κανένα παιχνίδι από αυτά που αρέσουν στην αριστοκρατία των Βαθιών Νερών." Ντανίλο:"Παιχνίδι;Αν αρχίσω να διασκεδάζω με αυτή την αποστολή να είσαι σίγουρος πως θα σου το πω.""
show 9 hidden updates…