Bookmaniac70's Reviews > Истoрия зa любoв и мрaк

Истoрия зa любoв и мрaк by Amos Oz

May 07, 10

bookshelves: favorites
Read on May 06, 2010

Книгата толкова много ми хареса, че след като я завърших, започнах веднага да я чета отначало. Това ми се е случвало най-много 5-6 пъти за всичките години четене. Прекрасна книга!Темите и събитията, засегнати в нея, бяха непознати и неизследвани за мен- заселването на Израел, животът в кибуците, Холокостът, погледнат от Йерусалимския хълм, безкрайно пъстрите обичаи и особености на емигрантите, дошли от най-различни части на Европа.Изпълненият с любов и симпатия поглед на автора хвърля сноп светлина върху този отрязък от историята. Семейството му е заобиколено от близки и приятели, изиграли важна роля в изграждането на новата държава, нейния език и култура.Спомените не са само лични, а отразяват и съществени аспекти от еврейското общество- отношенията между половете, семейните традиции, езиковото многообразие, разнородните политически настроения. В цялата тази пъстрота е спотаен един спомен, един образ, който върви като нишка през цялата книга- споменът за майка му. Разказът се движи като спирала, кръжи отдалече около нейната родова история,брака й, литературните й интереси, и постепенно се приближава към болестта и самоубийството й. Когато стигнах до последната страница,имах усещането за нещо много съкровено и лично споделено. Книгата определено ме развълнува.
4 likes · likeflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Истoрия зa любoв и мрaк.

05/06/2010 page 384
show 1 hidden update…