Rene Stein's Reviews > Rozšíření bitevního pole

Rozšíření bitevního pole by Michel Houellebecq

Oct 24, 10

Read from October 22 to November 21, 2010

Elementární částice i Možnost ostrova jsou mnohem lepší, ale přesto jde o nadprůměrnou a ndprůměrně zábavnou knihu.

Napsat dnes knihu "a la these" a přitom nenudit? Už jen za to Houellebecque zaslouží uznání.

Podtitul by mohl znít: Postřehy ze života hmyzu, který se snaží vyniknout na poli ekonomickém a ukojit na poli sexuálním.
Postavy, hlavně panic Tisserand, jsou sice redukovány až na karikaturu, ale postřehy o provozu firem, asertivních a frigidních idiotkách ve vedoucích pozicích na ministerstvech, neschopných manažerských mozcích, kteří neukočírují ani své ego, natož firmu nebo projekt, o zaměstnancích, kteří svou důstojnost rádi prodají za pár drobných (dnes třeba v organizovaném rojení a plánovaném bratření zvaném "team building", které mi vždy připomínalo budování Potěmkinových vesnic plných toho pravého chlapského nehraného bratrství, uskutečněného již zde na zemi dočasně roztomilými a vlastní vůle zbavenými ožraly a doplněného sexem s pečlivě šlechtěnými, necudným duchem a slovníkem "open space" prostor zocelenými kancelářskými kurvičkami a klisničkami), jsou lepší než rozsáhlé sociologické studie.

P. S. Bylo pikantní číst o stávkách a zbytečných bojích odborářů ve Francii zrovna v době, kdy se na vás ze zpráv valí ta příjemná novina, že ve Francii odboráři, ti eunuši Francouzské revoluce, opět provozují svou činnost spočívající v bohulibém rozšíření "ekonomického bitevního pole".
3 likes · likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Rozšíření bitevního pole.

message 1: by Petr (new)

Petr „eunuši Francouzské revoluce“ :)))
Mně připadá H. vesměs pekelně depresivní, tohle dílko nejvíc. Ale to je jinými slovy totéž, co říká René. Vyvolat vůbec nějakou autentickou emoci není málo.