Petra Sýkorová's Reviews > Dokonalý svět

Dokonalý svět by Ally Condie

Dec 28, 2010

bookshelves: 2012, czech, rc-review
Read from October 30 to November 04, 2013

Dokonalý svět. Chtěli byste v něm žít? Vzdát se svobodné vůle a dělat to, co vám ostatní nařídí? Koho si máte vzít, co číst, sledovat, zpívat, nechat si vybrat profesi, mít jen povolený počet dětí… kdy vlastně smíte zemřít? Jednou ale musíte dokonalosti říct dost.

Společnost je nalomená, ale ještě nepadla. Vzpoura ovšem tahá za ty správné nitky, aby vše dopadlo tak, jak chce Kapitán. Bitva je na spadnutí a Cassia, Ky a Xander jsou její součástí, ovšem každý jinde. Cassia opět třídí – tentokrát v Centrále, Ky je pilotem ve Vnějších provinciích a Xander se vydává za medika Správce. Všem třem je jasné, že Společnost dlouho nevydrží, Vzpoura hodlá lidem ukázat, co je vlastně Společnost zač a proč by měla být svržena. Nikdo z nich ovšem není připraven na to, co se stane.

Mezi lidmi se začne šířit nebezpečný vir, který nemilosrdně zabíjí. Účinná zbraň Společnosti, co nikdy nezklame. Ačkoliv si členové Vzpoury mysleli, že lék na vir mají, vypadá to, že vir zmutoval a protilátka na něj nezabírá. Je potřeba najít lék dřív, než bude pozdě. A vypadá to, že Cassia s Kyem a Xanderem mají největší předpoklady na to, aby ji získali. Nebude to ale zadarmo.

A když se do všeho ještě připlete otázka lásky a přátelství, je o zábavu postaráno. Všichni tři se teď musí tváří v tvář postavit nové podobě světa. Světa bez zelených, modrých a červených pilulek, které se nad nimi vždycky vznášely jako hrozba. Nic nebude tak jednoduché, jak by si přáli.

Ally Condie je bývalá středoškolská učitelka angličtiny, která žije s manželem, třemi syny a jedinou dcerou nedaleko Salt Lake City v Utahu. Zbožňuje čtení, běhání, jezení jídla a poslouchání svého manžela, jak hraje na kytaru. Její dystopická série se stala bestsellerem New York Times a první díl v roce 2011 získal ocenění Young Adult Library Services Association. Série se stala také mezinárodním bestsellerem, což upoutalo zájem filmařů. Disney zakoupilo práva už docela dávno a tvrdí, že se usilovně pracuje nad scénářem.

Autorka opět potvrdila, že psát prostě umí. I třetí díl série v ničem nezklamal, ba naopak výrazně překvapil. Ally Condie ukázala, že i když si myslíte, že máte celý příběh prokouknutý, nakonec se ukáže, jak šeredně se pletete, protože všechny trumfy v rukou pevně svírá ona. Vývoj knihy můžete sledovat z pohledů všech hlavních postav, což jen více přidává na dramatičnosti a vy tak občas zadržujete dech, protože máte strach, co se na dalších stránkách stane. Ally nám totiž už dříve dala jasně najevo, že ne všechny naše oblíbené postavy se dočkají šťastného konce.

Výrazné negativum knihy je ovšem její občasná a rozvleklost. Autorka se zbytečně zamotává do popisů a ve chvílích, kdy byste mnohem raději zjistili, co se krucinál děje, vás nechává plácat v nedůležitých detailech. Ale taková ona už prostě je, a pokud jste si na její styl vyprávění zvykli už při prvním díle, teď vás nijak výrazně nerozladí.
Její série o zdánlivě dokonalé společnosti možná není dokonalá, přesto vás bude rozhodně bavit. Mě tedy bavila a jsem zvědavá, co si pro nás autorka přichystá příště. Tentokrát bychom se prý měli podívat do světa pod vodou a města Atlantia.

--------------Reakce po dočtení knihy-----------
To byla teda jízda.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Dokonalý svět.

10/30/2013 marked as: currently-reading
10/30/2013 page 32
7.0% "Trošku mě zaráží fakt, že v anotaci se mluví o Povstání a v knize zase o Vzpouře :D a přitom je to totéž, nejspíš." 1 comment
11/01/2013 page 118
26.0% "Tenhle úřevrat byl natolik nenásilný, až mám strach z toho, co se bude dít na dalších stránkách."
11/03/2013 page 246
54.0% "Kruci, to je zamotané..."
11/03/2013 page 262
58.0% "Protože se tu už nějak nezobrazují gify, tak má momentální reakce:
11/03/2013 page 312
69.0% "Kruci, jak to skonci?"
11/03/2013 page 342
76.0% "WTF jako... Jak mi tohle muze delat?!!"
11/04/2013 marked as: read
show 8 hidden updates…