Bartek's Reviews > 1974

1974 by David Peace

Mar 13, 11

bookshelves: 2011
Read in March, 2011

Po sielskich-anielskich pejzażach Skandynawii z trupem w tle przyszła kolej na "1974". Peace nie ma litości dla czytelnika.
Nikt nie znajdzie żadnego zacisza domowego ogniska. Tu jest krew, ból i spora ilość gówna. Wydawca polski na wszelki wypadek umieścił książkę w bezpiecznej kategorii horror, ale w przeciwieństwie do "Level 26" (to bardzo słabe, o którym pisałem parę dni temu) nie ma tu nic nadprzyrodzonego. Ludzie ludziom.
Dziennikarz, który w przeciwieństwie do skorumpowanej policji trafia na właściwy trop - toż to czyste noir. Peace porzuca wszak seksistowską kategorię femme fatale, dzięki czemu mamy dodatkową rysę na charakterze dziennikarza- traktuje on wszystkich, a kobiety zwłaszcza przedmiotowo. Po prostu jest sam dla siebie centrum wszechświata.
Tak, bohater jest irytujący.
Świat przedstawiony przez Peace'a jest przyjemny jak kąpiel w jeziorze z żyletkami. Policja ma swoje własne cele, chociaż nie do końca wiadomo jakie, bo każdy policjant ma swoje własne plany. W zasadzie wszyscy są egoistami, a chwilowe współprace są raczej dziełem przypadku niż próbą nawiązania jakiejkolwiek relacji.
To świetna książka.
Mniej więcej od 50 strony przeczytałem ją jednym tchem.
likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read 1974.