Benulka's Reviews > Odstíny života

Odstíny života by Lucie Adamová

May 11, 11

Read from April 30 to May 11, 2011

Na knížku jsem byla nesmírně zvědavá, nejen proto, že se jí dostávalo chvály, ale právě i kvůli věku autorky a k tomu ještě češky :-) Jelikož již nejsem YA, ale pouze adult, nahlížela jsem na příběh a text možná trochu jinak, než mladší čtenářky. Navíc jako samostudent Tvůrčího psaní jsem text vnímala ještě mnohem intenzivněji. A příběh mne moc mile překvapil svou čtivostí, zábavností a především dialogy, které měly spád a zrychlovaly tempo příběhu. V podstatě mi autorka nedala chvíli vydechnout. Místy jsem až postrádala delší popisy. Nevím, zda to byl záměr a zda si to autorka schovává pro další díly pokračování. Nicméně mi trochu chyběl popis minulosti Alexina života a především bližší popis, jak byla zabita. Možná bych právě měla k Alex mnohem blíž a pochopila její často nepochopitelné chování. Ano, jako většina čtenářů jsem často chtěla Alex vytahat za uši, vynadat za její chování a pořád doufala, že se "umoudří" a nebude tak přehnaně drsná a hrát si na to, že s ní nic nehne. Srdce mi plesalo v okamžicích, kdy si přiznávala své city, všechny emoce, které s ní doslova mlátily ze strany na stranu a už už jsem se těšila, že UŽ TEĎ TO KONEČNĚ přijde a ono zase nepřišlo... Jelikož jí je tolik, kolik jí je, mnohdy mě její drsné a dospělé chování prostě nepřesvědčilo. A možná proto jsem si ji tolik neoblíbila jako jiné postavy... :-)

Ano dostávám se k té obrovské dávce testosteronu, která mne v knížce uchvátila a doslova jsem vískala radostí, když se ke slovu přihlásili BAD GUYS :-) Jak já se potutelně usmívala nad dialogy Matta a Alex. Jak já toho kluka milovala, když vypustil zase něco úžasně vtipného a provokativního...žádné slovo nebylo navíc, každé mělo své místo. Jakékoliv další by narušilo význam, který dával tušit, že Matt je prostě vtipálek a umí si hrát s dvojsmysly...pardon, vlastně autorka to umí :-). Za to dávám Lucce jedničku s deseti hvězdičkami, protože dialogy jsou prostě mistrně napsané, jsou zábavné, nenudí a neopakují se. Charaktery mužských postav jsou výborně vykreslené a přesně jsem věděla, co si o kom myslet. Vůbec mi nevadí, že těch chlapů tam je tolik. Naopak. Každý je jiný, svůj, zábavný, téměř dokonalý a hrozně jsem Alex záviděla ten jejich zájem o ni :-) Teda snad až na Nicka, který mi přišel prostě moc dětský... Ale za to Doug...o jééé, kterého bych si vybrala? Matta nebo Douga? Chtěla bych nějakou kombinaci obou dvou... Oni jsou prosté úžasní, vtipní a jsou to chlapi s velkým CH!!! Doufám, že pro ně má Lucka přichystané správné protějšky :-), protože drsňačka Alex není pro ně.A navíc, ta má Gaba :-) Pana citlivého. Pana svlanatého (sakra jak já bych si na ty jeho železný svaly chtěla šáhnout :o)) Prince na bílém koni. Chvílemi mi Gabe svou starostlivostí a pohledy připomínal Stefana. Bylo mi ho líto, když ho Alex odmítala a on byl tak otevřený...Ano další okamžiky, kdy bych té holce dala výchovnou lekci :-)

Lucce se povedlo ve mě vzbudit ke každé postavě nějaký vztah a to je skvělé. Nejhorší knížka je taková, kde s postavami nežijete. Já měla pocit, že jsem mezi nimi. Že jsem součástí rodiny. A každý ve mě vyvolal rozdílné emoce. Proto mě mrzí, že 2.díl se teorve píše. Sakra, já chci s nimi žít dál :-) Dozvědět se více o úkolu pro Alex, kterou si pro ni vymysleli bohové. Chci vědět víc o Aimee, chci vědět víc o minulosti Douga, chci vědět co se stalo Nickově mámě... Lucka si připravila parádně půdu pro další vyprávění. Spousta věcí jsem se nedouzvěděla, což vnímám trochu negativně, ale možná to byl záměr :-)

Dávám 4 hvězdičky proto, že bych přeci jen jednu věc knížce vytkla. Nic proti sarkasmu. Nic proti kousavému sarkasmu. Ale čeho je moc, toho je někdy prostě příliš. Ke konci knihy mi přišlo, že některá přirovnání byla zbytečně moc expresivní...Doslova mě v knížce později rušila :-( pozitivem budiž však to, že se Lucka neopakovala a dokázala vymyslet tak neskutečná přirovnání, že jsem se často musela smát... Jako třeba žaludek srolovaný jako palačinka... To nemá chybu. Nebo některá slova by se dala napsat jemněji. Možná proto jsem Alex nepřišla na chuť. Rušila mě slova typu "pakoš", "vychechtaný", "rozflákaný"...hrubější verze...často jsem se přistihla, že jsem hledala synonymum, které by bylo dívčejší, ženštější. Protože Alex je vypravěčka příběhu. Dívka. A prostě mi to k ní nesedělo. Protože i když je drsná, v jádru je raněná, ublížená a touží po lásce. Za tohle ubírám tu 1 hvězdičku.

Nicméně knížku přirovnávám k mým oblíbeným jako je Smečka, Zavržený...protože se s nimi může směle měřit. Snad ještě jedna poslední věc: Luci, prosím domluv se s nakladatelstvím, aby knížce příště dali menší, sympatičtější formát :-) tak nějak do ruky :-)

Těším se na pokračování.
1 like · likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Odstíny života.

05/02/2011 page 30
05/02/2011 page 30
8.0% "Začíná to dobře :-)))"
05/11/2011 page 344
96.0% "A poslední kapitolka přede mnou..no hokej má teď