Petra Sýkorová's Reviews > Rudá pyramida

Rudá pyramida by Rick Riordan

Apr 15, 12

bookshelves: rc-review, czech, young-adult, egypt
Read from April 05 to 14, 2012 — I own a copy

Jméno Rick Riordan vám už nejspíš něco řekne. Pokud ne, nejspíš vám ušlo mé vychvalování série Percy Jackson. Jestli jste o Percym ještě nikdy neslyšeli, doporučuji se dozvdělat. Nebudete litovat. Rick se proslavil právě díky své sérii o polobohovi Percy Jacksonovi, jehož první knižní díl byl také zfilmován a momentálně se prý má pracovat na jeho druhém díle.

Po té, co končil s psaním Percyho dobrodružství a ještě nevěděl, že v něm bude tak trochu (vlastně hodně) pokračovat, přišel s novou knižní sérií, opět určenou převážně dětskému čtenářskému publiku. A tak vznikla prozatím třídílná série o sourozencích, kteří se podívají tam, kam se nám ano nesnilo... Zajímavé je, že pozorní čtenáři si v Rudé pyramidě všimnou určitý zkazek právě na příběhy Percyho.

Carter Kane žije se svým otcem, zatímco jeho sestra Sadie s jejich prarodiči z matčiny strany. Jejich otec je věhlasný archeolog, který procestoval půlku světa (možná i celý) a zajímá se převážně o dějiny Starého Egypta. Carter se Sadie vidí vždycky jen dvakrát do roka a právě teď se mají všichni psolečně setkat.

Ovšem věci se nakonec vyvinou úplně jinak, než si představovali. Jejich otec nechá vybuchnout Rosettskou desku, uvolní tak na svět 5 děsivých bohů, sám se nechá uvěznit a Cartera se Sadie začnou pronásledovat lidi a příšery, o kterých doteď neměli ani ponětí.

Český překlad je opět vynikající. Akorát se Rick opět vrátil k názvům kapitol. Stačí vám kolikrát si přečíst jen ten název a víte, co se asi tak bude dít. Hezké je na knize také to, že v ní najdete hieroglyfy. Oceňuji také to, že se překladatelka nejspíš musí ohánět nejen ve světe antické mytologie, ale také v té egyptské. Já jsem se upřímně i kolikrát v těch bozích ztrácela.

O této knize, potažmo celé sérii, jsem se dozvěděla tak před rokem, kdy už na plno probíhala má Percy mánie. Uchvátilo mě, že si Rick vymyslel další příběh pro děti, tentokráte na eyptské motivy mýtů a legend, a doufala jsem, že se mi bude líbit. Ze začátku jsem ovšem byla poněkud rozpačitá, jelikož se Rick rozhodl pojmout příběh trochu jinak. Není se čemu divit, kdyby se pořád opakoval, čtenáře by to určitě přestalo bavit.

A tak se setkáváme s knihou, která je vlastně přepisem jedné nalezené nahrávky dvou sourozenců. Ti svůj příběh namluvili do diktafonu a ve vyprávění se průběžně střídají, někdy si i vzájemně do povídání skáčou s nějakými připomínkami. Přiznám se, že jsem s novým stylem měla docela problém. Přece jenom jsem knihu začala číst po úžasném Proroctví a přeorientovat se na něco jiného bylo krapet těžší.

Takové problémy jsem ovšem měla i na začátku Percyho dobrodružství, takže si myslím, že při dalších dílech už to bude lepší. První díl je vlastně úvodní, nastiňuje nám nové prostředí, nové postavy, nová nebezpečí. Ze sourozenců je mi prozatím sympatičtejší Carter. Sadie je na můj vkus někdy až příliš otravná. Ale oba dva teprve dospívají a už se sem a tam objevuje něco, co mě v příštích dílech bude určitě hodně bavit.

Prostředí Starověkého Egypta mi vždycky přišlo magické, něčím záhadné a vůbec spíše nedosažitelné. Je pravda, že ve vývoji egyptských příběhů a náboženství jsem se nikdy moc nevyznala, za to ovšem miluju filmovou trilogii Mumie a dokonce jsem zažila tu správnou egyptskou jízdu v zábavním parku (vřele doporučuju, málem mě ten oheň sežehl).

Myslím si, že série má v sobě dobrý potenciál. Původně jsem chtěla dát knize o hvězdičku méně, protože jsem se s ní prostě nemohla nějak popasovat. Ale nakonec jsem zvolila variantu 4 hvězdiček, protože ten konec byl vážně famózní a nečekaný. Rick ještě neřekl své poslední slovo... A to je jenom dobře.
likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Rudá pyramida.

04/05/2012 page 14
3.43% "Zajímavý začátek..."
04/06/2012 page 56
13.73% "Asi mi ještě chvíli bude trvat, než si na nový styl zvyknu. Je totiž úplně jiný než je tomu u Percyho nebo u nové série."
04/08/2012 page 62
15.2% 2 comments
04/09/2012 page 181
44.0% ""Ulice pyramid? Není to moc nápadné?" "Možná na ulici Praštěných zlých mágů už nic nesehnal." // Tenhle kousek ve mě vyvolal velkou vlnu smíchu :D :D :D"
show 7 hidden updates…