Bistra Ivanova's Reviews > Продавачът на минало

Продавачът на минало by José Eduardo Agualusa

May 25, 10

it was ok
bookshelves: fiction

Толкова кратка беше, че дори нямах време да я зарежа, хаха. Един гекон, който в предишния си живот е бил човек (не, кажете ми, може ли такава глупост?!), разказва за случващото се около аквариума му - неговият собственик е негър албинос, който продава на хората... минало. Както пише на задната корица - клиенти са му преуспяващи бизнесмени, политици, контрбандисти, които имат осигурено бъдеще, но желая да получат знатно родословие, щастливи спомени, бележити предци; явно в Ангола има и такъв пазар. Дотук добре, но после нищо - разговори, сънища, истории, истории в историите - и все нищо. Наистина почувствах, че съм си загубила времето с това романче.
Преводът се забелязваше и то с хубаво - на Даринка Кирчева е.
Ако някой има да каже две добри думи за книгата, слушам го. :-)

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Продавачът на минало.

Adelina А аз такива надежди възлагам на тази книга... ;)

Bistra Ivanova Може пък и в подходящо настроение да те хване - малко прилича на Перейра.

message 3: by Kaloyana (new)

Kaloyana Slavova Разколебах се...

Neva (не просто човек, а Борхес :)

Bistra Ivanova Аха, да не би да съм изпуснала шегата, защото не съм чела Борхес? :-)

Neva Е, трябва да си чела и за Борхес, че и за Агуалуза, за да се усетиш :) И аз не се, преди да видя едно интервю с автора, в което си признава в прав текст кой кой е :)
На мен обаче книгата ми харесва (в някои места - много): не е от сюжетните, а от тези, в които води езикът (ооо, Даринка Кирчева ми е идол :), образи някакви, въздействия на различните сетива. Има много в малко и за да й дам пет звездички не ми достигна само някакъв елемент на още по-лично въвличане. Беше ми като серия хубави картини в хубава галерия, но не изпитах желание да ги открадна :)

Bistra Ivanova хаха :-)