Inspiration_sip's Reviews > Comédia infantil

Comédia infantil by Henning Mankell

U_50x66
Apr 24, 11

Read in April, 2011

Quick read. One evening. The librarian told me it was a crime story. It's literally a crime to say that.

Miałam na parapecie juź jedną książkę Mankella. Biała wilczyca. Chyba. Zabierałam się do niej dobre pięćdziesiąt razy. I nic. Zasypiałam. A to podobno kryminał, więc powinno wciągać od pierwszych stron. A u mnie nic. Zero zainteresowania. Null. Mniej niż zero. Sen, sen, sen.

A tutaj... absolutne absorpcja. Wgryzienie łapczywe. Książkę pożarłam w jeden wieczór. No seasoning needed. Piekarz opowiada historię o historii, która została mu opowiedziana przez Neilo. Neilo to bezdomny przywódca gangu, żebrak, bezdomny brudas. Neilo to dziecko pełne bolesnych wspomnień, poszukujące swojej drogi, w butach dorosłego i cierniem za poznokciem.

Nie wiadomo, kto tutaj jest głównym boheterem. Kto jest narratorem. Wyjątkowo interesujące pod względem literackim. I to pisze piekarz, który nauczył się czytać dopiero jako dorosły mężczyzna... Przemiana a la baudolino? Nie. Raczej głos z innego świata. Tylko kto tworzy inny świat, ten lepszy, rajski, piękniejszy i mądrzejszy jak nie bezdomna, umorusana dzieciarnia w teatrze ledwo podniesionym z ruiny przez szaloną córkę rewolucji?

Może trochę Coelho-style. Ale nie znowu tak, żeby czytać się nie dało.

Kicz dobrze wyważony. Ogólnie: pycha.
likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Comédia infantil.