Kacennnka's Reviews > Odstíny života

Odstíny života by Lucie Adamová

Sep 17, 2011

bookshelves: 1-read-in-2011, 0-books-i-own, 2-read-in-czech
Read from May 17 to June 07, 2011

To, že to má na svědomí Češka je vidět hned, protože nevyčerpatelná slovní zásoba je nezaměnitelná. Když to čtete, tak si prostě řeknete: "Jo, tohle by napsal jedině Čech!"

Celkově bych mohla říct o knize, že je to takový mix hodně známých děl - ať už filmových nebo knižních. Když se člověk snaží, může tam najít kousky Nástrojů smrti nebo Vampýrské akademie. Ti, co rádi koukají na seriály, by zase určitě našli podobu s Lovci duchů nebo Upířími deníky. Ale, komu to vlastně vadí?

Pro mě je výrazným plusem to, že se to neodehrává v České republice ale v Americe, konkrétně v Los Angels. Nedá se předpokládat, že by autorka nějak to město znala - ale nechci jí křivdit, takže jestli ho opravdu zná, je to jen další výrazné plus na jejím účtu -, ale nijak vám to nepřijde. Nejsou tam nějaké složité informace o lokalitách, takže ani nad tím moc přemýšlet nemusíte. Najednou se totiž ocitnete ve světě plném démonů, upírů, vlkodlaků a tajemných lovců, jimž je naše hlavní hrdinka Alex, a nemáte čas se tím zabývat.

Ze začátku jsem měla v hlavě opravdu binec, protože jsem se v knize nějak nedokázala zorientovat. Vůbec mi nedocházely některé souvislosti a vůbec jsem ten svět nepobírala. Mělo to za následek to, že jsem se do knihy nemohla začíst. Možná bych u většiny knih dala limit na 50 stran, kdy to člověka nemusí bavit. Protože když jsem tuto hranici překonala, nedokázala jsem se odtrhnout.

Alex je ranařka každým coulem s opravdu ostrým jazykem. Jen opravdu málokdy se tam objevila věta, ve které nebyla ani známka sarkasmu nebo ironie. Hodně dlouho jsem nevěděla, jaký na ní mám názor. Někdy se projevovala jako hodně tvrdohlavá osobnost a někdy jako uťápnutá dívka v nesnázích. Nevytvořila jsem si s ní nějaký extra vztah, ale nedá se říct, že by mi vadila.

Něco úplně jiného bylo u mužské části příběhu. Najdete tam hned několik adeptů na oblíbení - Gabea, Douga, Matta, Jamieho, Nicka a samozřejmě Liama. V podstatě vůbec jsem si nevytvořila vztah s Jamiem. Možná je to proto, že jsem si pod tím jménem okamžitě představila Jamieho Strydera z Hostitele a ne zelenookého lovce, co se ohání katanou, ale nějak mi nesedl. Předposlední příčka na mém imaginárním seznamu oblíbenosti patří Nickovi. V jistých situacích jsem ho obdivovala, že se ještě nesesypal jako domeček z karet po tom, co všechno zažil, ale... přišlo mi, že se ze všeho až příliš rychle oklepal. Dál bych asi dala boha Liama. Ten tak trochu stojí za tím, jaká Alex je, ale nějak... dobře, zatraceně dokonale je popsaný! Je to sice šílený manipulátor ale... vlastně si ani nejsem úplně jistá, jaký na něj mám názor. Pak je tu vlkodlak Doug. Vždy byl u důležitých situacích a vždy se nějak vyřešil, ale i tak se nestal nějakým mým extra oblíbencem. Líbí se mi ale, jaký je jako vlkodlak. Konečně je to vlkodlak, který je ovlivňovaný měsícem a touží po těch dvou věcech - krvi a sexu. A První místo na seznamu patří dvěma mužům - Gabeovi a Mattovi. Nedokážu si mezi nimi vybrat. Oba jsou úplně jiní, ale zároveň tak trochu stejní. Matt je podobné povahy jako Alex - sarkastický, ironický, odhodlaný, riskuje a spoustu dalšího. Gabe je oproti tomu až přehnaně ochranitelský.

Kniha sice nepatří mezi ty nejoriginálnější, ale určitě stojí za přečtení. Linie příběhu je zajímavá, i když ne tolik jako styl psaní. Vše je napsané plynule bez nějakých zbytečností, i když by se určitě našla nějaká část, kterou bych klidně zkrátila - já to ale nenapsala, tudíž do toho nemůžu kecat. Jestli nakonec bude pokračování - a já strašně moc doufám, že ano - určitě si ho koupím a s radostí přečtu. Je opravdu škoda, že není víc českých autorů, kteří by psali na takové téma a když k tomu ještě přičteme věk autorky...
3 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Odstíny života.

Quotes Kacennnka Liked

Lucie Adamová
“Přemýšlel jsem jestli se tady ukážeš."
"Přemýšlel " zopakovala jsem pochybovačně. "A bolelo to hodně?”
Lucie Adamová, Odstíny života

05/19/2011 page 17
5.0% "Jsem to ale lemra!"
05/22/2011 page 45
13.0% "potřebuju se do toho pořádně zažrat! :/"
05/22/2011 page 98
27.0% "Beru zpátky, nemusím se do toho zažírat. Už necítím ani zadek, jak jsem u toho dřepěla... :D"
06/03/2011 page 204
57.0% "Já mám prostě ráda lidi jako je Matt! :)"
show 1 hidden update…