Nikolay Mollov's Reviews > Slowness

Slowness by Milan Kundera

Jan 29, 2011

Read in January, 2011

Добре, добре!

Отдавна не се бях смял така хубаво, докато чета книга.

Отново дълбокопроницателен, психологически и философски сюжет, допълнен със задължителната пикантна порция забавен и куриозен сарказъм.

Кундера е гениален архитект в сглобяването на понятия. С помощта на всяка своя сглобка той безусловно и трайно успява да посее оригиналните си идеи в съзнанието на читателя. След всяка негова книга в градинката на читателя поникват семената на нови растения, за да допълват хармонията на по-рано посетите и вече разцъфнали семена на прозорливите идеи.

В "Бавно" основните понятия, с които Кундера борави са паметта и разума, които, под задължителната си подчиненост на емоциите, променят своето качество на яснота, тяхното темпо и скорост. Посочва ни правопропорционалната взаимовръзка между емоциите и рационалното усещане за време, чистофизическите ни реакции на забавяне или забързване при позитивна или негативна промяна в настроенията; например: ако докато вървим и искаме да си спомним нещо машинално забавяме крачка. И обратно, когато се опитваме да забравим нещо (неприятно например), забързваме крачка за да избягаме от лошото, което все още е твърде близо във времето. Всичко това проблематизирано в контекста на времената, в които живеем, когато повече от всякога стремежа към величие, или по скоро, заблудата за величие, суетата, значимостта, която ни се иска публично да ни бъде призната, в комбинация с гордостта ни, ни въвличат във заслужен присмех, в комедийна заблуда, в карикатура, в посмешище, с което Кундера не пропуска да се позабавлява, само както той си знае.

Основното действие в книгата се развива около един колоквиум на ентомолози (учени, изучаващи насекомите), където не едни и двама от героите стават за посмешище.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Slowness.